Ekonomka Šichtařová si prostudovala podklady k důchodové reformě od Maláčové. A je zle: Marketingové kecy. To se nikdy neuskuteční

20.12.2020 17:17 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Požadavek hnutí STAN hradit z důvodu opatření kvůli koronaviru podnikatelům ušlý zisk by jen prohloubil nespravedlnost. Markéta Šichtařová upozorňuje, že tudy cesta nevede, protože by to jen víc a víc přerozdělovalo peníze od jejich zdroje k těm, kteří jsou nějakým svévolným rozhodnutí úředníka označeni za potřebné. Jedinou ospravedlnitelnou cestou je, že stát nechá podnikatele žít a nebude je šikanovat a že celá ekonomika bude naráz otevřena.

Ekonomka Šichtařová si prostudovala podklady k důchodové reformě od Maláčové. A je zle: Marketingové kecy. To se nikdy neuskuteční
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar v rozhovoru pro deník E15 uvedl, že pokud se koronavirová pandemie nevymkne neočekávaně z rukou, měl by už během dvou až tří čtvrtletí přijít hospodářský růst založený na proočkování velké části světového obyvatelstva. Sdílíte jeho optimismus a souhlasila byste s ním, že lepší předpoklady k rychlému pokrizovému oživení mají Spojené státy než Evropa, protože EU není ve svém počínání jednotná a při situaci, jako je pandemie, je potřeba přijímat sjednocující opatření, v čemž ale Evropa zvláště po ekonomické stránce pokulhává?

Souhlasit se dá s tvrzením, že mnohem lepší výchozí situaci k růstu mají USA. Ale nikoliv proto, že by Evropa „nebyla jednotná“, ale proto, že Evropa je přeregulovaná. Evropa tak moc tlačila s regulacemi na pilu, až do značné míry vygumovala projevy recese v podobě vzrůstu míry nezaměstnanosti, poklesu maloobchodních tržeb a tak dál. Důsledkem je redistribuce zdrojů od efektivních výrobců k těm, kdo byli vládou označeni za „potřebné“. A naprosto nutným a nevyhnutelným důsledkem takového popleteného přístupu je dlouhodobé snížení ekonomického potenciálu.

Takže Evropa nyní ztratila konkurenceschopnost a nenastartuje žádný rozumný růst; v nejlepším případě půjde o plazení se těsně nad úrovní dlouhodobé stagnace. Všichni budou brblat a skuhrat, že se jim nedaří jako kdysi, a že „potřebují“, aby jim stát pomohl. A tím dojde k zacyklení a bude se přerozdělovat čím dál víc a pořád víc se bude podporovat mýtus „potřebnosti“ na úkor spravedlnosti. Evropa tím bude čím dál víc ztrácet schopnost nastartovat skutečný dravý hospodářský růst.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Filip Turek byl položen dotaz

Řešíte i něco jiného než jen automobilový průmysl?

Jsem odpůrce zákazu aut se spalovacími motory, ale na druhou stranu, jen na autech přeci život nás lidí nestojí a jestli kandidujete do sněmovny nebo vaše strana, zajímá mě s čím do voleb jdete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák zesměšnil Fialovu „správnou stranu“ jednou fotkou

7:31 Vidlák zesměšnil Fialovu „správnou stranu“ jednou fotkou

VIDLÁKŮV TÝDEN Teď je čas stát na správné straně, zavelel premiér Petr Fiala při podpisu nové koalič…