Jak jsou na tom nyní, v době jednoho z vrcholů kovidové pandemie, hygienické stanice? Je vůbec možné denně zvládat a vyhodnocovat tak vysoké počty testů spolu se zaváděním různých šetření? Máte k tomu dostatek prostředků a ochranných pomůcek? Nechybí vám personál, pomáhají vám také medikové či vojáci?
Zaměstnanci pracují na hranici svých sil, trvá to dlouho, už jsou vyčerpaní, vystresovaní. Testy vyhodnocují laboratoře, hygienická stanice pak provádí epidemiologická šetření, zajišťuje kontakty a vydává rozhodnutí k nařízení izolace, karantény či provedení ohniskové dezinfekce. Ochranných pomůcek máme dostatek k výkonu naší činnosti, pomáhají nám jak studenti, armáda a například také úředníci z Krajského úřadu i Finančního úřadu v Ostravě, z vysokých škol, ale i odjinud.
V médiích se často objevuje kritika vlády i ministerstva zdravotnictví za to, že nedokázaly ke konci léta zajistit pro seniory dostatek testů zvláště v domovech důchodců a různých sociálních zařízeních. Důsledkem toho má prý být lavinovitě šíříce se nákaza v těchto objektech. Jsou tyto výhrady oprávněné? A zlepšuje se už v této souvislosti situace v Moravskoslezském kraji?
Nezlobte se, ale není na mně hodnotit, co je důsledkem šířících se nákaz v zařízeních poskytující sociální služby, a zda kroky vlády a ministerstva zdravotnictví byly dostatečné či nikoliv. My děláme vše proto, aby se šíření nákazy dařilo zpomalit.
Hodně se polemizuje také nad tím, zda je testování seniorů rychlými antigenními testy zcela správné, protože jsou prý daleko nepřesnější než PCR testy. V létě se podobné dilema řešilo i v Ostravsko-karvinských dolech (OKD), kdy řada zmíněných „bleskových“ testů neodhalila infikované horníky, kteří pak dál roznášeli nákazu. Jaký na to zastáváte názor?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán