Bezpáteřní vychytralý grázl Topolánek, Drahošovi se posmívají i jeho příznivci. Zoufalá kavárna. Zeman je ve výborné formě, lidé jsou na jeho straně, není co řešit. Sociolog Hampl hovoří

10.11.2017 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR „Kavárna promarnila čtyři roky a nedokázala proti Zemanovi najít kandidáta aspoň vzdáleně rovnocenného. Nominace pánů Horáčka a Drahoše je výrazem zoufalství. Zeman je ve výborné formě, lidé jsou na jeho straně, není co řešit,“ říká sociolog Petr Hampl a dodává i své postřehy k Mirku Topolánkovi.

Bezpáteřní vychytralý grázl Topolánek, Drahošovi se posmívají i jeho příznivci. Zoufalá kavárna. Zeman je ve výborné formě, lidé jsou na jeho straně, není co řešit. Sociolog Hampl hovoří
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Sociolog Petr Hampl.

Co, či kdo podle vás za kandidaturou Mirka Topolánka stojí? Je to kandidát pravdy a lásky „s lidskou či chlapskou tváří“ pro nekaváranské voliče? Je to podle vás „Kalouskova práce“? Erik Best napsal: „expremiér pracuje pro Daniela Křetínského a jeho energetický a mediální konglomerát EPH. Křetínského holding má nejasnou vlastnickou strukturu a velké peníze vydělal díky vazbám na ČEZ. Topolánek je politickým kandidátem pouze v tom smyslu, že je bývalým politikem. Jinak jde o byznysového kandidáta EPH a ČEZu. Tento vývoj se dá vykládat i tak, že Jiří Drahoš byl velkým zklamáním pro obchodní zájmy, které se teď přesunou směrem k Topolánkovi.“ Jak to podle vás je?

Tady se dá jenom spekulovat, ve skutečnosti nikdo neví, jaká hra se hraje. Nikdo ani neví, jaké jsou skutečné cíle Mirka Topolánka a kdo za ním stojí. Stejně tak jsou nejasné jeho postoje. Vidíme ostrou protiislámskou rétoriku a zároveň spolupráci s neomarxisty. Co z toho je pravda?

Topolánek je v tuto chvíli absolutně nejasný a nejspíš zůstane nejasným až do volby. To by naznačovalo, že chce čerpat hlasy z obou táborů – zemanovské i kavárenské.

Ani Topolánek ale nemůže nic změnit na tom, že prezidentská volba bude o Zemanovi. Zeman se stal symbolem lidového odporu proti globalistickým elitám. Mnozí ho volí, protože takový odpor pokládají za důležitý, i když jim Zeman osobně není dvakrát sympatický. Pro druhé je hlas proti Zemanovi výrazem pohrdání obyčejnými lidmi a potvrzením pocitu „jsem něco lepšího než ostatní lidé“. Na tomhle základním rozložení sil nic nezmění ani vstup Mirka Topolánka.

Nicméně Topolánkův vstup je skvělá zpráva pro ODS. Ta se profiluje protizemanovsky, což vedlo k nutnosti podporovat euromarxistu Drahoše. Topolánek toto dilema řeší. Podpora Topolánka neznamená pro ODS žádný problém a žádné riziko. A méně úspěšný než Přemysl Sobotka nebude.

„Politický islám je ideologie ne nepodobná nacismu a komunismu. Je založen na náboženské nenávisti. Islámské právo šaría neumožňuje svobodu myšlení, vyznání, uměleckého projevu, tisku. Nerespektuje demokracii, ústavu,“ řekl Topolánek. „Pravidla práva šaría jsou s demokratickou společností neslučitelná,“ tvrdí také Topolánek. „Muslimská komunita je s narůstajícím podílem neintegrovatelná. Jediným řešením je postavení politického islámu mimo zákon, zpřísnění azylové legislativy, ochrana hranic,“ uzavřel. Nemůže Topolánek odčerpat část voličů Miloše Zemana, kteří si budou myslet, že Zeman na tom není zdravotně dobře? Podobně jako řada klausovských pravičáků radši volila Zemana, nyní by tito lidé a část protiimigrační „levice“ možná mohla volit Topoláka jako menší zlo? Nebo je totálně zdiskreditovaný Dalíkem a podobně?

I Zeman byl velmi špatný premiér a korupce za něj přímo kvetla, přesto je vynikajícím prezidentem. Spíš se nabízí otázka, nakolik je Topolánkův postoj důvěryhodný, zejména když uvážíme, jak velmi má blízko k TOP 09, jak se vymezuje proti „extremistům“ a že neudělal ani ten nejmenší krok, kterým by snad potvrdil, že své postoje myslí vážně.

Je otázka, zda odebere víc příznivců Zemanovi nebo Drahošovi. Pro mne je ale zajímavé ještě něco jiného.

Ano?

Když se začínají bezpáteřní vychytralí lidé jako Mirek Topolánek hlásit k protiislámskému vlastenectví, znamená to, že právě takovému postoji patří budoucnost. A tihle grázlové mají dobrý čich, málokdy se mýlí. Můžeme to tedy číst jako dobré znamení.

Není to i tom, že není podstatné, zda na tom Zeman zdravotně dobře je, či není, ale zda se bude jevit, že je ok, nebo není ok? Nemůže fungovat trochu efekt Nixon vs. Kennedy, kdy mladý opálený Kennedy zazářil před bledým unaveným Nixonem? Neměl by Zeman nyní spíš odpočívat a dělat vše pro to, aby vypadal zdravě?

Zdraví a sympatičnost mohou hrát roli tam, kde mezi kandidáty nejsou zásadní ideové rozdíly, kde se je daří zastírat nebo kde na nich voličům příliš nezáleží. Jenže tady jsme v úplně jiné situaci. Dokážete si představit voliče, který odmítá imigraci a zvolí proimigračního kandidáta, protože se těší pevnému zdraví? Pokud taková skupina existuje, není velká. Topolánkova energičnost může zapůsobit, pokud volič zároveň uvěří, že své vlastenectví myslí upřímně. A to bude těžké.

Takže nevěříte, že Topolánek je autenticky protiislámský, protiimigrační a euroskeptický? Víme, jak vždy chválil Angelu Merekelovou a většinou jí vyhověl. Stejně tak Sarkozymu. Podpořil Lisabonskou smlouvu, která oklešťuje suverenitu našeho státu a zavádí solidaritu při řízení migračních toků v EU… Takže není to „chlap s gulama“ jenom verbálně, který nakonec ustoupí? Jednou v otázce Lisabonské smlouvy Merkelové. A příště Merkelové v otázce imigračních kvót?

Topolánek je jako člověk výjimečný tím, že podvedl úplně každého, s kým kdy měl co do činění. Bez výjimky.

 „Kandidatura Mirka Topolánka je projevem naprosté nezodpovědnosti. Šanci na zvolení nemá, šanci ohrozit volbu slušného prezidenta má, a tak vlastně nahrává Zemanovi a jeho proruské klice,“ nechala se slyšet Helena Langšádlová…

Doufám, že je to jeden z posledních citátů paní Langšádové, který slyšíme. Snad už se brzy vrátí k vaření a žehlení a přestane se vyjadřovat k záležitostem, které jsou pro ni příliš složité.

„Takže Mirek Topolánek chce kandidovat na prezidenta. Podle svých slov nás chce zachránit před Zemanem. Přitom představuje přesně to samé, co současný prezident. Hrubost, vulgarita a nedostatek respektu k názorovým odpůrcům, to tyto dva matadory české politiky spojuje. A jeho nejbližší spolupracovník Marek Dalík zítra nastupuje do vězení. Ta kandidatura je pro mě zkrátka špatný vtip,“ uvedl Jiří Drahoš. Co míníte o jeho slovech.

Drahoše drží ve hře jenom to, že je hlavním protizemanovským kandidátem. Má tedy oprávněný strach z každého, kdo je rovněž protizemanovský. Nezapomínejme, že Drahoš je na tom tak, že se mu posmívají i jeho vlastní příznivci. Říkají mu „želé II“. A posmívají se mu oprávněně. Úředníček s charismatem mokrého hadru, který výborně zvládne vyplňovat dotační dotazníky, ale neodváží se jakékoliv morálního nebo politického postoje – to má být státník? Špatný vtip je spíš Drahošova kandidatura.
 
 Jak hodnotíte šance dalších kandidátů?

Tady mohu jen zopakovat své starší stanovisko. Kavárna promarnila čtyři roky a nedokázala proti Zemanovi najít kandidáta aspoň vzdáleně rovnocenného. Nominace pánů Horáčka a Drahoše je výrazem zoufalství. Zeman je ve výborné formě, lidé jsou na jeho straně, není co řešit. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby jsou podraz. Amerika přistěhovalcům přináší zklamání. Josef Mašín v ráži

4:44 Volby jsou podraz. Amerika přistěhovalcům přináší zklamání. Josef Mašín v ráži

„Nesmírně si vážím otců zakladatelů USA. Od druhé světové války to byl však Ronald Reagan. A druhý, …