ČT klame a zamlčuje. Šetření? Vždyť už to lidé zaplatili. Petr Štěpánek ťal do živého

03.06.2022 14:04 | Rozhovor

Ani niť suchou nenechal na současném vedení České televize Petr Štěpánek, bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a dnes první místopředseda Trikolory, v okamžiku, kdy z Kavčích hor zaznívají zprávy o velkých úsporách v důsledku stále stejných koncesionářských poplatků. „Už řadu let totiž ČT předstírá, že hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, nicméně ve skutečnosti hospodaří se schodkovými rozpočty a vyrovnanosti dosahuje problematickou účetní operací, kdy rozpouští rezervy, které kdysi nahospodařil bývalý generální ředitel Jiří Janeček,“ odhaluje Štěpánek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

ČT klame a zamlčuje. Šetření? Vždyť už to lidé zaplatili. Petr Štěpánek ťal do živého
Foto: Archiv P. Štěpánka
Popisek: První místopředseda Trikolory Petr Štěpánek

Česká televize oznámila, že v příštích dvou letech chce ušetřit přibližně 910 milionů korun. Je to podle vás správný krok? 
 
Česká televize už několik let „falšuje“ své účetnictví. Sloveso falšuje jsem dal do uvozovek, neb jeho užitím nemám na mysli, že by snad na Kavčích horách prováděli něco nezákonného, ale že nás uvádějí v omyl. Už řadu let totiž ČT předstírá, že hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, nicméně ve skutečnosti hospodaří se schodkovými rozpočty a vyrovnanosti dosahuje problematickou účetní operací, kdy rozpouští rezervy, které kdysi nahospodařil bývalý generální ředitel Jiří Janeček. Jenže tyhle peníze docházejí. Takže nejde o to, zdali je to správný krok, ono České televizi nic jiného nezbývá. Doteď si vlastně žila nad poměry. Proto také to volání po zvyšování koncesionářských poplatků.
 
 
Součástí těchto úsporných kroků má však být omezení sportovního vysílání nebo zrušení programu ČT3 určeného seniorům. Není to podle vás spíš krok zpět a snížení komfortu pro české diváky? 
 
To je docela legrační vyhrožování. Kupříkladu ten seniorský kanál ČT3, který si Česká televize zřídila víceméně svévolně, rozuměj bez patřičné opory v zákoně, nestojí téměř nic. Je to jen oprašování archivu, respektive pořadů, které si diváci v minulosti už dávno zaplatili. Sportovní kanál je také poněkud diskutabilní, neb stojí opravdu hodně peněz. Ale ne každého sport zajímá. Přesto se každá domácnost podílí na financování téhle kratochvíle sportovních fanoušků. To vše za situace, kdy pro sportovní fajnšmekry existuje řada jiných sportovních kanálů. 
 
Generální ředitel ČT Petr Dvořák v této souvislosti zároveň upozornil na to, že od roku 2008 nedošlo k navýšení koncesionářských poplatků. Přestože každý koncesionář dnes platí 135 korun měsíčně, podle Dvořáka je reálná hodnota tohoto poplatku 86 korun. Máme tedy očekávat, že v brzké době dojde k jejich navýšení? 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Pane senátore ještě k dotazu "Bydlení"

V začátku odpovědi jste uvedl: " Asi jediný způsob, jak pomoci stavět cenově dostupné bydlení, je významně je dotovat ze státních prostředků." Nemyslíte, že města, obce, bezhlavě a bez nějakých výhledů do budoucnosti rozprodaly z politických důvodů (aby se tehdejší konšelé zalíbili) mnohdy pod cenou...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodně: Ublížili jsme krajině. Tohle politici zničili, ukazuje ekolog

4:41 Povodně: Ublížili jsme krajině. Tohle politici zničili, ukazuje ekolog

Je nyní kolem povodní humbuk, strašení lidí či předvolební rétorika? Nezabýváme se příčinami škod, …