Takhle teď obstojíte. A vzepřete se. Petr Robejšek jasně poradil

29.08.2022 10:28 | Komentář

Politolog a ekonom Petr Robejšek se přednedávnem objevil ve slovenském Diskusném klubu, kde hovořil o krizi reprezentativní demokracie. Lidé by se podle něj měli více uchýlit k lokálnímu způsobu života místo globálního. Politici, podnikatelé, média i věda se dle něho slily do jednoho mocenského sektoru. Vlády na Západě prý mají mizernou profesionální, ale i morální úroveň. Což se ukázalo při ukrajinské krizi. „Ta politika, kterou prováděli, byla slepá a hluchá. Vedla jen k tomu, že jsme se sami dostali do problémů. Pak musel přijít Henry Kissinger a říct to nahlas, aby to alespoň bylo reflektováno,“ míní Petr Robejšek.

Takhle teď obstojíte. A vzepřete se. Petr Robejšek jasně poradil
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Petr Robejšek

Robejšek soudí, že pokud by lidé něco dělali pro to, aby se svět vrátil „do starých kolejí“, tak by klidně bylo možné, aby se do starých kolejí vrátil. Nicméně politolog a ekonom si povzdechl, že většina lidí jsou „konzumenti“ okolního dění. „A neuvědomují si vůbec, co hrozí,“ dodal. A z toho soudí, že se do starých časů nevrátíme.

„Dostali jsme se tam hlavně proto, protože statisíce z nás dělali chybná rozhodnutí po dlouhá léta, co koupit, komu věřit, koho volit, a tak dále. Jak se chovat. A tahleta rozhodnutí se musí změnit. Když se změní, vrátíme se do toho, čemu říkáme svoboda a důstojnost lidí,“ vidí příčinu Robejšek. Doplnil, že lidé zcela správně cítí, že zmůžou velice málo, protože zažíváme existenční krizi reprezentační demokracie. Mluvil ovšem hlavně o spotřebním chování a o tom, že by lidé místo digitální komunikace měli volit tu fyzickou. Jednotlivá rozhodnutí se pak sčítají. A pokud by se lidé nechovali tak, jak od nich systém očekává, tak je možné zvrátit „technofeudalismus“.

Konec ekonomického růstu dle něho souvisí s koncem globalizace a začátkem přerozdělování bohatství v neprospěch malých lidí. „Ten globalizační impulz se vyčerpal, jako už jednou před zhruba sto lety. A teď ti, kteří vládnou a chtějí udržet svoji pozici, míru bohatství a výkonnosti systému, tak ji chtějí udržet na náš úkor,“ míní ekonom. Správnou reakcí by pak dle Robejška bylo dávat přednost lokálnímu, tedy soustředit se na svou lokalitu, například nakupovat v kamenném obchodě, i když je to v něm trochu dražší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…