Erdogan burcuje Turky v Evropě, nadává Merkelové, vyhrožuje, že vypustí uprchlíky... Libor Rouček skládá fakta a má jasno o tom, co nás čeká

25.03.2017 7:55 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Do konání referenda žádné mítinky v Německu nebudou, Erdoganovi se to nebude líbit, bude dál Německo nazývat nacistickým nebo fašistickým státem, ale to je tak všechno, co bude dělat,“ říká k napjatým vztahům mezi EU a Tureckem bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. Nedomnívá se, že by chtěl turecký prezident opustit NATO, a to i z ekonomických důvodů. K událostem uplynulých dnů také říká: „A že Trump nepodal Merkelové ruku? To myslím, že německé kancléřce vůbec neuškodilo, naopak tím získala sympatie nejen v Německu, ale i po celém světě. Trump je považován za nezdvořáčka.“

Erdogan burcuje Turky v Evropě, nadává Merkelové, vyhrožuje, že vypustí uprchlíky... Libor Rouček skládá fakta a má jasno o tom, co nás čeká
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Vztahy mezi Tureckem a Evropou se zhoršují. Lze situaci vnímat tak, že jsme na pokraji nové vlny bezpečnostních problémů v Evropě, nyní kvůli tureckému prezidentu Erdoganovi? Dal najevo, že umí pohnout svými krajany v západní Evropě a přinutit je brojit proti většinové populaci. Dává též najevo chuť pustit uprchlíky z Turecka k nám. A má v zásadě největší armádu v Evropě, s dotykem na Blízký východ. Co říci ke krizovým scénářům ve smyslu: Erdogan proti Západu poštve Turky žijící na Západě, zaplaví EU uprchlíky a využije proti Evropě i svou armádu? Nebo situace není až tak vážná?

V Turecku se 16. dubna koná referendum o nové ústavě, která má dát prezidentu Erdoganovi větší pravomoci, v podstatě neomezenou moc a to Erdogan chce. Jak je vidět, používá pro to nejrůznější metody včetně nazývání Německa, Holandska a zemí západní Evropy nacistickými státy. Podíváme-li se ale rozumně a racionálně na situaci v Turecku, ano, je členem Severoatlantické aliance a nikdo, ani Erdogan neuvažuje o tom, že by Alianci opustili. Proč? Protože je to jeho kotva na Západ, do Evropy i Spojených států. Dobře ví, že oblast Blízkého východu je nestabilní, což se ukazuje v podstatě každý den. Když se podíváme na ekonomickou situaci v Turecku, horší se den ode dne. Když Erdogan nebude mít doma stabilitu, nepřijdou zahraniční investoři a bude docházet k odlivu kapitálu do zahraničí.  Erdogan hrozí, že dohodu, pokud jde o uprchlíky, vypoví, ale k tomu nedošlo. Minulý týden jsme si připomínali roční trvání dohody a dohoda funguje. Nemáme problémy, více uprchlíků přichází z Libye, kde je situace nedořešená. Přes všechny výhrůžky Erdogana v souvislosti s referendem není situace tak vážná, jak ji mnozí malují.

Spor eskaloval kvůli zakázaným mítinkům tureckých politiků v Německu a v Nizozemsku, při nichž chtěli turečtí ministři apelovat na Turky žijící v těchto zemích, aby v dubnovém referendu podpořili změny ústavy, které rozšíří pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Anebo má problém širší přesah?

Německo oznámilo, že do konání referenda žádné mítinky nebudou, což je naprosto správné. Země je suverénní, v Německu je demokratický pořádek a v rámci demokracie žádná země nedopustí, aby některé malé skupinky podporované zvenku demokracii rozvracely.  Do konání referenda žádné mítinky v Německu nebudou, Erdoganovi se to nebude líbit, bude dál Německo nazývat nacistickým nebo fašistickým státem, ale to je tak všechno, co bude dělat.

Pokud se podíváte na průzkumy veřejného mínění, jsou vyrovnané, proto potřebuje každý hlas a rád by mobilizoval také Turky žijící v Evropě. Z nichž samozřejmě ne všichni jsou jeho podporovatelé. Velká část z nich žije v Evropě druhou, třetí generaci, jsou sice tureckého původu, ale Německo nebo Holandsko jsou jejich domovem a oni se stavějí proti Erdoganovi. Nelze brát Turky v západní Evropě jako Erdoganovu pátou kolonu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

NATO , Rouček , Turecko , Erdogan , Evropan Libor Rouček

autor: Daniela Černá

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…