V souvislosti s novým americkým prezidentem už padají různá jména osobností, které by ho mohly obklopovat. Generál Flynn, o kterém se ví, že je vstřícný k Rusku, jako poradce pro národní bezpečnost. Generál James Mattis jako ministr obrany a bývalý republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney v čele ministerstva zahraničí? A připomeňme taky Mikea Pompea, který bývá označován za jestřába. Co z toho vyplývá a čeho bychom si měli všímat?
Pro nás je důležité, aby v USA nepřevážil izolacionismus, který by znamenal, že Spojené státy ztratí zájem o Evropu. Zatím zveřejněná jména potvrzených nominací i jména, o kterých se spekuluje, dokazují, že nová prezidentská administrativa se každopádně neposune jednostranně tímto směrem. Třeba nový šéf CIA nebo i navrhovaný ministr obrany patří mezi zastánce americké politiky, která jistě nenechá americké spojence na holičkách.
Pak by, alespoň podle médií, Trump uvítal, aby se Nigel Farage z protievropské Strany nezávislosti Spojeného království stal britským velvyslancem USA, i když britská premiérka z toho evidentně moc nadšená není. Přesto, jaký je tohle signál?
Velvyslanec má být podle mne zástupcem země, která ho vybírá, a do výběru by naopak neměla zasahovat země, kam má být velvyslanec poslán. Proto bych se divil, kdyby nový prezident Trump nějak oficiálně tlačil na nominaci Nigela Farage.
Vypadá to, že rozhodně neztrácí čas. Už oznámil, že první den ve funkci prezidenta USA ohlásí odstoupení od transpacifické obchodní dohody TTP. V této souvislosti se objevily úvahy o tom, že vakuum využije Čína. Co z toho podle vás vyplyne?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá