Jasný hlas ze sněmovny: Pro Ukrajinu by byla nejlepší finlandizace. Žádné peníze tam neposílat

28.02.2017 17:21 | Zprávy

ROZHOVOR „Ukrajina nemá žádnou šanci o své budoucnosti rozhodnout,“ domnívá se nezařazený poslanec Milan Šarapatka. Důvodem je podle něj skutečnost, že Ukrajina je střetem zájmů Ruska a Spojených států. V celé situaci hraje smutnou roli Evropská unie, která bude nakonec platit. Ukrajina musí brát na vědomí zájmy Ruska a představa odstřižení je prý nereálná. Rusko by to nikdy nedopustilo.

Jasný hlas ze sněmovny: Pro Ukrajinu by byla nejlepší finlandizace. Žádné peníze tam neposílat
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Oděse přes její rozervanost visí pouze ukrajinské vlajky

Tisíce Ukrajinců se vydaly do ulic, protestovaly proti současnému vedení země a žádaly změnu. Jak se na tyto protesty díváte v souvislosti s událostmi, které se na Ukrajině v posledních letech děly?

Domnívám se, že představitelé nacionalistického hnutí, které se znovuzrodilo na Ukrajině během Majdanu a instalovalo spolu se Západem svého představitele Porošenka, jsou nespokojeni s jeho politikou, která byť je nacionalistická a protiruská, snaží se být alespoň minimálně realistická a bere na vědomí některé ekonomické aspekty nutnosti spolupráce s Ruskem. Nacionalistickým elementům se to samozřejmě nelíbí. Opakovaně se projevuje boj mezi dvěma částmi, ze kterých je Ukrajina složena – té západní, řekněme nacionalistické, a té druhé na východě, která je více proruská. Jde tedy o nespokojenost s dosavadními výsledky nacionalistického Majdanu. 

Protesty organizovaly pravicové skupiny, kterým se nelíbí přílišné ústupky Rusku a obviňují vládu ze slabosti. Jsou jejich výtky oprávněné?

To je dobrá otázka. Částečně jsem na to již odpověděl. Východ Ukrajiny je historicky proruský, což se jim nelíbí. Jeho obyvatelé se donedávna cítili být Ukrajinci, chtěli ale hovořit svým rodným jazykem, ruštinou, spolupracovat s Ruskem, se kterým jsou si jazykově i etnicky blízcí. Současná vláda v Kyjevě, která je pod vlivem nacionalistů, tomu brání. Nicméně já si myslím, že požadavky nacionalistů jsou zcela nereálné. Ukrajina je historicky a geograficky nucena spolupracovat s Ruskem a brát na vědomí také jeho zájmy. Představa prozápadní části ukrajinských politiků, že se Ukrajina zcela odstřihne od Ruska a obrátí se na Západ, je nereálná. Rusko by to nikdy nedopustilo.


Poslanec Milan Šarapatka. (FOTO: Hans Štembera)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a  přístup k moci

15:00 Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a přístup k moci

ParlamentníListy.cz měly před několika hodinami možnost hovořit s Ondřejem Šloufem, zástupcem společ…