Družinářka, gauner bonviván, nebo spousta lidoveckých výsadků. Zavzpomínejte, kdo všechno řídil českou kulturu

19.05.2019 13:03 | Zprávy

„Jiří Fajt se nikdy neměl stát generálním ředitelem Národní galerie, stejně jak Antonín Staněk se nikdy neměl stát ministrem kultury a Jan Hamáček ministrem vnitra. Všechna ta tři jména jen a jen ilustrují bídu české politiky,“ míní hudebník a spisovatel Petr Štěpánek. Pro ParlamentníListy.cz pak také řekl pár slov ke všem ministrům kultury, kteří byli na tomto postu od roku 1993. Sdělil svůj názor na nedávný proslov Vítězslava Jandáka na zasedání Rady Českého rozhlasu a kritikům Jaromíra Jágra a jeho cesty do Číny poslal jasný vzkaz. Na závěr pak prozradil zajímavosti ohledně své cesty právě do této země.

Družinářka, gauner bonviván, nebo spousta lidoveckých výsadků. Zavzpomínejte, kdo všechno řídil českou kulturu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr kultury Antonín Staněk v časech, kdy byl primátorem Olomouce

Antonín Staněk se rozhodl rezignovat na funkci ministra kultury. Celá „kauza“ se týká jeho odvolání ředitelů Národní galerie Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa, která vyvolala z některých stran velkou kritiku. Sám Staněk řekl, že ve svém boji za spravedlnost a právo již necítí podporu z nejvyššího vedení ČSSD, a proto se rozhodl vyhovět výzvě Jana Hamáčka a rezignuje. Co na to říkáte?

Jiří Fajt se nikdy neměl stát generálním ředitelem Národní galerie, stejně jak Antonín Staněk se nikdy neměl stát ministrem kultury a Jan Hamáček ministrem vnitra. Všechna ta tři jména jen a jen ilustrují bídu české politiky. To, že podměrečná ČSSD po největším volebním výprasku a navíc personálně úplně vyprázdněná tu výrazně ovlivňuje chod státu, je dílem k pláči, dílem k smíchu. Kecy o boji za spravedlnost nechť si dotyční nechají na koledu.

Jedním z důvodů, proč se ministr rozhodl Jiřího Fajta odvolat, bylo prý to, že si Fajt sám se sebou sjednal smlouvu s odměnou ve výši 1,2 milionu korun. Podle Staňka byla smlouva uzavřena nestandardně a bez konzultace s ním jako přímým nadřízeným. Je podle vás v pořádku, aby si ředitel Národní galerie sám se sebou uzavíral smlouvu, navíc na takovou částku?

Dovedete si představit, co by naše slavná kulturně-mediální fronta vyváděla, kdyby podobné kousky jako Fajt ve funkci generálního ředitele Národní galerie vyváděl Milan Knížák? Ukřižovali by ho. Fajta naopak hájí. Proč? Protože žijeme v zemi, která by se směle mohla jmenovat „Země dvojího metru“. To ovšem nic nemění na tom, že Fajt byl a je i zadarmo drahý.

Podle opozice a kritiků se chtěl Staněk odvoláním Fajta a Soukupa zavděčit Hradu. Právě Fajt má s prezidentem dlouhodobé spory. Něco takového ovšem ministr odmítá. Jak tento argument vnímáte vy?

Je mi to úplně šumafuk. Žádná očekávání od téhle garnitury nemám.

Především odvolání Jiřího Fajta vyvolalo v pražských uměleckých kruzích velikou bouři. Vznikla dokonce i petice, která požadovala právě odvolání ministra Staňka. Jak si vysvětlit až tak obrovskou podporu ze strany umělců? Čím se pro ně Fajt stal, dá se říci až symbolem?

Tady nejde o Fajta, je to jen záminka. Tímhle způsobem jistý typ umělců provozuje politiku. Nic nového pod sluncem. Fajt a symbol? To si děláte legraci, že? Jestli je Jiří Fajt něčeho symbolem, tak pouze toho, jak si z veřejného dvorku, který dostal do správy, udělat vlastní výnosnou soukromou zahrádku.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…