Velké pole pro jeho aktivitu se objeví v příštím supervolebním roce, zejména v souvislosti se sněmovními volbami, protože jmenování premiéra je zřejmě nejvýznamnější prezidentskou pravomocí, které mu dává Ústava.
„Dnes je znění Ústavy takové, že dává prezidentovi naprosto volné ruce, on může nominovat v zásadě naprosto kohokoli, a pokud to bude politik z vítězné strany, tak se tím nedopustí žádné kolize s ústavním pořádkem,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Petr Sokol.
V dobách opoziční smlouvy se totiž nepodařilo lídrům ČSSD a ODS Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi prosadit návrh na změnu Ústavy, který počítal s tím, že bude přesněji definováno, koho po volbách prezident může nominovat na funkci premiéra.
Už dnes se prezident připravuje na svou nejvýznamnější úlohu
Po volbách sehraje prezident významnou úlohu, potvrzuje i politolog Zdeněk Zbořil. „Miloš Zeman se na ten okamžik připravuje možná lépe a intenzivněji, než činil Václav Havel a Václav Klaus, kteří často podléhali emocionálnímu vztahu k některým politikům a politickým stranám,“ uvedl. Zdá se mu, že spousta kroků, které prezident v současné době činí, aby razantněji vstoupil do politiky, jsou přípravou na jmenování budoucího předsedy vlády.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová