Fiala se chlubil, Šichtařová viděla něco jiného: Obrátil zbraň proti sobě

20.04.2025 20:02 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Česko je poprvé po 60 letech bez ruské ropy, pochlubil se premiér Petr Fiala (ODS). Markéta Šichtařová pro ParlamentníListy.cz ale uvádí, že takové chlubení nedává smysl. Rusku to podle ní neubližuje, nám ano. „Fiala sice chce vést válku s Ruskem, ale obrátil zbraň proti sobě,“ varuje ekonomka. Mimo to se podívala i na obchodní války Donalda Trumpa.

Fiala se chlubil, Šichtařová viděla něco jiného: Obrátil zbraň proti sobě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Markéta Šichtařová

Trump chce nyní vyšroubovat některá cla vůči Číně až na 245 %. Čína oznámila, že už dalšímu navyšování cel nebude věnovat pozornost. Může se to USA vymstít, například kdyby Čína zastavila vývoz důležitých nerostů ze země?

Jestli cla 100 % nebo 245 % – to už je přeci jedno, protože obojí znemožňuje vzájemný obchod. USA se cla skutečně teoreticky vymstít mohou, ani nemusí cla s Čínou zvyšovat ještě víc, stačí jejich současná úroveň. Proč říkám „teoreticky“: Nikdo z nás neví, co je tohle za podivnou hru. Zda je to jen součást jakéhosi zvláštního marketingu, a od cel zase bude rychle ustoupeno, nebo zda to Donald Trump s paralyzováním obchodu s Čínou myslí vážně. Pokud by to Trump myslel vážně a hodlal by skutečně ponechat obchod s Čínou takto paralyzovaný, pak se to krutě nevyplatí ani USA, ani Číně. Ale já se v tuto chvíli neodvažuji soudit. Faktem je, že Trump v mnoha ohledech nastartoval ekonomickou transformaci skvělým směrem. To, co dosud dokázal jeho úřad DOGE, je fenomenální. Cla ale naopak byla špatným nápadem. Jak moc špatným, to nebudeme schopni říci tak dlouho, dokud si nebudeme jisti, nakolik jde jen o hru pro veřejnost, a nakolik jsou tyto bizarní kroky míněny vážně.

Předseda americké Federální komise pro komunikace Brendan Carr prohlásil, že Evropa si musí vybrat mezi americkými a čínskými technologiemi. Řekl, že „spojenecké západní demokracie“ se musí „zaměřit na skutečného dlouhodobého strašáka: vzestup Komunistické strany Číny“. Není to ale spíš tak, že USA potřebují udržet svého dlouhodobého a spolehlivého spotřebitele, tedy Evropu?

USA nad Evropou už dávno zlomily hůl. Kdo poslouchal slova J. D. Vance na bezpečnostní konferenci v Německu, musel pochopit, jak moc přes prsty se USA na Evropu dívají. Jasně, že USA budou rády dodávat do Evropy, ale současně s Evropou už moc nepočítají jako se spojencem. Ostatně nemůžete přeci považovat za spojence někoho, kdo se vůči vám neustále vymezuje a kdo vás bytostně nesnáší. A současná evropská progresivistická administrativa trumpovské USA opravdu bytostně nesnáší.

Každopádně Brendan Carr má pravdu: Evropa své technologie nemá a mít nebude (dokud neprojde podobnou revolucí jako USA), protože centrálně řízená ekonomika nikdy nebude schopná technologie vyvíjet a konkurovat jimi. A tak zbývají jen dvě oblasti, od kterých může Evropa technologie brát: Buď USA, nebo Čína.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Novotný

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman nečekaně zasáhl do bitvy kolem České televize

9:38 Zeman nečekaně zasáhl do bitvy kolem České televize

Na oslavy konce 2. světové války do Moskvy bych jel, pokud by to alespoň jedním milimetrem přispělo …