Politolog o KSČM: Je čas třešní aneb kdo ve stínu čeká na moc

17.07.2012 15:56

POLITOLOGOVÉ Podle některých průzkumů volebních preferencí se komunisté už posunuli před občanské demokraty. Stalo se tak poprvé od listopadové revoluce. ParlamentníListy.cz požádaly politologa Pavla Kopeckého komentář, respektive o zamyšlení se nad budoucností KSČM.

Politolog o KSČM: Je čas třešní aneb kdo ve stínu čeká na moc
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Komunisté jsou zřejmě jako celek proti zákonu o církevních restitucích

Logo Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) má svůj kořen ve staré milostné poemě „Čas třešní“, jež její autor věnoval během barikádních bojů Pařížské komuny jisté ošetřovatelce zraněných.
Nejde právě o běžně známou věc. Pamatuji se, že když polistopadoví komunisté symbolicky reformovali svou značku (na úkor „příliš radikálního“ srpu a kladiva, které má v emblému třeba sousední Rakousko), nevěděli o hlubší příčině změny ani řadoví straníci. Obdobný znak jinak užívá také KS Lucemburska.     

Dokonale běžnou informací, kterou by naopak neznala toliko hrstka lidí, je zase to, že KSČM přese všechno navazuje na Komunistickou stranu Československa (KSČ). Vůči její zločinné politice se však odmítavě vymezila poprvé už na sklonku – dle vkusu čtenáře – revolučního, nebo kontrarevolučního roku 1989. Příliš se o tom však nikdy nemluvilo. Dílem proto, jelikož se to propagandistům nehodilo do krámu. Dílem z  důvodu, jelikož nezanedbatelný segment členstva nepřestal šermovat škodlivými výlevy o bezvadnosti zničeného společenského zřízení. 
Nejznámějším stoupencem zašlých časů se stala asi poněkud fanaticky působící pražská funkcionářka Marta Semelová. Zařazená kdysi Miloslavem Ransdorfem do pomyslného „kabinetu kuriozit a zkamenělin“… Nesnesitelně působí i výlevy jistých mladých komunistů, navázaných právě – jaká náhoda – na Semelovou a jí podobné. Inkriminovanou omladinu bohužel málokdy charakterizuje samostatné přemítání, zároveň však bývá značně kritická. Leč výhradně v rámci své malé ideologické „Krakonošovy zahrádky“.  

Odhlédneme-li od těchto spíše křiklounských potížistů nebo hrstky vzdělaných idealistů, zůstali v komunistické straně najmě lidé, jimž je jakýkoliv revoluční pohyb vzdálený. Málokdy si uměli v dobrém představit „nové myšlení“ a pořádky. Buď byli spokojeni s faktickým maloměšťáctvím normalizace, pro níž se stalo denním chlebem fangličkaření, nebo sentimentálně oživují vize radikálních změn z dravých lét svého mládí. Kdy Antonín Novotný, někdejší vězeň koncentračního tábora, blábolil, že „již tato generace bude žít v komunismu“. 

Tomuto nesourodému spletenci šéfuje pak Vojtěch Filip. Obratný řečník, zkušený politik, odrůda vychytralého aparátníka, řekněme, 80. let, pro nějž byrokratizovaná rigidita „strany a vlády“ představovala nemalou výhodu. Nástroj sebeuplatnění: vykoupeného frázemi, „neutralizací nebezpečných“ z té či oné skupiny a příbuznými kroky k ukojení zájmů průměru.

Musím říci, že vývoj posledních zhruba dvou let mne poměrně překvapil. Čekal jsem další pozvolné slábnutí KSČM. Byť nikoliv její vymření, jak ho před dvaceti lety chybně prognózoval Miloš Zeman. Z hlediska členské základny spatřujeme nesporný fakt úpadku, co však obráží vývoj širší. Mám na mysli početní slábnutí rozvojem občanského sektoru (proto stále paradoxněji) nevyvažovaného stranictví v ČR.Jiná situace vládne ohledně voličské přízně tuzemské komunistické partaji. Aktuálně možná druhé nejpopulárnější, jíž k nárůstu preferencí nejvíce pomohla koaliční pravice. Všestranně zdiskreditovaná, bezúspěšná v hloupém pokusu o oficiální zákaz pokračovatelky KSČ. Pokropené teď hlavně živou vodou nepatrnosti vlastního zapojení do korupčních skandálů, jakož i nedůrazností vedení ČSSD, usilovně dnes hledající podobu „kapitalismu s lidskou tváří“.

Kolega Adam Drda, vnuk slavného režimního spisovatele Drdy, vydal před šesti lety knihu  "KSČM - Kdo ve Stínu Čeká na Moc". Mínil to jistojistě jinak, ale tzv. parlamentní radikální levice má nyní polistopadově unikátní příležitost k úplné „normalizaci“ své opoziční role.
Kdyby se tak stalo, konečně by šlo více jednat bez neustálého a kontraproduktivního utápění se v národní minulosti (příbuznou roli mívá také „diskuze“ o odsunu českých Němců). Dalo by se odblokovat i křečovité vytváření povolebních koalic. Zrodivší jak poměrně tragickou oposmlouvu, tak Nečasův obskurní spolek. 
Počkejme si na výsledek. V našem veřejném životě ovšem zpravidla platí jedno obrácené heslo – zelená je teorie, šedivý strom života… 



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kopecký

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…