Přes tři miliony nakažených a přes dvě stě tisíc mrtvých po celém světě v důsledku pandemie koronaviru. Lze na tuto událost nahlížet jinak než optikou těchto hrozivých čísel?
Samozřejmě že ano − střízlivý pohled totiž říká, že například apokalyptické zprávy z Itálie byly nafouknuté tím, že se do „úmrtnosti“ tohoto koronaviru započítala všechna úmrtí, přičemž těch z jiných příčin bylo násobně mnohem více. Také bylo zamlčeno, že tamní zdravotnictví kolabovalo už v letech 2012–2013 při obyčejné chřipce. A v této pandemii bylo méně obětí než na chřipku a jiné respirační onemocnění loni a předloni.
Považujete tedy šířící se nákazu pro toto období za vcelku obvyklou, která se dá přirovnat k podobným typu SARS, ptačí či prasečí chřipky, které se také do světa začaly šířit z Asie?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník