Spojené státy porušily dohody a v sobotu podnikly nálety na radikály v Idlibu v Sýrii. Rusko, ani Turecko o tom nevědělo. Co se podle vás stalo? A proč k tomu došlo?
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Američané ho o tom úderu předem neinformovali, přestože mezi oběma státy existuje v tomto smyslu dohoda, která platí i pro Turecko. Má se tak zabránit nehodám a nedorozuměním. Podobnou dohodu má Rusko i s Izraelem, ale připomeňme, že navzdory tomu došlo k tragédii, když v době izraelského náletu syrská protivzdušná obrana omylem sestřelila ruské letadlo. Jinak řečeno, nějaké dohody existují, ale komunikace stejně občas selhává a nehody se zkrátka někdy stávají. Můžeme proto jen spekulovat, co se stalo.
Možná někdo na americké straně prostě zapomněl nebo nějaká technika nefungovala tak, jak měla. Američané nejspíš byli pod časovým tlakem, šlo tam o minuty, a tudíž udeřili, aniž by informovali Moskvu a Ankaru. Riskovali tím, zjevně se ovšem nestalo nic špatného. Ostatně i ta stížnost ruského ministerstva obrany působí spíš formálně, jako kdyby bylo prostě nutno splnit jakousi oficiální povinnost, tedy zvednout směrem k Američanům ukazováček, ale to je tak všechno. Myslím, že žádné následky to mít nebude, ostatně praxe dobře ukazuje, že vojenští profesionálové se téměř vždycky dokážou domluvit, jelikož se přinejmenším respektují a – na rozdíl od politiků – necítí potřebu dělat veřejné exhibice před voliči.
Útok byl proveden v době setkání vůdců extremistických skupin. Dá se takový krok morálně obhájit?
Řekl bych, že ta dost decentní reakce Moskvy dokazuje, že si Rusové uvědomují, že Američané jednali v podstatě správně, protože udeřili na setkání vůdců islamistických extremistů, kteří jsou koneckonců společným nepřítelem Spojených států i Ruska. Takové schůzky samozřejmě teroristé organizují pod maximálním utajením, v nejhlubší konspiraci a s největšími ohledy na vlastní bezpečnost, takže už samotný fakt, že Američané získali informace o čase a místu jejího konání, aby tam stačili udeřit, je pozoruhodný. Opět se dá jen spekulovat, jak se jim to podařilo. Třeba se jim povedlo dostat svého agenta blízko někomu, kdo ty údaje prozradil, možná to byl výsledek odposlechu elektronické komunikace, mohly jim dát tip i zpravodajské služby nějaké spojenecké země.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová