Putin sem, Putin tam, Putin chce brexit, vykládá se. Tak jsme nahlédli do ruských novin, výsledek překvapí

15.06.2016 11:31 | Zprávy

O horkém tématu začátku letošní letní sezóny, britském referendu o vystoupení z Evropské unie, se v ruském tisku píše překvapivě skromně. Kromě pravidelných zpráv jsou ruští komentátoři a analytici na slovo skoupí a tisk se raději a rozsáhleji věnuje posledním střetům mezi anglickými a ruskými fotbalovými fanoušky na ME ve Francii. Tato situace kontrastuje se slovy britského premiéra Camerona, který v rámci kampaně už označil prezidenta Putina za toho, kdo bude z možného brexitu profitovat. Tato premiérova slova potom Kreml komentoval s poměrným velkým nepochopením, a sice, že to považuje za nový způsob využití ruského faktoru v tématu brexitu.

Putin sem, Putin tam, Putin chce brexit, vykládá se. Tak jsme nahlédli do ruských novin, výsledek překvapí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Prozatím se tématu brexitu věnoval již na konci května rozsáhlejší článek novin Moskovskyj komsomolec (MK), ve kterém autor představil referendum jako příznak rostoucího euroskepticismu v EU. Úspěch Norberta Hofera v rakouských volbách uvedl jako jeho další projev.

Článek cituje prognózu ruského experta Alexandra Tevdoje-Burmuli, který je toho názoru, že referendum dopadne dobře pro EU, a to s mírným náskokem, a sice i díky silné proevropské kampani. „Evropská unie se nicméně nachází v existenciální krizi. Je to migrační krize a pomalu končící krize eurozóny, ačkoliv v ní Británie není členem… Kromě toho Evropská unie dostala nové povinnosti včetně těch zahraničněpolitických, které nejsou všem zemím blízké. Proto euroskeptici myslí, že ‚košile je bližší než kabát‘ a je lepší se věnovat domácím problémům…,“ popsal situaci EU Tevdoj-Burmuli z Moskevské státní university pro mezinárodní vztahy. Jak doplnil, Británii je třeba vidět jako jednu ze zemí, které se k EU vždy stavěly spíše chladně. Brexit nebude podle něj řešením problémů, ale spíše nové problémy utvoří. Například ty spojené s odchodem ze společného trhu EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Veronika Sušová-Salminen

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…