Paní senátorko, budou Velikonoce. Což znamená koledování s pomocí pomlázek. Feministické kruhy to považují za oslavu násilí na ženách. Jak tento zvyk vnímáte vy? Nejde spíše o jakési „namlouvací rituály“?
Velikonoce mají úplně jiný smysl. Jako každý rituál vedou člověka k zastavení, k usebrání se a k tradicím převzatým po rodičích. Jde o připomenutí Kristovy oběti a oslavu jeho zmrtvýchvstání. S Velikonocemi ale bývají spojeny i lidové tradiční rituály, folklórně jde o oslavu nového života a jarního obrození. Hlavní smysl Velikonoc, tedy připomenutí si duchovní hloubky naší každodennosti, si nenechme kazit vulgárními ožíračkami a třískáním žen namísto symbolické roztomilé pomlázky.
Ono se poslední dobou často řeší, že podle liberálů a feministek jsou zažité archetypy ve smyslu „silný muž vs. slabá žena“ a „muž jako hlava rodiny“ přežité. Je pravdou, že fyzická práce již dnes nehraje roli a ženy se mohou uplatnit rovnocenně s muži. Je proto důvod tyto zažité role bortit?
Vždy byly role, ve kterých se ženy s muži mohly srovnávat. A vždy byly role, kdy měly hlavní roli. A vždy byly role, kdy muž byl ten, na kom vše stojí. Tak to bylo, je a bude, navzdory křečovitým módním snahám smazávat přirozené rozdíly mezi pohlavími. Ostatně, mám pocit, že vlna téhle módy už začíná být za svým zenitem. Muži mají jiné role v životě než ženy. Je to přirozené a je to tak správně. Ženy přivádějí na svět děti a muži je ochraňují. To bude vždycky a na tom se nic nemění ani v moderní společnosti.
Tato rozdílnost mezi muži a ženami vede každé z pohlaví k tomu, že jsou trochu jinak fyzicky i psychicky ustrojeni, což zase způsobuje, že je více žen v sociálních službách a více mužů ve stavebnictví. První vlna emancipace vykonala i spoustu užitečné práce, díky které dnes ženy mají stejné občanské postavení jako muži. Další feministické vlny to ale už přehánějí. Důsledkem pomýlených a přehnaných aktivit dnešních feministických aktivistek je obava mladých dívek z mužů a z jejich údajné „toxické maskulinity“, což vede k děsu mladých dívek z chlapců. Právě to je jedním z důvodů, proč se mladí lidé nepárují, nežijí spolu a nechtějí zakládat rodiny a mít děti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský