Ekonomický nesmysl. Přesný opak, než chtějí zelení politici. Ekonomka Šichtařová dává varování, které se týká vašich automobilů. A hlavně peněženek

25.11.2018 17:22 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Plány koncernu Volkswagen investovat do roku 2023 na rozvoj elektromobility 44 milliard eur, pro níž budou vyčleněny pouze závody v Emdenu a Hannoveru, zatímco v Česku se budou do poslední chvíle vyrábět „špinavá auta“ bez jakékoliv modernizace, nutně nemusí znamenat konec domácího automobilového průmyslu. Markéta Šichtařová upozorňuje, že ani lidé z automobilového průmyslu – na rozdíl od Evropské komise či Evropského parlamentu – si nejsou jisti, kterým směrem se vývoj bude dál ubírat. A ekonomičnost elektromobilů vychází z analýz mnohem hůř, než tvrdí reklamní materiály.

Ekonomický nesmysl. Přesný opak, než chtějí zelení politici. Ekonomka Šichtařová dává varování, které se týká vašich automobilů. A hlavně peněženek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval Aleše Michla a Tomáše Holuba novými členy Bankovní rady ČNB a stávající členy Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími viceguvernéry. Lze z těchto personálních změn usuzovat na změny v rozhodování či postojích ČNB?

Z toho, že se Aleš Michl v minulosti vyjadřoval na podporu silnější koruny, nelze příliš usuzovat na to, že totéž bude podporovat i v budoucnu – jsou období, kdy ekonomice pomáhá slabší kurz, a jsou období, kdy jí naopak víc prospívá silnější kurz. V době, kdy ČNB intervenovala proti koruně a oslabovala ji, by podle mého soudu naopak bylo pro ekonomiku vhodnější, kdyby koruna byla silnější. A teď je tomu přesně naopak. Takže nelze stavět věc tak, jak to s oblibou často dělají politici, že si vyberou, že se jim dlouhodobě líbí kupříkladu kurz silný, a ten neustále prosazují. To je asi takové jako někomu neustále cpát léky na snížení tlaku, ačkoliv má občas tlak vysoký a občas naopak nízký.

Osobně si spíš myslím, že ČNB ani po obměně bankovní rady příliš nezmění svou politiku. Zejména Tomáš Holub totiž dlouhodobě v ČNB pracoval a bankovní rada často přihlížela k jeho závěrům, takže svým způsobem nepřímo směřování ČNB už ovlivňoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

13:09 Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

„V mých analýzách opakovaně zdůrazňuji, že evropská politická kasta již nedokáže ani vytvořit blahob…