Jako kritik EU odevzdám polovinu platu na dobrou věc, vzkazuje Libor Vondráček

06.06.2024 10:53 | Rozhovor

Předseda Svobodných Libor Vondráček v předvolebním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prozradil nejen to, co by v případě zvolení europoslance udělal se svým platem, ale popsal také okolnosti, které souvisely s tím, že někdo poničil Svobodným auto během předvolební kampaně. „První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo Alois Rašín byli přece rovněž poslanci Říšské rady v Rakouském císařství, od něhož se chtěli odtrhnout. Kritizovat je za tento přístup by dnes bylo bráno jako minimálně neomalené,“ připomíná Vondráček.

Jako kritik EU odevzdám polovinu platu na dobrou věc, vzkazuje Libor Vondráček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Vondráček

Aktuálně jste na sociálních sítích sdílel fotografie a video dvou aut, která vám poškodil nějaký vandal. Už se podařilo objasnit, jak se to stalo?

Zatím bohužel více nevíme. Nějaký hrdina v Praze a jiný hrdina v Prostějově nám poškodili skla u našich aut polepených nápisy Svobodných. Bližší informace od policie nemáme a ani nemůžeme sdělovat. Na jednu stranu moc doufáme, že už nás žádná další taková situace do konce kampaně nepotká. Na druhou stranu se říká, že „střepy“ přinášejí štěstí a rostoucí preference by mohly naznačovat, že v sobotu večer oběma „borcům poděkujeme“, že nám nakonec přinesli štěstí!

V minulý dnech se objevily materiály naznačující, že by mezi kandidáty na jiných kandidátkách mohli být i lidé inklinující k relativizaci nacismu. Co si o tom myslíte?

Nevím, jak to vidí ostatní, ale Svobodní jednoznačně odmítají jak nacismus, tak i komunismus včetně bruselského eko-komunismu. Žádného našeho kandidáta nikdy neuvidíte se svastikou ani přísahat na Green Deal.

V nedávné době se skloňoval příjem českých europoslanců. Média narážela na to, že kritici EU čerpají peníze za práci v europarlamentu, přestože vystupují proti Bruselu. Co si o tom myslíte?

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo Alois Rašín byli přece rovněž poslanci Říšské rady v Rakouském císařství, od něhož se chtěli odtrhnout. Kritizovat je za tento přístup by dnes bylo bráno jako minimálně neomalené. Euroskepticismus je přitom validní politický postoj a my chceme v europarlamentu zastupovat tu část voličů, kteří si přejí brzdit všechny euronesmysly, hlasovat proti nim a plně využívat svého mandátu, aby byl jejich hlas více slyšet. EU navíc žádné vlastní peníze sama o sobě ani nemá, tyto prostředky jdou z kapes daňových poplatníků všech zemí EU. A dá se tak říct, že na plat každého europoslance se tak poměrně skládají jeho vlastní voliči, kteří také svou volbou rozhodují o tom, komu pomyslně dají svých 30 Kč.

Když budete zvolen, kdo povede stranu? Jaké máte další plány?

V případě zvolení se rozhodně neplánuji zahrabat v Bruselu, naopak budu díky zvolení daleko více vidět, protože mi budou muset dávat média větší prostor. A aby mi to mohli voliči věřit, že se z domácí politik neztratím, veřejně jsem slíbil, že dám polovinu europoslaneckého platu na dobrou věc. Mezi tím, co mi z platu europoslance zbyde, a platem českého poslance, tak nebude rozdíl. Podobně jako Kateřina Konečná či Richard Sulík budu chtít mandát europoslance využít k posílení myšlenek, které prezentujeme na vnitrostátní úrovni.

Eurovolby jsou pro mě první krok na cestě Svobodných do Poslanecké sněmovny, po čemž by mělo ideálně následovat získání Markéty Šichtařové s jejím ekonomickým plánem na ministerstvo financí. Právě tam je toho totiž potřeba dnes nejvíc napravovat.

Proč by vlastně měli letos euroskeptičtí voliči jít k eurovolbám?

Přes 60 % předpisů, které v České republice vstupují v platnost, pochází z Evropské unie. Podle samotné eurokomise musí naše země vynaložit 4 % HDP na to, aby zaplatila vše, co po nás Evropská unie vyžaduje. V Bruselu je náš život ovlivňován více, než si myslíte. Takže pokud se vám nelíbí, jak moc nás členství v EU stojí a jak moc nejrůznější euronesmysly ovlivňují náš život, přijďte prosím v pátek a sobotu k eurovolbám.

Co si myslíte o nízké volební účasti při eurovolbách?

Na jednu stranu je to smutné, na druhou stranu je to naopak dobrá zpráva pro všechny, kteří dorazí. Váš hlas bude mít dvakrát větší váhu! Očekává se totiž cca poloviční účast oproti ostatním volbám, tím pádem má každý odevzdaný hlas dvakrát větší šanci něco ovlivnit.

Liší se nějak volební matematika eurovoleb oproti jiným volbám?

Pokud dáte hlas Svobodným, nemusíte se v těchto volbách bát, že by propadlý hlas napomohl vládě, kterou si nepřejete. Po sečtení výsledků u nás se totiž obsadí jen 21 ze 720 křesel. Není třeba proto tentokrát kalkulovat a volit menší zlo. Nemusíte volit žlučí, ale můžete volit srdcem a rozumem. Současná politická situace nám jasně ukazuje, že vyháněním čerta ďáblem a pak ďábla čertem, nepřivedeme naši zemi do nebe. Váš hlas naopak propadne, když budete volit ty, kteří už svojí šanci dostati a již tolikrát vás zklamali. Ty, kteří vám již tolikrát lhali. Udělají to totiž znovu. Před volbami to budou hrát na všechny strany a až znovu získají své mandáty, zase nebudou hájit vaše zájmy.

V čem se se svou kandidátkou oproti těmto dle vašich slov „menším zlům“ lišíte? Jak garantujete, že se nezachováte stejně?

V eurovolbách můžete dát hlas těm, kterým můžete věřit, že budou vždy bránit právo veta, bezpečnost v naší zemi před nelegální migrací, českou korunu i náš průmysl před zkázou kvůli Green Dealu. Tyto postoje garantovali všichni naši kandidáti podpisem našich sedmi zásad. Tyto zásady odpovídají na vše důležité, co lze v europarlamentu aspoň trochu ovlivnit. Neslibují nesplnitelné a vycházejí z dlouhodobého programu strany, který již léta věrně a bez ohýbání hájíme. Není důvod nám nevěřit.

Co byste na závěr kampaně rád vzkázal našim čtenářům?

I díky tomu, o čem jsem již dnes mluvil, vás žádám o hlasy s nejlepší kandidátkou v historii Svobodných v zádech, která se opírá o sbor našich expertů i o největší počet starostů a zastupitelů v regionech, který jsme doposud měli. Díky našemu senátorovi jdeme letos poprvé do voleb jako parlamentní strana, a také průzkumy věří v náš úspěch více než kdy jindy (SANEP nám dává 4 % a podle exkluzivního průzkumu TV Nova nás plánuje volit 32,7 % obelhaných a zklamaných voličů pětikoalice). Naši kandidátku navíc podporuje řada vážených osobností i několik dalších politických subjektů, kteří mají zájem pustit energické štiky do zatuchlého českého politického rybníčku plného líných kaprů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Proč jste vlastně založili novou frakci?

K čemu je to přesně dobré, pro nás? Četla jsem, jaké máte priority, ale chápu to správně, že doteď jste je bez nové frakce nemohli prosazovat? Proč? A co říkáte na to, jak založení hlavně vládní politici kritizují a tvrdí, že bude sloužit zájmům Ruska? I když podle nich slouží Rusku každý, kdo má ji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

13:00 Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

„Mám tušení, že jednání Viktora Orbána se nazývá diplomacie a je skvělou alternativou k tomu, aby li…