Trump chce nyní vyšroubovat některá cla vůči Číně až na 245 %. Čína oznámila, že už dalšímu navyšování cel nebude věnovat pozornost. Může se to USA vymstít, například kdyby Čína zastavila vývoz důležitých nerostů ze země?
Jestli cla 100 % nebo 245 % – to už je přeci jedno, protože obojí znemožňuje vzájemný obchod. USA se cla skutečně teoreticky vymstít mohou, ani nemusí cla s Čínou zvyšovat ještě víc, stačí jejich současná úroveň. Proč říkám „teoreticky“: Nikdo z nás neví, co je tohle za podivnou hru. Zda je to jen součást jakéhosi zvláštního marketingu, a od cel zase bude rychle ustoupeno, nebo zda to Donald Trump s paralyzováním obchodu s Čínou myslí vážně. Pokud by to Trump myslel vážně a hodlal by skutečně ponechat obchod s Čínou takto paralyzovaný, pak se to krutě nevyplatí ani USA, ani Číně. Ale já se v tuto chvíli neodvažuji soudit. Faktem je, že Trump v mnoha ohledech nastartoval ekonomickou transformaci skvělým směrem. To, co dosud dokázal jeho úřad DOGE, je fenomenální. Cla ale naopak byla špatným nápadem. Jak moc špatným, to nebudeme schopni říci tak dlouho, dokud si nebudeme jisti, nakolik jde jen o hru pro veřejnost, a nakolik jsou tyto bizarní kroky míněny vážně.
Předseda americké Federální komise pro komunikace Brendan Carr prohlásil, že Evropa si musí vybrat mezi americkými a čínskými technologiemi. Řekl, že „spojenecké západní demokracie“ se musí „zaměřit na skutečného dlouhodobého strašáka: vzestup Komunistické strany Číny“. Není to ale spíš tak, že USA potřebují udržet svého dlouhodobého a spolehlivého spotřebitele, tedy Evropu?
USA nad Evropou už dávno zlomily hůl. Kdo poslouchal slova J. D. Vance na bezpečnostní konferenci v Německu, musel pochopit, jak moc přes prsty se USA na Evropu dívají. Jasně, že USA budou rády dodávat do Evropy, ale současně s Evropou už moc nepočítají jako se spojencem. Ostatně nemůžete přeci považovat za spojence někoho, kdo se vůči vám neustále vymezuje a kdo vás bytostně nesnáší. A současná evropská progresivistická administrativa trumpovské USA opravdu bytostně nesnáší.
Každopádně Brendan Carr má pravdu: Evropa své technologie nemá a mít nebude (dokud neprojde podobnou revolucí jako USA), protože centrálně řízená ekonomika nikdy nebude schopná technologie vyvíjet a konkurovat jimi. A tak zbývají jen dvě oblasti, od kterých může Evropa technologie brát: Buď USA, nebo Čína.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
cla , ekonomika , Šichtařová , Trump , Inventura Markéty Šichtařové
autor: Jan Novotný
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel ČT chce provést kontrolu hospodaření. Zná čísla z roku 2001, kdy stálo …
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové
- 13:17 „A pak přišel Fiala zadním vchodem.“ Byla na setkání s premiérem a Pazderkovou
- 9:40 „Drogista Zelenskyj, podvodnice, finanční toky.“ Člen ODS až na hranu