„Mobilizujte ostatní a zvolme Miloše Zemana v prvním kole,“ vyzývá na Facebooku například poslanec Jaroslav Foldyna. „Zvolme Miloše Zemana již v prvním kole! Dejte vědět ostatním, že Miloše Zemana podporujete, a dodejte si rámeček do své profilové fotky!“ píší na Facebookových stránkách Zeman znovu 2018. Příznivci současné hlavy státu volají po opětovném zvolení prezidenta Miloše Zemana hned v prvním kole. Jenže, vyjde jim to? „Možnost, že Miloš Zeman bude zvolen hned v prvním kole je skutečně představitelná. Jednak svou kampaň vede skoro celé čtyři roky, usilovně objíždí celou republiku, mluví s kdekým. Někdo ho nadšeně vítá, jiný jej kritizuje, ale vždy si ho přijde poslechnout víc lidí než kteréhokoli z jeho dnešních volebních konkurentů,“ uvedl Zdeněk Zbořil s tím, že ačkoli jeho obdivovatelé prakticky nemají přístup do masových médií, agitační práci za ně odvádějí Zemanovi nepřátelé. „V posledních dnech volební kampaně sice současného prezidenta stále ještě hanobí a urážejí, ale současně se pokoušejí vynadat i jeho voličům. Rejstřík těchto urážek je monotónní, ale bohatý. Nechybí ani vulgárnosti, ke kterým se snížil dokonce i pan dr. Hilšer, když doprovázel průvod, který se snažil dopravit napodobeninu lidského exkrementu na Pražský hrad. Snad si tento vzdělaný a pohledný muž neumí představit, ve své boží prostotě, kolik hlasů přidal ve prospěch svého soka. Tak došlo k podivnému, řekněme, paradoxu, že ani výzva „Zvolme Miloše Zemana v prvním kole!“ nepřitáhne k volebním urnám tolik voličů jako ubohost jeho soupeřů, sprosťárny politických komentátorů a výkřiky hysterických politických samouků,“ dodal.
Pokud nebude prezident zvolen v prvním kole, hovoří se o tom, že do druhého kola nejspíš postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. „Myslím, že sen pana Drahoše o postupu do druhého kola volby je dost daleko vzdálený realitě. Předpokládám, že volby proběhnou bez podobných podivností, jako bylo hlasování ‚krajanů‘ ve prospěch TOP 09 a Miroslava Kalouska v parlamentních volbách ve Spojených státech. Pak budou mít šanci i pánové Topolánek a Horáček. Každý z nich sice vkládá do hry jinou úroveň intelektu a jinou politickou zkušenost nebo obratnost, ale stále je to víc než občasná ‚vybočení‘ Jiřího Drahoše, na které se zájmem reagují téměř všichni kandidáti,“ komentuje politolog. „Jejich problémem je, že stále dokola mluví jen o tom, jak nahradí Miloše Zemana jako prezidenta, ale opakují banality, když musí odpovídat na otázku, co budou jako zvolení prezidenti skutečně dělat,“ dodává. A pokud jde o druhé kolo, jistě podle Zbořila dojde k soutěžení PR agentur, které, zdá se, suplují v těchto volbách úlohu politických stran. „Jak jsme viděli v kampani při volbách do Poslanecké sněmovny, ani to nemusí vést k úspěchu, i kdyby třeba ČT opět fiktivně mobilizovala ‚masy‘ na Staroměstském nebo Václavském námětí. Nicméně, pokud na druhé kolo dojde, umím si docela dobře představit tu přemíru zloby a žlučovitosti, ke které se budou snižovat politici, média a jednotlivci, kteří nás v posledních dvou třech letech poučili, že to umějí,“ poznamenal politolog.
Ať křesťané nevolí Zemana? Podle Ústavy jsou nejvyšším zdrojem moci voliči
Čeští a moravští biskupové vyzvali věřící, aby se zúčastnili prezidentské volby. Nedali jmenovité doporučení, koho volit. Lidé by podle nich měli volit takového kandidáta, který podpoří slušnost ve veřejném životě, stabilitu rodiny či ochranu lidského života ve všech jeho fázích. Informovala o tom ČTK. Ne všichni se ale omezili na obecné doporučení. Radikálně se k nadcházející volbě hlavy státu vyjádřil na webu českých dominikánů provinciál Benedikt Mohelník. „Když dlouhodobě sledujeme působení současného prezidenta a jeho okolí, vyplývá z toho, že si Miloš Zeman objektivně nezaslouží, aby mu upřímní křesťané a vůbec všichni lidé, kteří vyznávají morální rozměr politiky, při nadcházejících prezidentských volbách dali svůj hlas.“ Podle něj Zeman už ukázal, že pravdu nepokládá za důležitou a že si neváží spravedlnosti. „Pan Benedikt Mohelník je jistě úctyhodný muž, ale není to ani Svatý otec, ani primas český, ani člen instituce českých a moravských biskupů, aby vynášel soudy nad politickým rozhodováním voličů, kteří jsou stále ještě, alespoň podle Ústavy ČT, nejvyšším zdrojem moci v ČR. Možná by udělal lépe, kdyby se zdržel svých soudů a nerozhodoval, kdo si jeho milosti zaslouží a kdo nikoli. Třeba bychom si mohl vzpomenout, že ne tak dávno odmítala církev křtít a pohřbívat ty, které považovala za hříšné a nehodné její milosti. Ale přece jen je jeho poručení k něčemu dobré. Alespoň jsme si připomenuli, jak to u dominikánů s hodnocením věcí světských chodí a na co se máme ještě připravit,“ komentuje Zbořil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá