Vrátil jste se ze Spojených států amerických z konference o Visegrádské čtyřce. Co nového jste se dozvěděl?
Dlouhou dobu se o V4 moc nemluvilo a nikdo ji neznal, a to ani z řad odborníků. Teď v souvislosti s imigrací země vystupují do popředí a další proto chtějí znát motivy. Samozřejmě když už navštívím Washington, tak se vždy sejdu se svými známými, ať už z řad akademie, tak politiky, ale setkal jsem se také s velvyslancem EU. Zajímal jsem se o TTIP a dozvěděl jsem se, že letos není možné očekávat nějaké výsledky, protože obě strany nejsou schopné dojít ke kompromisu. Američané nechtějí otevřít svůj trh hlavně v oblasti veřejných zakázek a EU nechce ustoupit ve věcech, které se týkají různých sociálních nebo spotřebitelských standardů. Zajímavé je i to, že ve Spojených státech prezident Obama uzavřel Transpacifickou dohodu, ale aby prošla v Kongresu, na to nemá hlasy. Oba prezidentští kandidáti, ať už je to Donald Trump, nebo Hillary Clintonová jsou proti této smlouvě.
Určitě byla řeč také o prezidentských volbách. Jaká vládne atmosféra?
Teď mají za sebou obě strany primárky, takže se připravují na volební sjezdy. Republikáni ho budou mít v Clevelandu a demokraté koncem července ve Filadelfii. U demokratů je to víceméně jasné, i když Bernie Sanders se nevzdává a chce ještě nějak situaci ovlivňovat, za což ho někteří v demokratické straně kritizují. V republikánské straně jsou dost zmatení, protože špičky Trumpa nepodporují. Na podzim nebudou jen prezidentské volby, ale volí se také třetina Senátu a celý Kongres. Republikáni mají obavy, že se averze, která je i ve velké části republikánské strany vůči Trumpovi, projeví i vůči nim a pak by mohli ztratit křesla. Vzniká zajímavá situace, kdy Trump vyhrál primárky a měl by být kandidátem, ale mnozí z toho mají obavy hlavně ve státech, jako je Arizona, kde žije hodně voličů latinskoamerického původu. Trump přitom tvrdě vystupuje vůči nejen latinskoamerickým přistěhovalcům, ale Latinoameričanům obecně a nemůže uvažovat o tom, že by od nich dostal hlasy. Dokonce senátor John McCain se bojí, aby ho to nepostihlo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá