Je zle, pravicoví extremisté zavlečou Evropu do konfrontace. Analytik Jelínek volá po mobilizaci všech demokratů

21.03.2016 17:21 | Zprávy

ROZHOVOR Je zle a politická reprezentace napříč Evropou by měla zpozornět. „Měla by jít do sebe především po stránce hájení a reprezentace zájmů svých voličů, od kterého spousta stran podle mě fakticky ustoupila,“ uvedl politolog Lukáš Jelínek. Ten totiž varuje před vzestupem přízně voličů ke krajně pravicovým silám. Navíc upozorňuje na konflikt polské strany Právo a spravedlnost nejen s Evropou, ale i s Ruskem: „Polsko-ruské vztahy hrozí velmi vážnou eskalací. Polský nacionalismus, který se konfrontačně vymezuje vůči Rusku, může přivést do obtížné situace nejen Polsko, ale i Evropskou unii.“

Je zle, pravicoví extremisté zavlečou Evropu do konfrontace. Analytik Jelínek volá po mobilizaci všech demokratů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Lukáš Jelínek

Francie, Británie, Dánsko, Nizozemí, Maďarsko, Polsko... Ve všech těchto zemích existují výrazné politické síly, které se odklánějí od hlavního proudu evropského myšlení. Chtějí výstup svých zemí z EU, případně navázání větší spolupráce s Ruskem. Nedávno zamával veřejným míněním vstup Mariana Kotleby do slovenského parlamentu a jeho stranu označil prezident Zeman za „fašistickou“. Měl by se Brusel některých z nich obávat? Kterých nejvíc?

Netýká se to ani tak Bruselu, jako spíš národních vlád, které stále hrají v evropské politice prim a další evropské struktury jen realizují vůli, na které se dohodnou. EU je ohrožena přinejmenším ze dvou směrů. Jednak vidíme na jižním křídle posilování nových hnutí, která jsou profilována především sociálně a těží z toho, že vlády nedokáží uspokojovat reálné zájmy a potřeby obyvatelstva, selhávají tradiční strany často levicové a pak vznikají nová levicová hnutí jako Syriza nebo Podemos. Nejsou protievropské, ale kritizují skutečnost, že Evropa se integruje sice politicky, ale nedochází k integraci sociálních systémů a ke kontrole nadnárodních korporací. Říkají, že politická integrace ještě zdaleka nemá takovou rychlost, jako je vývoj nadnárodního kapitálu a ekonomické globalizace.

Pak jsou tu radikální politické síly, které těží spíš z nacionálních a bezpečnostních otázek v zemích, kde se těžko zvládá integrace jiných etnik, vlády nejsou schopny zajistit lidem z jejich pohledu dostatečné bezpečí a etnická situace se nebezpečně promíchává se sociální situací. To je pro Evropskou unii a integraci mnohem větší nebezpečí. Často totiž dochází k volání po tom, aby státy začaly brát věci do svým rukou, než aby se spoléhaly na příhraniční spolupráci. Na takovém vývoji by nejvíc prodělaly malé státy, protože by pro ně bylo mnohem obtížnější uplatnit se nejen na politickém, ale i na bezpečnostním poli proti zájmům evropských velmocí.

Tyto dvě tendence evropskou integraci rozhodně ohrožují a je jen věcí politických stran a proudů, které se k ní hlásí, aby dokázaly lépe spolupracovat a komunikovat jak na evropské, tak na národní úrovni.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

13:39 BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

Už stříhám metr, kdy tato hrůza skončí, říká někdejší diplomat a poslanec SPD Jiří Kobza o zahraničn…