Sobotka zdaleka nemá vyhráno. Experti naznačili, z jakých směrů mu hrozí nebezpečí

10.11.2013 7:32

POLITOLOGOVÉ Dlouho očekávané zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD je tady. Co od něho očekávat? A jaké důsledky může mít vývoj v sociální demokracii pro budoucnost strany z dlouhodobého hlediska? Na tyto otázky pro ParlamentníListy.cz reagují politologové Jan Kubáček a Jiří Pehe.

Sobotka zdaleka nemá vyhráno. Experti naznačili, z jakých směrů mu hrozí nebezpečí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bohuslav Sobotka

Celá povolební situace a vypořádání se s členy tzv. haškovského křídla strany podle Kubáčka vede k oslabení ČSSD. „Poslanecký klub nebude zdaleka tak jednotný a jeho jednota a týmovost bude odvislá od pozice, kterou vyjedná Bohuslav Sobotka pro svou vládu a už teď se dá říct, že Sobotkova pozice bude slabá,“ myslí si politolog.

Sobotku čeká boj na několika frontách

„Oněch čtrnáct dní, které předseda ČSSD věnoval boji proti Michalu Haškovi a dalším svým oponentům, samozřejmě celou stranu oslabilo, vyjevilo její rozdělení a umožnilo všem dalším stranám si ujasnit, co chtějí a vyprecizovat si svoji pozici. V případě KDU-ČSL a ANO to také umožnilo sjednotit si jejich stanoviska vůči sociální demokracii,“ říká Jan Kubáček.

Bohuslav Sobotka podle něho bude ve velmi složité situaci a vyjde z toho velmi oslabený. „A to v atmosféře krajských organizací a hejtmanů, kteří si uvědomují velmi špatný volební výsledek ČSSD. Navíc mnozí počítali s tím, že budou poslanci a nestalo se tak. Sobotka bude bojovat na dvou frontách: s koaličními partnery a také s vlastním poslaneckým klubem a krajskými představiteli, kteří budou v silnější pozici a budou pochopitelně chtít v krajských volbách obhájit své mandáty,“ sděluje dále.

Regiony si uvědomují špatný výsledek a myslí na komunální volby

Při jednání ÚVV ČSSD politolog Kubáček očekává razantní debatu, protože veřejně se sice téma volebního neúspěchu překrylo, ale pro straníky to zůstalo velice bolestné. „Bude to mnohem více o nízkých číslech a další strategii, protože běžní členové a lidé z regionů už myslí na budoucí komunální volby a ten současný výsledek je pro ně opravdu bolestný,“ soudí jednoznačně Jan Kubáček.

Sociální demokracii navíc začátkem roku nejspíš čeká mimořádný volební sjezd. Tam však může jít o budoucnost i Bohuslavu Sobotkovi, který si nyní myslí, že si svoji pozici ve straně upevnil.

„Bude záležet na tom, zda se mu povede sestavit vládu. Pokud se mu to nepodaří, tak skončil. A pokud bude mít ve vládě ČSSD slabý mandát, Sobotkovi se problémy stejně znovu otevřou a rozpolcenost sociální demokracie se znovu nastartuje. Možná s někým třetím, někým jiným. Tím vyzyvatelem nemusí být nutně Michal Hašek,“ dodává v komentáři pro server ParlamentníListy.cz Jan Kubáček.

Trest pro „pučisty“ prý nesmí být tvrdý

Politolog Jiří Pehe od jednání ÚVV očekává, že jednoznačně potvrdí mandát Bohuslavu Sobotkovi. „Také očekávám, že snaha potrestat takzvané pučisty se zastaví někde uprostřed, protože trest musí být uměřený, jinak by hrozilo rozpolcení poslaneckého klubu a možná i strany,“ je přesvědčen Pehe.

„Pokud jde o budoucnost ČSSD, ta už příliš jednoznačná není. Všichni ti rezignující, zejména Hašek, Tejc a Škromach, nerezignovali s tím, že by přiznali vinu, ale že berou odpovědnost za špatný volební výsledek. A to bude asi hlavní osa jejich rétoriky do budoucna. Konflikt se tedy může prohlubovat, ale hodně bude záležet na výsledku vládních vyjednávání,“ uvádí politolog.

Bude se hledat „někdo třetí“?

V tom se Pehe shoduje s názorem Kubáčka, že pokud se Sobotkovi podaří rychle sestavit vládu, posílí to jeho pozici. „Ale kdyby se to celé zašmodrchalo, v čem může bohužel pro Sobotku přispět i pan prezident, tak hrozí příklon k názoru, že by odpovědnost za volby měli převzít všichni a tedy i předseda. Pak by se mohl hledat třetí kompromisní kandidát, který by stranu sjednotil,“ míní Jiří Pehe.

„Zatím má ale veškeré karty v ruce Bohuslav Sobotka, takže dnes bude potvrzen a pokud se mu podaří dobře sestavit vládu, nemusí se nakonec konat ani ten mimořádný sjezd, po které se volá,“ konstatoval politolog Jiří Pehe pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zásahy do našich voleb! Zbořil viděl přesné příklady

10:54 Zásahy do našich voleb! Zbořil viděl přesné příklady

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Tváře politiků na billboardech, které mi připomínají spíše Policií ČR hledan…