Zrušení tří set poboček a propuštění asi 1600 zaměstnanců zdůvodňuje vedení České pošty nutností rychle osekat výdaje, aby podnik přežil. Co na to říkáte?
Mám mnoho pochybností, které jsou násobeny řadou otázek od občanů, firem a starostů. Jsou totiž pouze dvě možnosti – buď je to nevídaná neschopnost, v tomto případě managementu, dozorčí rady a pracovníků ministerstva, kteří mají agendu pošty na starosti jako zástupci zakladatele, a pak by měli „letět“, nebo to může být nějaký jiný záměr. Ten může být motivován různě – skrytou podporou budoucího soukromému subjektu, který tu chce nabízet obdobné služby, a státní podnik by mu konkuroval, zatímco on potřebuje větší český trh, nebo tam může být motiv dostat se k prodeji nemovitostí, ve kterých pobočky prozatím sídlí. V každém případě to náhlé rozhodnutí skoro ze dne na den a hlavně „rychle rychle“, to celé bez komunikace s radnicemi a kraji, je mírně řečeno vysoce neobvyklé.
Čí je tohle vlastně největší průšvih? Pouze neschopnost managementu? Jde o státní podnik…
Na tuto otázku si budeme moci odpovědět právě až zjistíme, co vše za tím stojí. Já jsem si proto už vyžádala od ministerstva vnitra řadu informací a dokumentů, abych si mohla vytvořit objektivní názor. Víte, celé je to skutečně podivné, což poznají zejména lidé, kteří se pohybují jak v soukromém sektoru, tak ve veřejném prostoru. I obce a města a svazky a kraje mají své podniky, ale nezažila jsem nikde, že by si dovolily takový přístup, jako stát ve vztahu k České poště, která je veřejnou službou. Je-li to ona neschopnost, je třeba si klást otázku, proč se na to nepřišlo dřív, a jsou-li tam ty jiné motivy, o to hůř – pak si budeme muset klást zcela jiné otázky. Za koho kdo kope. Tedy za největší průšvih považuji to, že to vlastně nemá žádné uspokojivé vysvětlení, protože jedno je horší než druhé.
Kritika se týká i toho, že uzavírání poboček se nekomunikuje s jednotlivými městy a obcemi. Měla by tato komunikace proběhnout? Jaké jsou vaše zkušenosti? Určitě se k vám dostávají informace od starostů, se kterými jste stále v kontaktu…
Tomu, že stát zcela vynechal samosprávu, jsem v první chvíli nemohla ani uvěřit. Podle zákona o obcích jsou státní orgány povinny, pokud je to možné, předem projednat s obcí návrhy na opatření dotýkající se působnosti obce. Tady projednání předem nic nebránilo – pokud to nebyly ony motivy za hranou morálky, o kterých nic nevíme. Poštovní služby jsou veřejnou službou, dotýkají se každého občana obce a města, a jsou to obce, které pečují o potřeby svých občanů. Samosprávu tedy při uzavírání poboček České pošty prostě vynechat nejde, a pokud to kdo udělal, měl by vysvětlit, proč, protože k tomu měl asi sakra důvod.
Pošťáci ještě ani nedostali výpovědi a už se o ně prý hlásí další instituce. Zájem projevila Vězeňská služba ČR. Další by mohli skončit jako zaměstnanci úřadu práce, volná místa má i policie. Jak vám to zní?
Řeknu to takticky, protože v mém případě se hlídá každé slovo (úsměv). Od této vlády jsem už slyšela tolik krásných slov… To umí, musím uznat, vláda dokonale. Popisovat, jak je vše krásné, jak vše funguje, a jak lepší už to v podstatě nemůže být. I kdyby to byla lež jako věž. V tomto případě to na mne působí tak, že vlastně se ty pobočky ruší, protože na pracovním trhu veřejného sektoru jsou stovky volných neobsazených míst, která na ty pošťáky a lidi od přepážek čekají. Uvidíme, jaká bude skutečnost.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá