Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval Aleše Michla a Tomáše Holuba novými členy Bankovní rady ČNB a stávající členy Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími viceguvernéry. Lze z těchto personálních změn usuzovat na změny v rozhodování či postojích ČNB?
Z toho, že se Aleš Michl v minulosti vyjadřoval na podporu silnější koruny, nelze příliš usuzovat na to, že totéž bude podporovat i v budoucnu – jsou období, kdy ekonomice pomáhá slabší kurz, a jsou období, kdy jí naopak víc prospívá silnější kurz. V době, kdy ČNB intervenovala proti koruně a oslabovala ji, by podle mého soudu naopak bylo pro ekonomiku vhodnější, kdyby koruna byla silnější. A teď je tomu přesně naopak. Takže nelze stavět věc tak, jak to s oblibou často dělají politici, že si vyberou, že se jim dlouhodobě líbí kupříkladu kurz silný, a ten neustále prosazují. To je asi takové jako někomu neustále cpát léky na snížení tlaku, ačkoliv má občas tlak vysoký a občas naopak nízký.
Osobně si spíš myslím, že ČNB ani po obměně bankovní rady příliš nezmění svou politiku. Zejména Tomáš Holub totiž dlouhodobě v ČNB pracoval a bankovní rada často přihlížela k jeho závěrům, takže svým způsobem nepřímo směřování ČNB už ovlivňoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník