Politolog a muž znalý ČSSD: A kvůli tomuto vyhrál volby Babiš...

09.10.2016 17:45

POLITOLOGOVÉ Pokud by ostatní strany vyšachovaly hnutí ANO i přes jeho vítězství v krajských volbách, mohlo by se jim to za rok u těch parlamentních nevyplatit, myslí si známý politolog a ministerský poradce Lukáš Jelínek. Na rozdíl od prezidenta Zemana pak zastává názor, že na propadu ČSSD a komunistů má podíl i nespokojenost voličů s jejich výsledky práce v krajích.

Politolog a muž znalý ČSSD: A kvůli tomuto vyhrál volby Babiš...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách 2016
reklama

Jasným vítězem krajských i senátních voleb je hnutí ANO. Prezident Miloš Zeman připisuje ve svém rozhovoru pro Blesk.cz úspěch této strany i tomu, že je stále „opoziční-kritickou“, i když vládní stranou, a ty podle jeho názoru v minulosti vždy vítězily v krajských volbách. Neúspěch ČSSD přitom určitě nevidí ve špatné práci jejích hejtmanů. Lze s českou hlavou státu souhlasit?

Pouze ale s tou první části prezidentova prohlášení o tom, že hnutí ANO funguje stále jako opoziční či profesní uskupení, to je určitě pravda. Pro voliče je stále „neokoukanou“ stranou, která nabízí nová řešení na rozdíl od tradičních stran, jež působí už tak trochu ve vyjetých kolejích.

Nesouhlasil bych však s tím, že na prohře sociálních demokratů nemělo vliv hodnocení jejich práce od voličů v jednotlivých krajích. To by přece potom nezvítězil jihočeský hejtman Zimola nebo z Vysočiny hejtman Běhounek (oba ČSSD) a neodnesli by to potom také komunisté, kteří se oproti minulým volbám hodně propadli a získávali málo hlasů právě tam, kde působili společně ve vedení krajů s ČSSD. Voliči pak „potrestali“ obě tyto strany, jinak by přece KSČM zůstala na svých mandátech nebo by ještě posílila. Vliv na to měly někde i různé nepopulární kauzy, jež se na hejtmany nebo vedení krajů lepily.

VÝSLEDKY VOLEB DO ZASTUPITELSTEV KRAJŮ

SENÁT - VÝSLEDKY VOLEB

Čím Andrej Babiš vlastně nejvíce oslovuje veřejnost, podle vašeho názoru, že je mu ochotná odpustit Čapí hnízdo i zavedení registračních pokladen?

Andrej Babiš působí stále neotřele a originálně a lidé zřejmě získali pocit, že ten jeho způsob vystupování je daleko zajímavější i efektivnější než od lídrů tradičních stran. Kromě toho má Babiš ve vládě jako ministr financí slušné výsledky. V krajských a senátních volbách pak i hnutí ANO nabídlo nový typ politiků a lidé mají rádi a slyší na nové trendy. To se už částečně prokázalo také v komunálních volbách a byl tedy předpoklad, že to tak bude pokračovat i na vyšším stupni regionálních voleb.

Velkým překvapením je nejen ústup ČSSD z pozice lídra oproti předchozímu období, ale také zcela zásadní propad komunistů. Čím si tuto skutečnost vysvětlujete? Sociální demokracie je celkem k veřejnosti štědrá, postavila tedy do voleb slabé kandidáty? Nebo snad neplní své sliby? A co komunisté, doplatili na zvyšující se životní úroveň, když česká ekonomika nyní dobře šlape? Nebo jim postupně vymírá členská základna?

Pokles voličské přízně u komunistů byl jednoznačně způsoben tím, že dostávali dříve protestní hlasy od nespokojených lidí a nyní právě tuto podporu získává jednoznačně Babiš. A to i od některých pravicových radikálů, kteří ji například nedají ani Okamurovi. Andrej Babiš byl ve volební kampani nápaditější a pro lidi přijatelnější. Komunisty nebylo téměř nikde vidět, a to zřejmě zapůsobilo i na některé dřívější příznivce KSČM .

Propad sociálních demokratů, podle mne, souvisel s tím, že v mnoha krajích působili jako by usnuli na vavřínech. Byli si jisti, že osm let se dobře starají o své voliče, i sami o sebe, jenže lidé v jejich politice neviděli žádný větší pozitivní posun. A hlavně, když se podíváte na ambiciózní kandidáty ANO a proti nim na usedlé i blahobytně vyhlížející lídry ČSSD, tak to je opravdu velký rozdíl. Pro lidi to má nejprve vizuální a pak psychologický význam pro jejich další rozhodování, komu dát své hlasy. Proto mne výsledek krajských voleb vůbec nepřekvapil na rozdíl od voleb senátních, kde kandidáti ANO nakonec také profitovali z popularity svého předsedy a postoupili v mnoha případech do druhého kola.

Spokojení mohou být i příznivci Tomia Okamury. Zafungovala tedy jeho protiimigrační politika a euroskepticismus, přestože žádná z českých politických stran nemůže být zrovna označována za vítače uprchlíků?

Kdyby se jednalo jen o jeho protiimigrační rétoriku, pak by mohly uspět i jiné strany, které se na toto téma především zaměřují, ale ty naopak propadly. Ono je to tím, že Tomio Okamura je opravdu charizmatická osobnost, kterou ty ostatní, krajně pravicové strany nemají. On je velmi výřečný, a i kdyby, v nadsázce řečeno, propagoval některé „sluníčkářské“ téma, tak by těch pět procent získal jen kouzlem své osobnosti. Samozřejmě mu také pomohlo spojení s SPO, bývalými Zemanovci, tedy získal jakési okrajové propojení s prezidentem, který je u veřejnosti dost populární. Obě strany mají navíc podobná témata i teatrální styl, i když Okamurova SPD je pravicovější než SPO, která má své příznivce spíše nalevo.

Fotogalerie: - Okamurova volba

Předseda SPD Tomio Okamura odvolil do Senátu Parla...
Občané jdou k volbám do Senátu Parlamentu ČR
Předseda SPD Tomio Okamura odvolil do Senátu Parla...
Předseda SPD Tomio Okamura odvolil do Senátu Parla...
Předseda SPD Tomio Okamura odvolil do Senátu Parla...
Předseda SPD Tomio Okamura odvolil do Senátu Parla...

Přestože bylo ANO úspěšné ve většině krajů, ještě to neznamená, že v nich musí získat rozhodující posty. V mnoha regionech je snaha, zvláště ze strany ČSSD, "vyautovat" Babišovo hnutí a utvořit koalice s tradičními stranami. Podle názorů některých politologů je to dáno i tím, že na komunální úrovni se objevovaly mezi příznivci ANO často spory, vytvářely se různé frakce, a jejich lídři byli tedy považováni za nespolehlivé. Domníváte se, že by to mohlo tak zafungovat i nyní, anebo že ANO i přesto obsadí největší počet hejtmanských postů?

Hnutí ANO nejvyšší počet hejtmanů zřejmě získá, ale to skutečně nemusí platit ve všech krajích, kde zvítězilo. To avizoval Andrej Babiš už před volbami, že počítá s „vyšachováním“ svých kandidátů v některých regionech, a to se může skutečně stát i jinde než právě teď jen v Královéhradeckém kraji. Také je pochopitelná obava zkušených krajských politiků spolupracovat se zástupci hnutí ANO, aby pak nedocházelo k podobným kolapsům, jako nedávno na radnicích některých měst. Na druhou stranu voliči očekávají, že vítězové voleb, kteří skončili první na pásce, usednou do hejtmanských křesel. Jinak to mohou pak považovat od ostatních stran za nečestné jednání, které by jim mohli spočítat u sněmovních voleb. Andrej Babiš by určitě uměl tento fakt dobře využít v další své kampani. V příštích krajských volbách budou ty letošní machinace při obsazování nejdůležitějších postů na hejtmanstvích už zapomenuty, ale příští rok u parlamentních voleb si je budou lidé ještě dobře pamatovat a jejich frustrace by se mohla tradičním stranám nevyplatit. Takže, pokud bude Babišovo hnutí i přes své vítězství vyautováno, může to být do budoucna pro ostatní politické subjekty, jež se na tom podílely, dost kontraproduktivní.

Mnoho politických komentátorů označilo právě proběhlé volby za lakmusový papírek pro ty nejdůležitější - sněmovní volby. Dá se tedy i příští rok očekávat drtivé vítězství Babišovy strany?

Myslím si, že ty výchozí podmínky pro parlamentní volby v příštím roce budou trochu jiné, než byly v současné době pro volby krajské. Hnutí ANO zazářilo také proto, že se jich zúčastnilo poprvé. Na celostátní úrovni už budou muset skládat koaliční strany své účty za to, co vlastně dokázaly. Samozřejmě pro sněmovní volby bude mít Andrej Babiš díky výsledkům z těch krajských a senátních dobrou startovací pozici. Jenže zatímco lidé nebyli u těchto voleb Babišem přesyceni, u těch dalších to může být i jinak.

Zcela jasné je, že se nad sebou budou muset zamyslet sociální demokraté, protože pokud by v tom svém trendu pokračovali beze změny dál, tak v příštích volbách by znovu nemuseli uspět. Je to pro ně jednoznačně zvednutý ukazovák.

A jaké budou teď vůbec vztahy uvnitř vládní koalice? Nepřiostří se, když hnutí ANO vzroste ještě více sebevědomí a naopak ČSSD přitvrdí ve své doposud dost klidné rétorice?

Ty vztahy mezi ANO a ČSSD se už dramatizovaly před volbami a byly dost napjaté a ten trend bude i dále pokračovat. Ostatní strany, včetně sociálních demokratů si ale musí uvědomit, že Andreje Babiše musí začít brát konečně velmi vážně. Předtím jsme byli svědky komentářů i v některých médiích o tom, že řadě věcí vůbec nerozumí, musel si na svoji adresu vyslechnout řadu ironických poznámek, ale lidé to tak nechápou. A nakonec se ukázalo, že je v řadě záležitostí úspěšný.

Nicméně lze souhlasit s vyjádřením premiéra Sobotky, že tyto volby také prokázaly úspěšnost politiky vládní koalice, kterou lidé podporují, a proto by se neměla měnit, včetně stranického složení, jinými slovy, že by měla vytrvat bez rozpadu do příštích parlamentních voleb.

Fotogalerie: - Vítěz voleb Babiš

Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách...
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách...
Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách...
Andrej Babiš sleduje výsledky voleb
Andrej Babiš sleduje výsledky voleb

Fotogalerie: - Ve štábu hnutí ANO

Ve volebním štábu hnutí ANO
Minstryně  obrany Karla Šlechtová
Jaroslava Pokorná Jermanová
Ve volebním štábu hnutí ANO
Helena Válková
Ve volebním štábu hnutí ANO

Jak ovlivní českou politickou scénu nové složení senátu, kde zasednou v poměrně hojném počtu i kandidáti hnutí ANO a v němž ztratili své pozice zástupci ČSSD a také například ODS?

Ano, je celkem zřejmé, že se složení senátu dost zásadně změní. Mne pouze překvapilo, že kromě ČSSD v něm tak dost zásadně oslabí zástupci pravicových stran - ODS a TOP 09. Jaké ale bude konkrétně jeho složení, napoví až druhé kolo senátek, protože to opravdu může dopadnout různým způsobem. Mohou triumfovat Babišovi kandidáti anebo se stane, že ostatní strany začnou podporovat soupeře hnutí ANO. Další otevřenou otázkou zůstává, jak se někteří nezávislí kandidáti za ANO budou v senátu chovat, jestli si udrží tu svoji alespoň částečnou nezávislost či budou podobně, jako poslanci v Parlamentu ČR, na slovo poslouchat svého šéfa.

Jedinou jistotou druhého kole bude fakt, že volební účast bude ještě nižší, než byla u toho prvního, i když ty souboje o senátorská křesla budou letos mnohem atraktivnější, než v předchozích letech. Opravdu nejde vůbec předpovídat, jako v minulosti, že se navzájem podpoří pravicové či levicové strany, jelikož ta účast stran ve volebních obvodech byla namixována tak, že je nyní daleko větší prostor pro politikaření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Štěpán
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

17:14 Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

VHLED MICHALA BOKA Britská smetánka 18. století tvořená černochy? I to je možné, alespoň dle nového …