Co to je za vazalskou smlouvu? Paroubek soptí. Toto našel v obranné dohodě USA s ČR

06.05.2023 14:06 | Rozhovor
autor: David Hora

Razantní pokles životní úrovně. Nejen o tom chce na dnešní demonstraci, která od 14:00 probíhá na Václavském náměstí, mluvit expremiér Jiří Paroubek. Vzpomněl komunistickou měnovou reformu v roce 1953. Vysvětlil také, v čem vidí nejzásadnější problém ohledně takzvané obranné smlouvy s USA, a proč ČR v této souvislosti přirovnává k „Zanzibaru“. Připomněl také Topolánkovu vládu a radar v Brdech. "Politik by neměl být hlavně směšný," vzkázal premiérovi ohledně jeho reakce na zprávu z Eurostatu. Vyjádřil se i k pšenici z Ukrajiny.

Co to je za vazalskou smlouvu? Paroubek soptí. Toto našel v obranné dohodě USA s ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Vláda schválila takzvanou obrannou smlouvu s USA, co na to říkáte?

Myslím, že to je špatné rozhodnutí. Tedy ta smlouva je špatná. To rozhodnutí možná zase tak špatné není. I když nevím, proč obranná smlouva, když jsme v rámci jedné aliance se Spojenými státy. Takže to považuji za nadbytečnou záležitost.

Co to může přinést? V určitém smyslu v souvislosti se schválením této smlouvy zaznělo z některých míst dokonce i jakési přirovnání ke „zvacímu dopisu“ v roce 1968…

Ono je to v podstatě něco, co připomíná omezenou suverenitu v dobách takzvané Brežněvovy doktríny. Omezenou suverenitu satelitních států Sovětského svazu, které byly členy Varšavské smlouvy. 

Ta smlouva v těch aspektech, které já tam vnímám zejména, to znamená, že dáme k dispozici Američanům čtyři letiště, perspektivně další letiště, která nejsou ani v rukou státu, ale třeba krajů, nebo také měst. Takže ty kraje a města s tím musí také souhlasit. Dáváme k dispozici vojenské prostory.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zrádci národa, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusegenerál , 06.05.2023 15:01:30
to je neoddiskutovatelné. Otázkou je, kdo a kdy to bude soudit...

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …