Jejich úspěch je o to větší, že ve vznikající koalici jsou vlastně pátým kolem u vozu. Jejich čtyři hlasy v Poslanecké sněmovně Fialova vláda vlastně k ničemu nepotřebuje. I bez nich má totiž pohodlnou většinu 104 mandátů.
Pirátům tak vyšla jejich povolební hra, kdy přiměli ostatní strany, a v první řadě STAN, aby kapitulovaly před jejich přehnanými požadavky. STAN totiž nechce za žádnou cenu na sobě nechat ulpět nálepku podrazáků, kterou na něho hned po volbách začali hlavně právě Piráti lepit.
A ostatní nemají moc na výběr, protože si nemůžou dovolit přijít o STAN a protože nechtějí být viněni z krachu jednání. Do voleb šly obě koalice společně a ve volební kampani dávaly jasně najevo, že po volbách chtějí složit vládu právě na pětikoaličním půdorysu. Navíc vědí, jak zákeřní Piráti umějí být, a nechtějí je mít proti sobě v opozici.
Piráti tak uspěli se svou tezí o tom, že jejich čtyři poslanci mají stejnou hodnotu jako 33 poslanců STAN, protože údajně mají reprezentovat ty voliče společné koalice, kteří nekroužkovali, protože byli údajně spokojení s podobou kandidátních listin, tak jak je koalice stvořila, a na kterých dominovali právě Piráti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Michal Bok