„Češi, zasekněte se. Nemůžou nás nutit.“ Žádejte od Babiše. Plán Merkelové a Macrona na 500 miliard: Cesta odporu

26.05.2020 12:01 | Zprávy

ROZHOVOR Obří záchranný fond v rozsahu 500 miliard eur, kterým EU plánuje pomoci hospodářské obnově po koronavirových omezeních, je podle ekonoma, pedagoga a někdejšího europoslance Petra Macha projektem, na který Česko může jen doplatit a mělo by být jednoznačně proti. „EU se chystá na velký problém, až Španělsko a Itálie nebudou schopny – za pár měsíců – zvládat samy financovat své rozpočtové deficity vzniklé karanténou,“ vysvětluje. Češi jsou ale nyní podle Macha v dobré pozici – stačí trvat na tom, že se na injekcích peněz pro zadlužené země podílet nechceme. Politik s praxí z Bruselu vysvětluje, že na naší straně je v tomto sporu i právo EU, které podobné zadlužování zakazuje. „Doufám také, že se v Poslanecké sněmovně najde někdo, kdo iniciuje usnesení, které by zakázalo premiérovi dát v Bruselu jakýkoliv souhlas se zadlužením EU,“ uzavírá Mach.

„Češi, zasekněte se. Nemůžou nás nutit.“ Žádejte od Babiše. Plán Merkelové a Macrona na 500 miliard: Cesta odporu
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

Německo a Francie navrhují vytvořit evropský program v rozsahu 500 miliard eur (13,8 bilionu korun) na hospodářskou obnovu po koronavirové krizi. Peníze, které si EU má svým jménem půjčit na finančních trzích a které pak bude splácet v delším časovém horizontu, podle Berlína a Paříže zlepší konkurenceschopnost evropského hospodářství. Z fondu mají čerpat země a sektory nejhůře postižené pandemií. Jak se k takovému nápadu z dílny Merkelové a Macrona stavíte?

EU se chystá na velký problém, až Španělsko a Itálie nebudou schopny – za pár měsíců – zvládat samy financovat své rozpočtové deficity vzniklé karanténou. České republiky se to bezprostředně netýká, je to především problém eurozóny. Česká republika si dokáže na svůj deficit půjčit sama. Jestli se nás to bude týkat, tak spíš ve formě záruk za tyto půjčky a také v podobě budoucích příspěvků do EU, které budou použity na splácení těchto půjček. Jinými slovy, my na to jen doplatíme a měli bychom být proti. Ať si to řeší eurozóna sama. 

Prostředky z fondu mají podpořit také investice do digitalizace a ekologie. Je kupříkladu ekologie tématem, na které si máme v krizi půjčovat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…