Lidé mají držet hubu a sloužit. Zdeněk Zbořil skloňuje konec demokracie a naznačuje: Chystá se nám nová vláda

12.09.2016 7:21

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Za trapnou a uboze sehranou komedii považuje Zdeněk Zbořil dění kolem zpráv o nasazení odposlechů. Cílem zřejmě má být rozpad koaliční vlády a vznik nové koalice, sice pod vedením vybledlé ČSSD, ale s barvami černou a tmavě modrou. V souvislosti s výročím 11. září připomíná, že boj proti terorismu jsou tři slova, která zničila demokracii nejen v Americe. Politolog se nediví Rakušanům, že se baví o dalším možném zneužití blížícího se opakování druhého kola prezidentské volby.

Lidé mají držet hubu a sloužit. Zdeněk Zbořil skloňuje konec demokracie a naznačuje: Chystá se nám nová vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Pocitem vlastní důležitosti se příliš nechal unést Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn. Vzal si na mušku politiky z různých koutů světa včetně českého prezidenta Miloše Zemana, kterého označil za demagoga, populistu a politického fantastu. Spolu s nizozemským politikem Geertem Wildersem, republikánským kandidátem na prezidenta USA Donaldem Trumpem či slovenským premiérem Robertem Ficem prý mají společné rysy jako Islámský stát. „Co má Wilders společného s Trumpem, maďarským premiérem Viktorem Orbánem, Zemanem, rakouským kandidátem na prezidenta Norbertem Hoferem, Le Penovou, představitelem britských nacionalistů Nigelem Faragem, to má také společného s DAIŠ,“ prohlásil při pondělním projevu na konferenci v Haagu. „Musím pro ně být noční můra, jsem globální hlas lidských práv volený všemi vládami a nyní i kritik všech vlád,“ pochválil se.

„I pro mne je pan Zaíd Husajn noční můrou. Jak se může člověk s takovými názory prokoktat až na komisaře OSN? Uznávám, že jeho cesta z Jordánského království přes několik etnicky nejasných stáží je pro něho atraktivní. Ale kde bere odvahu hodnotit a v dnešní atmosféře i soudit politiky různých zemí, kteří jakkoli nám mohou být nesympatičtí, byli zvoleni – na rozdíl od nějakého ‚komisaře‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil. „I J. V. Stalin byl komisař a na jeho rychlé soudy nejsou dnes ani v Ruské federaci hrdí. Neptejme se, jak je možné, že je tento muž ‚komisařem‘, ale ptejme se těch, kteří se hlásí k odpovědnosti za zahraniční politiku ČR, jak budou reagovat. Třeba by pan Zaíd Husajn mohl být umístěn na nějaký sankční seznam společně se svými nadkomisaři. Je to v posledních letech taková mezinárodně politická móda,“ míní politolog.

Krym nelze vrátit Ukrajině, uznávají světoví politici

Do jiných vod zamířili se svými dotazy čtenáři, jimž prostřednictvím ParlamentníchListů.cz prezident Miloš Zeman odpovídal. Po čase se objevila otázka týkající se anexe Krymu. Čtenář prezidenta obvinil ze lži, protože používá slovo anexe, a přitom podle něho šlo pouze o vrácení dříve ukradeného území. „Anexe znamená porušení mezinárodních dohod a je nesporné, že byly porušeny dohody, které zajišťovaly územní integritu Ukrajiny. Na druhé straně s vámi souhlasím, že Chruščov udělal neodpustitelnou hloupost a dnes už světoví politici uznávají, že Krym nelze vrátit zpátky Ukrajině,“ reagovala hlava státu. Tím na sebe ale přivolal obvinění věčných kritiků, že právě tohle Kreml chce, aby říkal, že Krym už nelze vrátit, takže je loutkou Moskvy.

Další ze čtenářů se prezidenta zeptal, co říká tomu, že ho publicista Jandourek obvinil v rozhovoru pro DVTV ze lži. „Nevím o žádné vědomé nepravdě neboli lži; a kdybych to věděl, styděl bych se sám před sebou. Na druhé straně připouštím, že jsem se někdy mohl mýlit; jako každý člověk. Jan Jandourek je poněkud frustrovaný kněz, který dnes píše už pouze do Svobodného fóra, což je nezajímavý internetový server vedený zkrachovalým bývalým šéfredaktorem Blesku a zkrachovalým bývalým šéfredaktorem časopisu Reflex. Stejně tak DVTV je reprezentována Veselovským a Drtinovou, kteří skončili ve veřejnoprávní televizi, takže nevidím důvod, abych se každou informační stokou zabýval,“ sdělil ostře prezident Zeman.

Na DVTV jde o monotematickou kritiku prezidenta republiky

Jiný tazatel se zajímal o možnosti, jak se vypořádat s těmi, kteří urážejí hlavu státu. Jako příklad uvedl neustálé výpady aktivisty Jakuba Jandy na Zemanovu adresu. „Jsou lidé, s nimiž můžete diskutovat, a to s úctou, i když nesouhlasíte s jejich názory. Jsou lidé, kterými pohrdáte natolik, že o diskuzi s nimi nestojíte. Jakub Janda patří evidentně do druhé skupiny,“ neváhal s odpovědí prezident. „Pokud jde o ‚anexi‘ nebo o zpochybňování ‚práva na sebeurčení až do odtržení‘ obyvatel Krymu, kterým bylo zakázáno používání rodného (do doby referenda nezakázaného) ruského jazyka, prezident Zeman odpovídal jako reprezentant zahraniční politiky země, která není plně suverénní,“ domnívá se Zdeněk Zbořil.

Krátce se věnuje i prezidentovým kritikům. „Texty pana Jandourka nesleduji již několik let, dokonce ani jako příklad placené žurnalistiky. Redaktoři DVTV dělají to, kvůli čemu odešli z ČT a jiných médií, a přál bych jim, aby se jim dařilo. Inteligence, zkušeností a žurnalistického talentu mají dost a předpokládám, že jejich monotematické kritiky prezidenta republiky časem dosáhnou takové úrovně, že bude zajímavější je sledovat nejen proto, že ho vidí jen jako příčinu všeho zla. A pan Janda? To skutečně není partner do diskuse. Všechno ví, všechno zná a nikomu vlastně nikdy nic neřekne. Jen tak podivně po americku špačkuje. Ať se pan prezident sám rozhodne, zda a jak reagovat. Já už jsem rozhodnut dávno,“ přiznává politický analytik.

Rakouské volby vadí mnoha lidem, jejich další odložení by nepřekvapilo

Dnes přijme prezident Miloš Zeman Norberta Hofera, rakouského prezidentského kandidáta pro opakované druhé kolo voleb. To je plánované na neděli 2. října, ale vůbec není jisté, že se v tom termínu i uskuteční. Kvůli nekvalitnímu lepicímu proužku na obálkách určených ke korespondenční volbě zvažuje ministr vnitra Wolfgang Sobotka, že volby odloží. „Rakouské volby asi vadí mnoha lidem. Dokonce i úředník OSN potřeboval Norberta Hofera zneuctít. A naši tovaryši tovaryšů obvinili Miloše Zemana, že ovlivňuje rakouské volby. To se nám ta evropská demokracie, kterou chceme vyvážet do světa jako obchodní artikl EU, pěkně předvádí! Proto se nedivme Rakušanům, že se baví o dalším možném zneužití voleb a že radost z jejich členství v Evropské unii je dnes jiná než před patnácti dvaceti lety,“ říká pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která kandiduje v krajských volbách jako dvojka za hnutí Starostové a nezávislí, v rozhovoru pro LN prohlásila, že bychom si měli zmapovat, které obci a kterému kraji jaká nebezpečí hrozí, a udělat si plán, jak jim čelit. Za rozumnou věc pak označila to, že německá vláda doporučuje vlastním občanům, aby měli doma věci pro základní přežití alespoň na tři dny až deset dní, a radila by to i Čechům. „Paní Drábová je ve svém oboru vzdělaná autorita. Já pamatuji asi pět nebo sedm ‚globálních krizí‘, kdy se hroutil svět a my běželi kupovat sůl, cukr, mýdlo a ‚balíčky první potřeby‘. Proto bychom ji měli poprosit, aby se v předvolebním šaškování snažila najít míru a řekla nám pravdu. My se nelekneme, i kdyby se všichni naši vyvolení báli, protože si stejně budeme muset pomáhat sami. Nám pancéřovaná auta ani vstupenku do vládních protiatomových krytů nikdo nedá,“ tvrdí politolog.

Technický pokrok jde rychleji než moudrost lidského konání

Na pochmurnou notu zahrál i politolog Oskar Krejčí, jenž v rozhovoru pro První zprávy zmínil analýzu, podle níž byla celková pravděpodobnost vyhubení lidstva do konce 21. století ohodnocena na 19 procent, pravděpodobnost vyvraždění lidstva do konce století v důsledku jaderné války je 1 procento, pravděpodobnost, že lidstvo do konce století vyhyne v důsledku použití nanotechnologických zbraní je 5 procent. „Myslím si, že všechny – i ty nejlepší – odborné futurologické prognózy, se nikdy nevyplnily. Na začátku obou světových válek se také odhadovalo, kolik se komu podaří zavraždit lidí. Nikdo tomu nevěřil, ale realita překonala tyto odhady mnohonásobně. Proč by tomu mělo být jinak? Konec konců nám bude jedno, zda zbraně budou nukleární, nanotechnologické nebo biochemické. Jak říkal H. G. Wells, technický pokrok jde rychleji než moudrost lidského konání,“ podotýká Zdeněk Zbořil.

Blížící se senátní a krajské volby přiměly předsedu opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska, aby v rozhovoru pro deník Právo začal čtenáře i možné voliče přesvědčovat o tom, že je jeho strana jiná, než jak to vypadá. Nejsou prý žádní vítači, touto nálepkou se je jen někdo snaží označit. Rád by, aby mu lidé uvěřili i to, že čestný předseda Karel Schwarzenberg neříká něco jiného než TOP 09, jen do toho jako člověk s emigrantskou minulostí vkládá emoce. Stejně tak žongluje s fakty, když tvrdí, že TOP 09 je proti kvótám, přestože europoslanci za jeho stranu Luděk Niedermayer a Jaromír Štětina pro ně hlasovali. „V ČSSD se taky občas stane, že pan poslanec Foldyna nebo senátor Škromach říkají něco jiného, než je oficiální stanovisko strany,“ vypomohl si Miroslav Kalousek do tábora sociálních demokratů.

Bouře se zneuctěnou scénou, špatnými herci a utajeným režisérem

„Opakovaná zmatenost výroků některých reprezentantů KDU-ČSL a zejména TOP 09 je někdy za hranicí normality. Protože se neví, jaký bude nadcházející podzim nekončící migrační vlny, a různí lidé se jen dohadují, jak se celá ‚Willkommenpolitik‘ bude vyvíjet, opakují převzaté názory a skrývají se za nějaké, někdy nám dokonce neznámé autority. Zdá se mi ale, že Karel Schwarzenberg se drží toho, co už na počátku krize řekl, a važme si toho, že alespoň jeden český politik nemění své názory podle toho, odkud právě předvolební vítr vane. Asi to TOP 09 úspěch nepřinese, ale v krajských volbách, doufejme, nebudou rozhodovat ‚muži a ženy z mramoru‘, ale spíše lidé reagující na lokální a bezprostřední obavy občanů. A pan Kalousek by po letech strávených v politice mohl vědět, že ke stejným koncům vedou emoce bez rozumu stejně jako rozum bez emocí,“ myslí si Zdeněk Zbořil.

Miroslav Kalousek a jeho TOP 09 hráli hlavní roli i ve sporu o zasílání zpráv o nasazení odposlechů Celní správou za ministrování Andreje Babiše. Nakonec ale předseda sněmovní komise pro kontrolu použití odposlechů Daniel Korte zůstal při vysvětlování, že nevěděl o dokumentech ve sněmovním trezoru, jako ten pověstný kůl v plotě „To byla trapná a uboze sehraná komedie. Zneuctěná scéna – sněmovna, špatní herci a utajený režisér. To, že ve Sněmovní je nepořádek, snad ani tolik nepřekvapilo, ale to, že kompars tvořili i někteří poslanci koaličních stran by nás mělo varovat, abychom se připravili na další manévry. Jejich cílem zřejmě má být rozpad koaliční vlády a vznik nové koalice, sice pod vedením vybledlé ČSSD, ale s barvami černou a tmavě modrou. O rytíře smutné postavy v této sněmovně jistě nouze nebude. Ale ubohost tohoto jevu by měla varovat, že antibabišovci se budou tak dlouho ztrapňovat, až svou dočasně svěřenou moc svěří do rukou hnutí ANO,“ očekává politolog.

Už jsme zažili podporu Pussy Riot i ukradení prezidentské vlajky

Iniciativa Martina Konvičky uspořádala v den 15. výročí teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku akci zaměřenou proti islámu a jeho vyznavačům. Protože byli tehdejší teroristé původem ze Saúdské Arábie a protože iniciativa považuje Saúdskou Arábii za hlavního sponzora islámského terorismu, konala se před budovou saúdského velvyslanectví v Praze-Bubenči. Ale ve chvíli, kdy na scénu nastoupilo několik členů IMK převlečených do bílých dlouhých hábitů, které je zvykem nosit v Saúdské Arábii, a byla dotlačena toi-toika, přes niž se aktivisté jali přehazovat černé plátno, čímž měl být vytvořen posvátný muslimský kámen Ka’ba, jež je součástí procesí do Mekky, tak policistka z antonu megafonem zahlásila, že akci z rozhodnutí magistrátu rozpouští. Pozornost, jakou docent z Jihočeské univerzity poutá, by mu mohla pomoci naplnit výzvu „Zavřete Martina Konvičku do Senátu“.

PhDr. Daniel Korte

  • TOP 09
  • Stálá komise pro kontrolu použití operativní techniky Policie České republiky

„Je v tom všem méně humoru a více obecné neslušnosti. Snad se nedočkáme toho, že ‚muslimští bratři‘ budou obcházet oltář v chrámu sv. Víta v den výročí tohoto světce nebo budou zesměšňovat sv. Václava či sv. Jana Nepomuckého. Co ale není, může být. Už jsme manifestovali podporu Pussy Riot, které podle pravoslavných církevních autorit znesvětily chrám Krista Spasitele v Moskvě. Nevadilo nám zesměšňování proroka Mohameda v Charlie Hebdo, ale ještě u nás nedošlo na strhávání křížů jako symbolu křesťanství. Dokonce i jedno soudní rozhodnutí považuje ukradení prezidentské vlajky s úmyslem nakládat s ní jako s věcí vlastní za ‚performanci‘, tak proč by nemohlo dojít i na věznění docenta Konvičky v Senátu? Zdá se mi, že český humor v poslední době postrádá moudrost a přibývá v něm pýchy. Pokud ovšem ti současní agenti českého humoru nepracují na objednávku. Když to jde jako třeba zatočit s anarchisty, proč by to nemohlo jít i s využitím strachu z islámu?“ ptá se Zdeněk Zbořil.

Půlmiliarda na integraci, ale obyvatelstvo má držet hubu a dál sloužit

Mezi zmíněné politické taškařice domácí scény docela zapadá i to, že vláda schválila protiteroristický balíček obsahující opatření, která mají snížit riziko teroristického útoku. Jeho součástí je i vypsání zakázky na poskytovatele integračních služeb pro lidi s udělenou mezinárodní ochranou pro období let 2017 až 2019. Na tu může jít až 520,5 milionu korun. Částka se odvíjí od toho, že by mohlo jít až o dva tisíce lidí ročně. Přitom Sobotkův kabinet oficiálně kvóty pro přidělování uprchlíků odmítá. „Buď si z nás někdo dělá legraci, anebo říkají něco jiného, než činí. Ale hlavně, roztomilá je ta formulace, že půlmiliarda Kč ‚nejde na imigranty‘, ale na ‚poskytovatele integračních služeb‘. A je to jasné! Jak říkal Jan Werich, nemějme strach, už je jistě zase někde nějaká komise, která shání budovu. Také to ‚odmítání kvót‘ nebylo nic jiného než jen mimikry, jak už o tom PL.cz několikrát psaly, pro Maul halten, und weiter dienen!“ připomíná politolog příkaz k podřízení se řádu a disciplíně.

Pohled do zahraničí začíná zamyšlením nad tím, co se politici a média usilovně snaží vsugerovat veřejnosti, že Ruská federace je v politické izolaci. Přitom její prezident Vladimir Putin absolvoval nejen v rámci summitu G20 mimořádné množství mezinárodních jednání. O ceně ropy, o vztahu k Japonsku, o BRICSu. Kdo se byl podívat někde v Asii, jistě ví, že ‚poloostrov Evropa‘ je pro tamější obyvatele zajímavý jen jako dodavatel technologií a dnes už i levných pracovních sil. Také v Ruské federaci, které díky své ignoranci říkáme stále Rusko, je zájem o ‚Evropu‘ velmi selektivní. I tam žijí lidé, kteří se chtějí podívat do ‚Evropy‘ a rozhazovat peníze na Riviéře. Tato móda ruských aristokratů je stále trochu svěží, ale to neznamená, že se Ruská federace obává ‚izolace‘. Zejména těch miniaturních států ve střední Evropě,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Evropa chce izolovat Rusko, takový osud může potkat ji samotnou

Usmívá se tomu, že dokonce ani hrozba páně Kocábova a spol., že „Rusům“ nebudeme v ČR dávat víza nebo jim znemožníme cestu do Karlových Varů, není takovým strašákem, jak si někteří myslí. „A také bychom si už jednou mohli říct, kdo je etnický Rus a kdo rusky mluvící občan Kazachstánu, Uzbekistánu a tak dále. Pokud o ‚izolaci Ruské federace‘ mluví uniformy z NATO, měly by zvážit, zda je izolace RF ze strany Litvy, Lotyška, Estonska takovou tragédií, jakou by mohlo být uzavření hranic s Tureckem, zeměmi Kaspického bazénu a samozřejmě i s Čínskou lidovou republikou a s celým Dálným východem. Zatím to vypadá tak, že se izoluje Evropa, až se uizoluje. Pro ty, kteří se domnívají, že Putin je diktátor a rozhoduje o všem, si dovoluji upozornit na jeho agendu posledních dvou měsíců a doporučuji představit si, kolik institucí a osob na této agendě participuje,“ poznamenává politolog.

Po pátečním třináctihodinovém vyjednávacím rusko-americkém maratonu svitla naděje na nové příměří v Sýrii. Má začít platit dnes večer tamního času a připojit se k němu má syrská armáda i odpůrci Damašku. V Ženevě příměří dohodli ministři zahraničí Sergej Lavrov a John Kerry. Vzniklo pět dokumentů, jejichž některé detaily jsou již známy. Rusko má zadržet syrské letectvo a bránit mu v bombardování oblastí, v nichž působí oponenti Damašku, jejichž ochráncem je Washington. USA na oplátku pomohou v boji proti Frontě dobytí Sýrie, což je bývalá fronta An-Nusrá, napojená na teroristickou síť Al-Káidu. Tato organizace působí na teritoriu v těsné blízkosti Američany chráněných odpůrců Damašku a její přítomnost tyto skupiny ohrožuje.

V Sýrii míru nebude bez dohody USA a Ruské federace

„I když neznáme přesně znění dohody mezi Spojenými státy a Ruskou federací, dochází k tomu, o čem ParlamentníListy.cz psaly snad už stokrát a kvůli čemuž se dostaly do hledáčku Kremlin Watch a Evropských hodnot. Snad i dnes odcházející ‚zkušený diplomat‘ Petr Kolář uzná, že v Sýrii nebude míru bez dohody USA a RF. Víme (mimo jiné i od české diplomatky v Sýrii), že velké množství ‚expertíz‘, ať už byly jakkoli kvalitní, se míjelo s diplomacií i s vojenskými rozhodnutími všech možných mezinárodně politických agentů. Domnívám se, že ani ambiciózní politici francouzští, britští nebo němečtí nemají v této hře co pohledávat a že i asertivní kruhy NATO se budou muset podle dohody USA a RF nějak zařídit,“ očekává Zdeněk Zbořil.

V neděli 11. září uplynulo přesně patnáct let od teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku. „I když nestačím sledovat všechny názory, které zpochybňují výsledky vyšetřování amerických autorit, myslím si, že se ještě asi dlouho nedovíme, jak tomu vlastně bylo. Co ale víme docela přesně, je, že ‚boj proti terorismu‘, jak napsal už v roce 2005 Zbigniew Brzezinski, jsou ‚tři slova, která zničila demokracii v Americe‘. A nejen v Americe, ale i tam, kde jsme si mysleli, že na nás anti-teroristické běsnění nedosáhne. Patnáct let šíření hrůzy a teroru zrodilo terorismus; a ten se nám dnes zdá být ‚nejvyšší formou existence politiky‘. Ale možná, jak by řekl pomalu zapomínaný český klasik, jsou to jen výjevy,“ míní politolog.

Clintonové není hodno mluvit o Trumpových voličích jako o ubožácích

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se velmi pohrdavě vyjádřila o stoupencích protikandidáta Donalda Trumpa. Na předvolebním shromáždění v New Yorku prohlásila, že polovinu jeho příznivců tvoří rasisté, homofobové, sexisté, xenofobové a islamofobové. „Velmi všeobecně řečeno, polovinu Trumpových stoupenců lze přiřadit ke kategorii ubožáků. Takoví lidé tady bohužel jsou a Trump je pozdvihl. Jsou nenapravitelní, ale Ameriku bohudík nereprezentují,“ konstatovala Clintonová. „Česká tištěná a audiovizuální média se sice věnují americkým prezidentským volbám usilovně, ale zdá se, že někdy neplní ani své nejzákladnější funkce. Každý den nám oznamují, jaké nehoráznosti se ten nebo onen prezidentský kandidát dopustil; a pokud je tomu tak, lze říci, jak kdysi napsal André Maurois, že ‚v USA může být prezidentem každý‘. A jestli to Hillary přesně takhle řekla, pak můžeme konstatovat, že ‚jí to není hodno‘,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

David Martinek: Americký dluh. Jak Zemanovi zkazili Čínu. Co by měl vědět Fiala

12:10 David Martinek: Americký dluh. Jak Zemanovi zkazili Čínu. Co by měl vědět Fiala

Geopolitické směřování nové Fialovy vlády zavede zemi jen do dalších problémů, uvádí v analýze psané…