Zbořil sleduje šrumec kolem Zemana, Bakaly a Sobotky. Už ví, jak veselo bude po volbách

30.09.2013 16:08

Jméno budoucího českého premiéra vzejde s velkou pravděpodobností z řad sociálních demokratů, ale zdaleka není jisté, že bude znít Bohuslav Sobotka. Předsedovi ČSSD může cestu do čela vlády zkomplikovat podle politologa Zdeňka Zbořila dění kolem OKD, vyšší preference rivala Michala Haška či nižší volební výsledek jeho strany, než se očekává.

Zbořil sleduje šrumec kolem Zemana, Bakaly a Sobotky. Už ví, jak veselo bude po volbách
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil
reklama

Blížící se předčasné volby nerozdají jen karty mezi stranami, ale také uvnitř samotných politických subjektů. Asi nejvíce to platí pro ČSSD, která je dlouhodobě favoritem na vítězství. Z tohoto pohledu by nemělo být pochyb, že do premiérského křesla usedne její předseda Bohuslav Sobotka. Pro šéfa sociálních demokratů ale v nevhodnou dobu přišla eskalace problému na Ostravsku, potíže OKD, ohlášené uzavření Dolu Paskov a obavy místních, jak to dopadne s jejich byty, které při privatizaci státního podílu 46 procent OKD získal Zdeněk Bakala.

„Během působení Bohuslava Sobotky na Ministerstvu financí stát tehdy prodal svůj podíl za 4,1 miliardy. Znalecký posudek společnosti Ernst & Young ale odhadoval hodnotu na 24 miliard. A teď slyšíme prohlášení, jak by stát měl zasáhnout. Celá věc je podle dokumentů, které jsem k tomu studoval, zralá na znovuotevření kauzy a na podání několika trestních oznámení. A to i na pana Sobotku a rozhodně na Zdeňka Bakalu,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kancléř Vratislav Mynář, který je v předčasných volbách lídrem SPOZ na Zlínsku.

Dění kolem OKD poškodí Sobotku i ČSSD

„To, co se teď děje kolem OKD, může poškodit nejen Bohuslava Sobotku, ale i ČSSD. Jednak se tím připomene, jaký podíl viny na tom sociální demokraté měli, i když v tom nejsou sami. Ale všichni ti jejich oponenti se na to těší. Nechtějí slyšet už jen, že se hádají ti tři Sobotka, Hašek a Tejc, ale hlavně že se na ně něco objevilo. Nechci být špatným prorokem, ale protože se jedná o ten charakteristický region, tak očekávám, že tato kauza nasype hlasy nikoli TOP 09, jak si mnozí myslí, ale především KSČM,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Situace s OKD není jedinou starostí, s níž si předseda ČSSD musí lámat hlavu. Ani když jeho strana v předčasných volbách zvítězí, nebude mít Bohuslav Sobotka jistotu, že sestavením vlády pověří prezident Miloš Zeman právě jeho. Pozici pro tento krok si připravoval dřívějšími výroky, že by si voliči měli vybírat úspěšné lidi, co už něčeho dosáhli, kupříkladu úspěšné hejtmany nebo starosty, kteří jsou ve funkci více než jedno volební období. A jeho vyjádření o preferenčních hlasech bylo „nenápadnou“ připomínkou toho, že jich naposledy dostal Hašek o 1200 víc než Sobotka.

Opakuje se poslední scénář, favorit před volbami ztrácí

„Když ČSSD vyhraje s nějakým slušným výsledkem, tak očekávám, že prezident Zeman bude skutečně držet slovo a dá to – jak on říkal – reprezentantovi vítězné strany. Nedat to předsedovi by bylo trochu skandální. Ale otázkou je, jestli ČSSD skutečně dosáhne toho výsledku, který očekává. Podle posledních zveřejněných průzkumů lze pozorovat sestupný trend. Dnes už jsou pod třiceti procenty a přitom ještě před několika měsíci byli na pětatřiceti a mluvili o optimistickém výsledku čtyřicet procent,“ připomíná Zdeněk Zbořil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Politolog upozorňuje, že se může opakovat scénář, který zažil při posledních volbách tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Také tehdy to ještě měsíc před volbami vypadalo pro ČSSD velmi optimisticky, ale každým dnem, jak se volby přibližují, to i nyní upadá. Možná už nemají ani těch 29 procent. Při nepřesvědčivém vítězství je Miloš Zeman schopný nabídnout předsednictví tomu, kdo měl nejvíc preferenčních hlasů. Takže strach pana Sobotky je na místě,“ poukazuje Zdeněk Zbořil na to, že si Sobotka nechal ve vedení strany odhlasovat funkci reprezentanta ČSSD.

Na oranžových plakátech jen předseda a nikdo jiný

Důsledkem Sobotkových obav může být i zákaz jakékoli osobní kampaně v rámci ČSSD a na všech billboardech je jen on sám. „To svědčí o nejistotě uvnitř té, řekněme, sobotkovské frakce ve vedení, od Zemanova půldruhého měsíce starého výroku, že bude jmenovat reprezentanta vítězné strany. Uvnitř ČSSD proto hraje určitě významnou roli obava, že by Miloš Zeman nemusel pana Sobotku jmenovat tím, kdo bude sestavovat příští vládu,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Ale ani tato taktika nemusí předsedovi strany vyjít. „To, že je na billboardech ČSSD jen Bohuslav Sobotka a ti ostatní tam být nesmí, může způsobit jako už kolikrát v minulosti, že to ty voliče spíše namíchne. Čeho je moc, toho je příliš. A ti by naopak mohli preferenční hlasy věnovat někomu jinému než předsedovi strany. A to by pak byla opravdu zapeklitá situace i pro Miloše Zemana, nejenom pro pana Sobotku. Musel by nějakým způsobem vysvětlit, proč to dává někomu z vítězné strany až jakoby zprostředkovaným způsobem, třeba prostřednictvím pana Haška,“ míní politolog.

Sobotka by po „malé“ výhře na rozdíl od Paroubka nerezignoval

Při volbách v roce 2010 měla ČSSD více tváří i díky dobře postavené teritoriální kampani. „Za vedení byl sice na billboardech jen Paroubek, ale v té době si proti němu nikdo netroufl říci ani ň, protože stranu vytáhl z postšpidlovské a postgrossovské krize a jel na bílém koni směle k vítězství. Ale protože to hned po volbách vzdal, tak měl Václav Klaus volné ruce k tomu, aby jmenoval předsedou vlády někoho z ODS. Teď by se mohlo opakovat, že by ČSSD nevyhrála nějakým rozhodným způsobem,“ podotýká Zdeněk Zbořil.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Pak by bylo důležité, jak by zareagoval její předseda Bohuslav Sobotka. Pravděpodobně by nerezignoval jako Jiří Paroubek, protože už se připravuje na to, že bude premiérem. A kdyby se nevzdal, pak by to byla složitá situace nejenom pro pana Sobotku, ale jak už řekl, i pro Miloše Zemana, protože by se musel nějakým způsobem konfrontovat s nejsilnější stranou a měl by za sebou oporu jen toho svého klubu. "To za předpokladu, že by v ČSSD nerozkvetlo přátelství, což se u nás někdy děje přes noc, k Andreji Babišovi a jeho ANO,“ upozorňuje politolog.

Výsledek SPOZ může rozhodnout o jménu premiéra

Premiérským ambicím Bohuslava Sobotky by určitě nahrálo, pokud by SPOZ neprošla do sněmovny. Pak by totiž ztratily na významu výroky Vratislava Mynáře, že se Sobotkou či Zaorálkem by SPOZ do vlády nešla. „Nepoznal jsem na tom prohlášení, zda pan Mynář mluví za Hrad jako kancléř, nebo za SPOZ. Ty jeho výroky někdy až příliš předbíhají to standardní politické myšlení, takže to si nejsem jistý, zda on přímo mluví v zastoupení Miloše Zemana, nebo jen vyjadřoval nějaké své zbožné přání,“ konstatuje Zdeněk Zbořil.

V případě úspěchu SPOZ a nižšího než očekávaného vítězství ČSSD by přišla chvíle prezidenta Miloše Zemana. „Mohl by použít Havlovu taktiku, kdy by nechal předjednat vytvoření koalice třeba panem Sobotkou či někým jiným, a pak by to mohl rozhodnout ještě jinak. Přesně tak to udělal Havel s Luxem a Tošovským, i když se tehdy jednalo o vládu úřednickou. Ale když se tady někteří tak vehementně dovolávali ústavních zvyklostí a že jich Zeman nedbá, tak by je mohl odkázat na tuto zvyklost, že někdo tu koalici dojednává a někdo jiný pak dostane post premiéra,“ vysvětluje politolog.

Špidla složil koalici podle Havlova návodu

A těch možností by samozřejmě bylo víc. „Koneckonců i Vladimír Špidla, když složil tu svoji podivnou koalici s Unií svobody a KDU-ČSL v roce 2002, tak to vlastně dělal podle návodu Václava Havla. Tak možná i tady se objevila další ústavní zvyklost. Nemluvě o Klausovi, který dokonce nedal možnost sestavit vládu vítězné straně. Takže kdyby se Miloš Zeman odvolal na ústavní zvyklosti, nebo spíše bych řekl ústavní nezpůsoby předcházejících prezidentů, tak by klidně pan Sobotka mohl o tu svou naději přijít,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akce Křeček: Pane Kalousku, a co vy? ptá se Zdeněk Zbořil. Jde na něj hrůza. Může to skončit zle

8:44 Akce Křeček: Pane Kalousku, a co vy? ptá se Zdeněk Zbořil. Jde na něj hrůza. Může to skončit zle

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Apokalypsa? „To je tak hrůzostrašný obraz budoucnosti české společnosti, až s…