Jandák: Musíme udělat z Evropy pevnost, jinak nepřežijeme. Cpeme někam naše lidská práva, to je špatně

04.08.2015 10:34 | Zprávy

ROZHOVOR „Jsem optimista, co se Klokánků týče, ale velký pesimista, co se migrantů týče,“ říká poslanec Vítězslav Jandák. Pro ParlamentniListy.cz promluvil nejen o migrantech, ale také o vztahu mezi Ruskem a USA.

Jandák: Musíme udělat z Evropy pevnost, jinak nepřežijeme. Cpeme někam naše lidská práva, to je špatně
Foto: David Hora
Popisek: Vítězslav Jandák na chalupě

Na uprchlíky peníze máme, ale na Klokánky ne. V tomto smyslu se v posledních dnech vyjádřil prezident Miloš Zeman a jeho výrok opět vyvolal velkou diskuzi. Co vy si o tom myslíte?

Já si myslím a pevně v to doufám, že se peníze na Klokánky najdou. Ale více peněz nám skutečně do budoucna budou brát uprchlíci, pokud bude vítězit takový ten sebezničující moment, který je zakódovaný v celé Evropě. Že vlastně uprchlík je víc než vlastní občan Evropy. Já jsem optimista, co se Klokánků týče, ale velký pesimista co se migrantů týče.

Jak vůbec vidíte situaci kolem uprchlíků? Co máme čekat?

Samozřejmě jsme s tím museli počítat. Ti lidé utíkají, možná proto, že se jim bombardují jejich země. Takže, kde mají žít? A v té své situaci vidí v televizi, jak vypadají města jako je Londýn, Paříž, Düsseldorf , že se tam žije dobře a nebombarduje. Tak chtějí do těch zemí jít. To je jedna z možností. Druhá možnost je, že je to daleko rafinovanější a záludnější. A toho se bojím nejvíc. Protože 94 procent utečenců jsou mladí muži v produktivním věku, kteří mají satelitní telefony a hlavně měli minimálně ty 3 tisíce euro, aby se do Evropy dostali. A to je částka, za kterou by minimálně rok mohli oni i jejich rodiny v těch zemích, ze kterých utíkají, žít. Takže to je velmi zvláštní. Mě spíš zaráží neschopnost evropských orgánů. Já se dívám velice pozorně na situaci mezi Velkou Británií a Francií, co se děje v přístavu Calais – a nikdo neumí zasáhnout. Do toho řekne britský premiér, že se na ně řítí roje a v tu chvíli povstanou lidsko-právní organizace a říkají, co si to ten Cameron dovoluje, to nejsou roje, to jsou milí kluci a občas i holky, kteří nás ze Sýrie a dalších zemí jedou zřejmě navštívit. Taková ta láskopravdařská filosofie, která tady nabyla strašné síly, je zdrcující a ohrožuje dneska celou Evropu. A jestliže neuděláme z Evropy pevnost, kdy se budeme bránit, abychom vůbec do budoucna my a děti přežili, tak to dopadne s Evropou velmi špatně.

Co byste vzkázal lidem, kteří bydlí v blízkosti míst, kde jsou a budou ubytováni uprchlíci? Někteří totiž mluví o tom, že se bojí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…