Funkce v Bruselu si rozdělují Němci a Francouzi, říká Vlastimil Tlustý. Říkají, že máme vliv, ale žádný vliv to není

10.07.2019 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR „Jedná se o závažnou informaci, která ukazuje, že už ani hospodářství Německa není v tak výborné kondici, jak se všeobecně traduje,“ říká bývalý poslanec ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý k náhlé a velmi razantní restrukturalizaci v Deutsche Bank. Plánovanou tvorbu tzv. špatné banky, do které se přesunou riziková aktiva v odhadované výši až 50 miliard euro, označuje Tlustý za podstatu problému. „Pod vznešeným pojmem riziková aktiva se skrývají zejména zcela nebo částečně nesplacené úvěry, tedy chybějící peníze. Ty ale patří vkladatelům,“ upozorňuje Tlustý s tím, že to nakonec stejně zaplatí všichni. Dlouholetý ekonomický expert ODS se také věnuje italské měnové rebelii, nebo kritikům Visegrádské čtyřky. A těm vzkazuje: „Funkce v Bruselu si rozdělují Německo, Německo a Francie. Ostatní na to nemají téměř žádný vliv, nás nevyjímaje. Vydávat fandovství za vliv je pošetilé a matoucí.“

Funkce v Bruselu si rozdělují Němci a Francouzi, říká Vlastimil Tlustý.  Říkají, že máme vliv, ale žádný vliv to není
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vlastimil Tlustý v pořadu Horké téma

Německý gigant Deustche Bank má problémy. Banka oznámila, že do roku 2022 plánuje zrušit 18 000 pracovních míst, o práci tedy přijde každý pátý zaměstnanec, banka také výrazně omezí například globální obchodování s akciemi. Jen restrukturalizace samotná má vyjít na takřka 190 miliard korun. Jak závažný je problém Deutsche Bank? Hrozí, že by spustil novou finanční krizi?

Jedná se o závažnou informaci, která ukazuje, že už ani hospodářství Německa není v tak výborné kondici, jak se všeobecně traduje. Může to být jeden z více faktorů, které se do krize „sečtou“.

Oněch 18 tisíc zaměstnanců má dostat odstupné v souhrnné výši 127 miliard korun. Hrubým odhadem to vychází na odstupné sedm milionů korun pro každého zaměstnance. Jde v takové situaci o mravné částky?

Tyto částky jsou pravděpodobně výsledkem uplatnění principu náhrady škody, to je v tomto případě náhrady ušlé mzdy propuštěných.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: Jaro 2026, konec války na Ukrajině. Minerální dohoda? Trumpova zástěrka

4:46 Advokátka Hustáková: Jaro 2026, konec války na Ukrajině. Minerální dohoda? Trumpova zástěrka

„První reálná možnost ukončení války na Ukrajině je jaro 2026. Letos určitě ne,“ sdělila Parlamentní…