Do Evropského parlamentu máme odvoleno, výrazně si na poslední chvíli mohla pomoci koalice Spolu. V předvečer otevření volebních místností a v hlavním vysílacím čase totiž odvysílala Česká televize superdebatu, v níž byli podle nestandardního klíče ze sedmi pozvaných diskutujících hned tři zástupci této koalice. Mohl nerozhodnutý volič během dvou hodin jejího sledování ať už na ČT1 nebo ČT24 vůbec odolat vábení triumvirátu Fiala, Pekarová, Jurečka a nedat den nato hlas koalici Spolu?
Já myslím, že nerozhodnutí voliči se rekrutovali spíš z jiného tábora – ale zdůrazňuji, že nejsem politolog, takže jde jen o můj laický názor. Totiž rozhodnutí většinou měli vytipovanou některou ze stran vládní koalice, zatímco ti nerozhodnutí spíš byli odpadlíci od parlamentních stran, kteří si hledali některou mimoparlamentní stranu, jenom se nebyli schopni rozhodnout, kterou menší stranu risknou.
V závěru této debaty prohlásil bývalý vicepremiér Karel Havlíček, že podle hnutí ANO by byl ideálním eurokomisařem Petr Fiala. Zřejmě to měl být šťouchanec do předsedy vlády, ale Česko by v takovém případě mělo v Evropské komisi silnou pozici, neboť si premiér Fiala na evropské scéně vybudoval renomé díky svým aktivitám během války na Ukrajině. Copak s jeho politickou vahou lze srovnávat Danuši Nerudovou či Marcela Kolaju, ať už se eurokomisařem stane kdokoli z nich?
Domnívám se, že komáří váhu s muší váhou lze srovnávat celkem dobře. Prosím vás, jak někdo může říci, že premiér Fiala si vybudoval v Evropě „silnou pozici“, když je to jeden z nejméně oblíbených premiérů světa, a bezkonkurenčně nejméně oblíbený premiér v Evropě? Vždyť je celá tahle diskuse o všech těchto lidech k uzoufání trapná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník