Pravda o Tomio Okamurovi: Jak to má s Babišem, svými kolegy a novináři

24.06.2014 7:52 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Spousta vášnivých příznivců Tomio Okamury je přesvědčená o tom, že nastartoval změnu politického systému ze stranické oligarchie na skutečnou demokracii. Jenže oponenti předsedu Úsvitu často považují za excentrického egoistu se zlozvyky primabaleríny, které mohou prý být důvodem jeho konce. Politologové i sám šéf Úsvitu bilancovali pro ParlamentníListy.cz jeden rok, který uplynul od založení hnutí.

Pravda o Tomio Okamurovi: Jak to má s Babišem, svými kolegy a novináři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Co Úsvitu neupře ani nejkrutější kritik, je skutečnost, že hnutí bylo založeno před rokem a za čtyři měsíce se dostalo do Poslanecké sněmovny. „Preference Úsvitu překvapily i ty největší skeptiky, kteří očekávali, že půjde jen o fenomén týdnů kolem voleb. Tomio Okamura je houževnatý rétor, který si témata opečovává a i po roce se mu daří držet preference mezi 3,5 až 6 procenty, což je na jednoho politika a ještě k tomu opozičního úctyhodný výkon. Mnozí čekali, že dojde ke strmému pádu,“ zhodnotil politolog Jan Kubáček.

Naopak nic pozitivního ale nevidí na ročním působení hnutí politolog Lukáš Jelínek. „Není nic zásadního, za co bych dokázal Úsvit pochválit. Možná za kulturu chování, protože poslanci se snaží chovat nekonfliktně a ocenil bych ochotu Úsvitu bavit se o podpoře vládě. To svědčí o tom, že nemají v sobě zakořeněné blokové uvažování, takže ve sněmovně je to osvěžující,“ uvedl Jelínek. „Jedná se ale o podnik pana Okamury, který se rozhodl nasednout na poptávku nového politického stylu, takže částečně převzal návnadu přímé demokracie od Věcí veřejných, doplnil to rysy autokratické politiky a ve volbách do sněmovny uspěl,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

Ukrajinskou válku tato koalice nezbytně potřebuje až do voleb, proto Petr Holec neváhá říci, že si p…