Před několika dny skončil summit EU v Bratislavě. Na jeho skutečné výsledky ale panují rozporuplné názory. Domníváte se, že uprchlické kvóty jsou po něm už skutečně politicky mrtvé, jak to v ČT tvrdil v minulém týdnu slovenský premiér Robert Fico i Bohuslav Sobotka? A skutečně se EU nyní zaměří na důslednou ochranu schengenských hranic, anebo jsou to zase jen chlácholivé projevy vůči veřejnosti a vlivné západoevropské státy budou kvóty stejně prosazovat dál?
Předseda Evropské rady pan Donald Tusk prohlásil, že „přicházejí velké změny“. Osobně k tomuto prohlášení mám poněkud rezervovaný postoj. A to ze dvou důvodů. Za prvé: Mezi lídry EU stejně jako mezi představiteli nejvýznamnějších států EU byste velmi těžko hledali nositele těchto „velkých změn“, u nichž by se dalo předpokládat, že je budou mít detailně promyšlené a současně je budou chtít prosadit. Za druhé: I kdyby se někdo takový našel, tak pravděpodobně (alespoň historie nás tomu učí) nebude schopen porazit bruselský byrokratický aparát. A utečenecké kvóty tu zatím jsou. A budou tu do té doby, než se EU rozhodne skutečně efektivním způsobem hájit své vnější hranice a než pro to udělá první kroky. Do té doby jsou to jen a jen plané řeči. Je třeba činit. Osobně řečem už nevěřím.
Ministr vnitra Chovanec se nechal před pár týdny slyšet v médiích, že další velkou vlnu migrantů očekává příští rok na jaře. Možná proto požaduje i jeho ministerstvo půl miliardy na vytvoření 6 tisíc míst v českých záchytných zařízeních pro běžence. Může mít Milan Chovanec pravdu? A jak se proti tomu bránit? Bezpečnostní expert generál Šándor říká, že je třeba konečně aktivovat jednotky NATO…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán