Jak moc se obáváte, že nebude v zimě v České republice čím topit?
Obávám se, že teplo bude nedostatková komodita. Příjemné dny pozdního léta mnohé ukolébávají v představě, že ještě je čas, že vláda na něco přijde. Tato vláda na nic nepřijde, pokud na to nepřijde Brusel, potažmo Německo, které má odstavením jaderných elektráren a výrobou elektřiny v plynových lví podíl na úrovni dnešních cen elektřiny. A protože ceny těchto komodit jsou v rukou pseudoburzy, která nemá nic společného s realitou a řídí se podle ceny elektřiny vyrobené v německých plynovkách, není šance na změnu. A náš levný proud si koupíme zpátky za německé ceny. Není snad lepšího příkladu protektorátní závislosti.
Podle německých představ Green Dealu, protože to je německá představa, měly cenu určovat takzvané obnovitelné zdroje. Samo o sobě protimluv, protože perpetuum mobile žádný ještě nevynalezl, takže ty vrtule nepohybuje občas jenom vítr, nebo fotovoltaiku slunce přes léto, ale hlavně naše peníze v dotacích na obnovitelné zdroje. O poroučení větru a dešti se snažily už před desetiletími jiné vševědoucí režimy. Jaká neúmyslná shoda! A také jim to nevyšlo. Ovšem na rozdíl od těch dnešních těm bývalým nějaký ten selský rozum zbyl a rychle toho nechaly.
Takže: Fiala se především zeptá v Německu a ministryně Pekarová nám řekne, kolik svetrů si máme navléct.
Připravujete se nějak vy sám?
Jsem člověk prověřený uhelnými prázdninami, sněhovými kalamitami, regulačními stupni, bojem o zrno a dalšími nepřáteli socialismu, jako byla čtyři roční období, tak mě nic nezaskočí. Všechno už tu bylo a lidé s tím pragmaticky počítali. Hlavně je to neruinovalo. Jenomže to byl socialismus a ten to prostě neuměl, a proto se mávalo klíči, abychom se měli lépe. Lépe už bylo.
Čím topíte vy?
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová