„Bohatí jsou grázlové, zakleknout.“ Šichtařová prohlédla Fialovo poštvávání chudých

24.03.2024 18:12 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Premiér Petr Fiala prohlásil o menšinových akcionářích ČEZ, že to jsou často velcí bohatí podnikatelé se stomilionovými majetky. „Je to trochu na úrovni milé holky Zagorové. Je to jasná ukázka stylu ‚rozděl a panuj‘. Poštvat lidi proti sobě, bohaté proti chudým. Ukázat chudým, že bohatí jsou grázlové, na které je nejlepší zakleknout. A tohle padá z úst politika, který si ještě kdysi říkal pravicový,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová. Pozastavuje se i nad zvěrstvem, které pro nejbližší roky schválil pětikoaliční kabinet.

„Bohatí jsou grázlové, zakleknout.“ Šichtařová prohlédla Fialovo poštvávání chudých
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

„Když mluvíme o menšinových akcionářích, tak si nemůžeme představovat drobné střádaly ‚pozitivně‘, ale jsou to často velcí bohatí podnikatelé se stomilionovými majetky.“ Co tento výrok premiéra Petra Fialy, který pronesl v podcastu Crunch v souvislosti s ČEZ, měl znamenat a vyvolat? Není to v jakešovském stylu ono památné: „No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno… ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok“?

Ano, je to trochu na úrovni milé holky Zagorové. Je to jasná ukázka stylu „rozděl a panuj“. Poštvat lidi proti sobě, bohaté proti chudým. Ukázat chudým, že bohatí jsou grázlové, na které je nejlepší zakleknout. A tohle padá z úst politika, který si ještě kdysi říkal pravicový.

Takže abychom vesmír zase narovnali, konstatuji, že chudí bohaté potřebují, aby nebyli ještě chudší. Jen bohatí jsou schopní platit daně, ze kterých chudí dostávají sociální dávky. Jen bohatí jsou schopni chudé zaměstnávat, anebo platit chod státu, který chudé zaměstnává. Anebo řečeno ještě tvrději a z jiné strany: Chudí nejsou chudí proto, že by bohatí žili na úkor chudých; chudí jsou chudí proto, že sami nemají na to, aby zbohatli, a jen díky bohatým mají aspoň takovou úroveň, jakou mají, a ne ještě nižší.

Šéf Renault Group Luca de Meo rozeslal nejen klíčovým lidem s rozhodovacími pravomocemi v EU, ale i celému kontinentu otevřený dopis, na jehož 20 stránkách vyzývá k záchraně evropského automobilového průmyslu. Mohlo by se toto téma stát jedním z těch hlavních pro politické subjekty a voliče napříč členskými zeměmi při volbách do europarlamentu?

Mohlo by, ale asi nestane, protože u nás je velmi málo politických subjektů, které nejsou zaslepené zelenou ideologií. Pozoruju sice, že lidé se stále víc probouzejí a uvědomují si, že je v Evropě něco prohnilého, ale ta míra probuzení dosud není dostatečně široká k tomu, aby se věci pohnuly opravdu razantně. Například u nás až na jednu stranu se prakticky rozpadla pravice; strany, které se dříve považovaly za pravicové, se posunuly doleva, to mám na mysli hlavně ODS. A v rámci tohoto posunu doleva razí uhlíkové blouznění, které není kompatibilní s racionálním pohledem na automobilový průmysl. Bohužel, konstatuji, že lidí jako já, kteří veřejně říkají – Nulovou toleranci pro Green Deal, protože Green Deal nemá nic společného s ekologií, ale je to jen levicová ideologie – je zatím jako šafránu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atomová válka? Červené tlačítko a návrat do pravěku, varuje odborník

18:46 Atomová válka? Červené tlačítko a návrat do pravěku, varuje odborník

I lokální použití jaderných zbraní by bylo přelomem v celé civilizaci. Tisíce obětí a další miliony …