Politolog o Zemanovi: Ústavu neporušil. Vždy jsme tu měli silné prezidenty

21.07.2013 14:40 | Zprávy

Politolog Petr Just v rozhovoru pro EuroZprávy.cz říká, že prezident Miloš Zeman Ústavu neporušil. Je ale patrné, že se snaží o prosazení poloprezidentského systému. Sám by řešení viděl v uvážlivé změně Ústavy, která by vrátila nepřímou volbu hlavy státu a zavedla institut vyslovení nedůvěry.

Politolog o Zemanovi: Ústavu neporušil. Vždy jsme tu měli silné prezidenty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem

Sněmovna podle Justa má možnosti, jak prezidentovi v jeho plánech zabránit. „Tendence prezidenta posunout systém k poloprezidencialismu v jeho dosavadním jednání patrný je. Páky jsou, ale obávám se, že minimálně některé politické strany, ve snaze nepoštvat si hlavu státu proti sobě, se k nim příliš nebudou mít. Již jsem ale zaznamenal návrh na novelu Ústavy, jejímž cílem by mělo být jisté oslabení prezidenta, což je jedna z cest, jak prezidenta svázat.“

Neporušil Ústavu, ale základní mechanismus systému

Připomíná ale, že v naší minulosti měly hlavy státu velmi často tendenci k rozšiřování svých pravomocí. „Postavení hlavy státu je u nás již od dob tzv. první republiky velmi silné. A to i přesto, že jsme se z hlediska ústavního vymezení vládního systému vždy pohybovali v mezích parlamentního režimu. Sílu úřadu dodal už T. G. Masaryk, který využíval svého neformálního vlivu k ovlivňování každodenního chodu české politiky mnohem více než jen v oblastech vymezených mu Ústavou. I Masaryk měl tendenci posilovat svůj vliv například na politické strany či na sestavování vlád,“ říká politolog.

Má jisté pochybnosti o tom, zda Zemanovo řešení povede ke stabilizaci politické scény a vyřešení krize. „Ústavu jako takovou neporušil, protože ta mu nepřikazuje, koho musí jmenovat premiérem. Zajisté ale porušil základní mechanismus, na němž stojí každý parlamentní režim, a sice, že vláda vychází z většiny v zákonodárném sboru.  Takže je otázka, zda prezidentův krok nakonec povede nebo nepovede k vyřešení politické krize.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…