Není to normální a už je to zlé. Sněmovna se rozkládá před očima

19.04.2012 4:50 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Poslanecká sněmovna se začíná podobat zrcadlu, které se tříští na spoustu dílků. Před dvěma roky bylo do dolní komory parlamentu zvoleno pět stran, v polovině mandátu lze napočítat už takřka dvojnásobek samostatných subjektů. Podle politologů to svědčí o úpadku stran, absenci politické kultury u zvolených poslanců, ale i napětí ve společnosti.

Není to normální a už je to zlé. Sněmovna se rozkládá před očima
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas ve sněmovně

Sněmovna už není tvořena jen pěti stranami, které tam podle výsledků voleb z května předminulého roku chtěli voliči vidět. Spolu s nimi už v dolní komoře parlamentu figuruje NS-LEV 21 Jiřího Paroubka, z Věcí veřejných vyobcovaní tři poslanci, z ODS vystoupivší Michal Doktor a k nim nově přibude platforma zaštítěná vicepremiérkou Karolínou Peake. A štěpení na další frakce a skupinky může pokračovat klidně další dva roky.

„To můžeme vidět třeba v jižních demokraciích, že se tam během volebních období odštěpují různé frakce a zakládají se nové strany či jejich platformy. Ale ve stabilních demokraciích typu  skandinávských či v Německu bychom se s tím nesetkali,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Jiří Pehe, že něco takového není součástí politické kultury.

Pro stabilní demokracie je přeběhlictví nepředstavitelné

„Ve stabilních demokraciích si nikdo nedokáže představit, že by se nechal zvolit za nějakou stranu a pak si za půl roku vytvořil v rámci svého mandátu, který získal díky velkým finančním nákladům té strany na volební kampaň, v níž přitom obhajoval její program, že by si založil nějakou jinou stranu,“ tvrdí Pehe s tím, že buď zvolený zákonodárce dokončí mandát za stranu, za níž byl zvolen, nebo odejde z parlamentu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…