Obama prohrál, Putin zvítězil. Generál Šedivý předkládá jiný názor na křik kolem ovlivnění voleb. A je překvapen...

16.01.2017 11:51

ROZHOVOR Bývalý náčelník Generálního štábu české armády a nyní pedagog Vysoké školy CEVRO Institut Jiří Šedivý říká, že neví, do jaké míry se Rusům podařilo ovlivnit americkou společnost, ale připomíná, že se jim stoprocentně podařilo ovlivnit českou společnost, když se debatovalo o tom, jestli se tady vybuduje radar protiraketové obrany, která měla být rozmístěna částečně i v České republice, nebo ne. A musíme se podle něj připravit na to, že Rusové se budou snažit ovlivnit i naše volby. „A pokud na to nebudeme připraveni, tak se jim povede to, co se povedlo v roce 2008–2009, kdy se rozhodovalo o zřízení radaru u nás, že zvrátili názor veřejnosti úplně na opačnou stranu,“ prohlásil generál Šedivý, který dnes přednáší na vysoké škole CEVRO Institut, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Obama prohrál, Putin zvítězil. Generál Šedivý předkládá jiný názor na křik kolem ovlivnění voleb. A je překvapen...
Foto: archiv
Popisek: Ing. Jiří Šedivý, armádní generál v záloze, bývalý náčelník Generálního štábu AČR, expert na bezpečnost a krizový management VŠ CEVRO Institut

Co říkáte zřízení Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které se má mimo jiné také zabývat bojem proti zahraničním i domácím dezinformacím a propagandě na internetu? Někteří odborníci jeho vznik vítají, ale objevuje se i kritika, například ze strany prezidenta Miloše Zemana, Česko podle něj nepotřebuje mít novou ideovou policii.

Nějaký systém boje proti terorismu musí v České republice fungovat, musí být maximálně efektivní a účinný. To bezesporu. Ale otázka je, jestli toto Centrum bude schopné takovou roli sehrát. Má být poměrně malé, pokud vím, a malá skupina zaměstnanců to nemůže zvládnout. Mělo by mít skutečně významnou koordinační roli, ale podle mne ani dvacet lidí není schopno obsáhnout všechny informace, které dostanou od různých zpravodajských služeb, policejních a finančních orgánů, kybernetických a dalších úřadů, takže struktura, která by se měla takto vytvořit, by měla být schopna koordinovat aktivity, přijímat, analyzovat a třídit informace a činit z nich závěry. V tak malém počtu lidí to nelze zvládnout, takže otázka je, jaká jeho role bude a jak bude v té hierarchii postaveno.

Takže nesouhlasíte s názory, že principálně je takový úřad zbytečný a že označovat nepravdivé a lživé informace a snahy o manipulaci je snaha o cenzuru? Prezident Miloš Zeman dokonce tvrdí, že zaměstnanci Centra jsou ideově zaujatí.

Pokud by tam měl být nějaký politický podtext, tak to samozřejmě není správné. Nemám přesné informace, prezident jich má samozřejmě mnohem víc a mnohem přesnější. Ale vycházím z toho, že by tam měli být lidé odborně vzdělaní, připravení a politicky nestranní. Z tohoto pohledu se na to dívám. Ale myslím, že nějaký koordinátor, nějaká organizační struktura by měla být, ale to neznamená, že to má být přesně tohle. Tuto roli mohou sehrávat organizace, které jsou ve struktuře bezpečnostního systému už dnes funkční. Neříkám ani to, že to musí být tato organizace, ani to, že to nesmí být, ale podle mého názoru by tu měl být jeden orgán, který by koordinoval všechny aktivity, aby se nekřížily, aby se informace neztrácely, což udělali i Američané. Jen se obávám, že takhle malý orgán v této podobě nebude tak účinný, jak si to ti, kteří ho připravují, slibují.

Anketa

RRTV kritizuje Českou televizi za nevyváženost. Co s tím?

hlasovalo: 9683 lidí

Takže si myslíte, že v nějaké podobě, ať už v této, nebo jiné, by úřad, který by se zabýval těmito novodobými hrozbami, měl existovat, že není zbytečný?

To by tady měl být, ale znovu říkám, že se nemusí postavit nový prvek.

Myslíte, že jsme vystaveni propagandě, lžím, dezinformacím, manipulacím v poslední době víc než kdykoli předtím?

Dnes se to zdá být velmi aktuální. Ale my o tom mluvíme už řadu let, není to vůbec nic nového. Vždycky, za jakékoli situace, za jakéhokoli režimu, i století zpátky, vždycky existovala snaha různými dezinformacemi, manipulacemi nepřítele ovlivnit, zmást, prostě takto působit. Dnes jsme ale v úplně jiné situaci, protože máme k dispozici mnohem výkonnější nástroje, což je právě mimo jiné v rámci digitalizaci celé naší společnosti internet, jsou to možnosti přenosu celých balíků zpráv včetně obrazů apod., takže ta informace je mnohem cílenější a může být jednoduše dopravena k tomu, kdo ji má slyšet, kdo má být tou informací ovlivněný. Takže nejde o nic nového, jen nás zaskočilo to, že najednou se tady objevila situace, že pokusy a rozsah dezinformací a manipulací byl natolik masivní, že dokonce ani Američané nebyli schopni proti němu účinně bojovat. Ale připomínám, že v České republice informujeme o tom, že takovéto aktivity nejen ruských, ale i jiných organizací proti naší republice a české společnosti u nás působí. Nevím, do jaké míry se Rusům podařilo ovlivnit americkou společnost, ale stoprocentně se jim podařilo ovlivnit českou společnost, když se debatovalo o tom, jestli se u nás vybuduje radar protiraketové obrany, která měla být rozmístěna částečně i v České republice, nebo ne. My přece tu zkušenost máme, máme ji velmi sofistikovanou; kdybychom provedli skutečně velmi hluboké analýzy toho, co se tady v České republice dělo, tak by nás to, co se teď dělo v Americe, vůbec nemohlo překvapit. A kdyby si naši američtí přátelé provedli sami analýzu toho, co se u nás dělo, a vyhodnotili si to pro své podmínky, tak by také nemohli být překvapeni tím, co se odehrálo ve Spojených státech amerických. A pokud bylo cílem, teď spekuluji, protože nemám žádný důkaz, že by k tomu Putin nebo někdo přímo z Ruska vydal pokyn, ale pokud hypoteticky chtěli Rusové ovlivnit americkou společnost, tak ji ovlivnili ne tím, že by ovlivňovali přímo volby, ale tím ovzduším a těmi pocity narušení integrity americké společnosti, a tím by skutečně ten cíl splnili. Zprávy zpravodajců říkají, že se Rusové pokusili proniknout do oblasti informací, ale současně říkají, že volby ovlivněny nebyly. Co se tedy stalo? Posílali falešné zprávy, trolly na americké weby, do americké společnosti, aniž by to mělo ten „pozitivní efekt“ na volbu prezidenta USA, tam ten cíl splněn nebyl, ale tak znejistili americkou společnost včetně nejvyšších bezpečnostních orgánů, že si Putin musí mnout ruce, jak se mu to povedlo. On vlastně rozdělil americkou společnost na pro a proti.

Někteří odborníci také tvrdí, že Rusové měli podobný vliv i na brexit. Myslíte si to také?

Samozřejmě. Ale není to nic nového. V minulosti přece bylo Československo také ovlivněno, abychom nepřijali Marshalův plán. Považovalo se to za téměř normální, že tehdy politickými prostředky ovlivnili jednání československých představitelů. To se dělo v dobách stalinismu, ale i v dobách mccarthismu ve Spojených státech. Tyhle cesty, jak ovlivňovat tu druhou – oponentní společnost – přece známe. Takže jestli Rusům se vyplatilo, aby cestou především internetových médií začali ovlivňovat lidi ve Velké Británii, tak možná ano. Ale nemyslím, že je to nejlepší příklad, protože nespokojenost britských občanů s členstvím v Evropské unii byla zřejmá několik let zpátky. Není to podle mne tedy věc toho, že tam teď působili Rusové. Mohli tam protievropské nálady přiživovat a mohli se na tom nějakým způsobem podílet, ale myslím si, že si to především řešili Britové sami.

Není jednodušší ovlivnit výsledek, když je společnost rozdělena na přibližně dva stejně velké tábory? Pak asi není tak těžké působit na to, aby se veřejné mínění vychýlilo na potřebnou stranu?

Samozřejmě. To je největší problém pobaltských republik. Protože tam je to, co jste naznačila, tam jsou lidé, kteří chtějí věřit všemu, co se jim z Ruska formou různých polopravd a dezinformací přes internet prezentuje. Tam může být poměrně velká část společnosti, kterou to ovlivňuje. Myslím, že to je to největší nebezpečí, které bychom si měli dnes uvědomovat ze všech těch ofenzivních aktivit vůči naší euroatlantické komunitě.

Sdílíte obavy některých politiků, odborníků i tajných služeb, že ruský vliv prorůstá i do české státní správy a politiky?

Prorůstá různým způsobem v různých oblastech, někde více, někde méně. Nemám žádné konkrétní důkazy, jak to je v České republice, ale jak říká Bezpečnostní informační služba ve svých výročních zprávách, tak ty důkazy existují. A divil bych se, kdyby k tomu nedocházelo. Rusové tady zcela určitě svůj vliv udržují a snaží se ho prohloubit a své pozice nechtějí opustit. To je zcela běžné. Ostatně v oblasti ekonomiky, průmyslových vztahů se o to logicky pokoušejí. Svědčí o tom i takový signál, že Zdeněk Zbytek (předlistopadový velitel tankové divize československé armády, který se postavil v roce 1989 proti sametové revoluci – pozn. red.) byl v Rusku zvolen Člověkem roku 2016, což ukazuje, že Česká republika je pořád významným terčem zájmu ze strany Ruska. S tím musíme počítat a musíme s tím umět bojovat. Ale na druhou stranu nesmíme jít do druhého extrému, že všechno, co přichází z Ruska, je zničující. To bych byl také nerad. Je jasné, že Rusové podporují své ekonomické zájmy v České republice stejně, jako Česká republika podporuje své ekonomické zájmy v Rusku. Ale nesmí to přesahovat únosnou míru. Pokud je to férové, pokud to probíhá v normálním rozsahu, v mezích zákona není důvod se tomu bránit.

Jak vnímáte rozdílné postoje k Rusku a prezidentovi Putinovi, myslím tím rozdíl mezi končícím a nastupujícím americkým prezidentem, Obamou a Trumpem? Obama v souvislosti se zprávami zpravodajských služeb, že Rusové ovlivnili prezidentské volby ve Spojených státech amerických, odvolal asi tři desítky ruských diplomatů, ale sám Donald Trump ruské zásahy do poslední chvíle odmítal. Nedělá se dnes zahraniční politika USA ode zdi ke zdi? V případě vyspělých demokratických společností nejsou takové výkyvy při výměnách v čele státu příliš běžné, alespoň pokud jde o zahraniční politiku.

To je to, co mne na Američanech poměrně překvapuje. Jak už jsem řekl, na to, že Rusové se budou snažit ovlivnit některé názory, nejen ve Spojených státech, mohli být připraveni. Ale nedělají to jen Rusové, ale téměř každý silný stát, a Spojené státy jsou dostatečně silné, takže se snaží také ovlivnit názory společností v Rusku, Číně ve svůj prospěch. Příkladem jsou rádia Svobodná Evropa nebo Hlas Ameriky, to je něco podobného. Rusové dnes použili elektronická média, tedy možnosti, které jim dnes dává tato technologie, a udělali to možná sofistikovaněji, než Američané předpokládali. Ale to ukazuje spíš na jejich vlastní chybu, protože o kybernetických útocích, falešných zprávách se mluví pořád. Mne spíš překvapilo, jak dobře to měli Rusové připravené. A Obamova administrativa tím zdůvodňuje prohru Clintonové ve volbách. A to je největší „úspěch“ Putina. On rozkolísal celou americkou společnost a rozdělil ji. I za tohoto předpokladu, že jejich zpravodajci říkají, že sice Rusové útoky provedli, ale volby neovlivnili. Ale proč je kolem toho humbuk? Stalo se, že Obama a jeho nejbližší neunesli to, že prohráli volby. A touto nesmyslnou debatou následně démonizují ruský pokus ovlivnit americkou společnost. Ovlivnili ji oni tím, že o tom tak mluví.

A nepodceňujeme tyto snahy o ovlivnění společnosti také, když tady mnozí zpochybňují smysl Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které má bojovat i proti dezinformacím? Vždyť nás čekají důležité parlamentní volby a hned v závěsu volby prezidentské. A nejen u nás, ve Francii se konají prezidentské volby, v Německu a řadě dalších zemí i parlamentní. A není tajemstvím, že Rusové podporují některé protievropské strany v různých zemích. Nedá se očekávat, že se aktivita Rusů ještě zvýší?

Ano, zvýší se, musíme být připraveni na to, že se o to pokusí, protože střední Evropa je pro ně velmi významná oblast, tak se budou pokoušet ovlivnit i naše volby. A bude na nás, jak budeme schopni to reflektovat. A pokud na to nebudeme připraveni, tak se jim povede to, co se povedlo v roce 2008–2009, kdy se rozhodovalo o zřízení radaru u nás, že zvrátili názor veřejnosti úplně na opačnou stranu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zásahy do našich voleb! Zbořil viděl přesné příklady

10:54 Zásahy do našich voleb! Zbořil viděl přesné příklady

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Tváře politiků na billboardech, které mi připomínají spíše Policií ČR hledan…