Podle politologa Petra Sokola tyto volby v sobě určitě skrývají potenciál ke dvěma výrazným změnám. „Zaprvé se podle jednoho scénáře volebního výsledku může stát, že by se poprvé od roku 1989 mohla na moci podílet komunistická strana, která byla dlouho považována za antisystémovou stranu, a část lidí ji za takovou považuje dodnes. A to určitě přelom je,“ řekl ParlamentnímListům.cz.
Rizikem by mohla být ústavní většina levice
Politolog Tomáš Lebeda připouští, že ústavní většina levice nejen v Senátu, ale i ve sněmovně by mohla být určitým rizikem. „Já jsem vždycky ostražitý, když jeden tábor získá ústavní většinu v obou parlamentních komorách, je to vždycky důvod k opatrnosti,“ připustil. Ne že by prý chtěl podsouvat sociální demokracii nějaké zlé úmysly, ale dodává, že je ta příležitost využít ústavní většiny k prosazení nějakých ústavních změn velmi lákavá. „Proto si myslím, že by bylo dobré, kdyby ústavní většinu levice nezískala,“ shrnul Tomáš Lebeda.
Ohrožen je systém tradičních politických stran
Ale návrat komunistů k moci není jediným rizikem, které po předčasných sněmovních volbách hrozí. Politolog Petr Sokol poukazuje na další fenomén, který začal částečně už před třemi a půl lety, když se do dolní komory dostaly Věci veřejné. „Pod stále větší tlak se dostává systém tradičních politických stran,“ konstatoval Sokol. Myslí, že se letošní volby dají posunout někam do Pobaltí, do situace, kdy se na zelené louce ad hoc vytvořily strany, jejichž jádrem je nějaká ekonomická skupina, která to neskrývá. „Dosáhnou velkého volebního úspěchu, zažili jsme to u nás už trochu u Věcí veřejných,“ poznamenal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová