Jsme Kašpárkov s Obrkašpárkem v čele. Chybí nám učitelé demokracie, například Američané, zoufá si germanista Šonka

07.03.2016 12:35 | Zprávy

ROZHOVOR V Německu posilují nové strany, které jsou stávajícímu establishmentu poněkud trnem v oku. Kromě Pegidy je na vzestupu především AfD (Alternative für Deutschland). Jak dopadnou zemské volby, které se někde budou konat již v letošním roce, a pak ty „velké“ v roce 2017? Pro ParlamentníListy.cz se k tomu vyjadřuje novinář Jaroslav Šonka, který žil dlouhou dobu v Německu a zná tamní poměry velmi dobře.

Jsme Kašpárkov s Obrkašpárkem v čele. Chybí nám učitelé demokracie, například Američané, zoufá si germanista Šonka
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Jaroslav Šonka

Útoků proti migrantům a na jejich ubytovny přibývá především v bývalém východním Německu a hlavně v Sasku. Čím se to dá zdůvodnit? Je to odlišná, „pruská“ mentalita, minulost svázaná s komunismem, nebo obava chudších a frustrovanějších občanů?

Inu, Sasko bylo historicky velkým konkurentem Pruska – připomeňme jen válku sedmiletou. Sasko pak exportovalo i svého kurfiřta – a to hned dvakrát – jako polského krále. Tehdy měli Sasové – s Polskem – Prusko „v kleštích“. Takže se nejedná o Prusko, které přijímáním uprchlíků, třeba české bratrské emigrace či hugenotů, získalo „manpower“ jak pro rozvoj průmyslu, tak pro své tolik úspěšné vojsko. Prusko ostatně právě tímto zvýšením schopnosti přijímání uprchlíků stále zvyšovalo svou převahu nad tehdejším Rakouskem, které teprve tolerančním patentem Josefa II., a tedy pozdě, začalo reagovat na globální vývoj.

Vliv komunismu se ovšem nedá popřít. Dnes totiž nové spolkové země zažívají v podstatě totéž, co Česká republika: Odmítání uprchlíků v situaci, kdy je zde cizinců proklatě málo a nikoho zatím neruší. V české rozvášněné diskusi se ovšem dost zapomíná na to, že u nás i v Sasku existuje kromě výstřelků na okrajích skupin běženců i extremismus domácí, fašisoidní. Jeho násilný potenciál je značný a opravdu to není tak, že cizinci vnášejí násilí do země, kde nic takového doposud neexistovalo. Stále ještě existují v nových spolkových zemích tzv. „no go areas“ – nikoli kvůli uprchlíkům, ale kvůli neonacistům.

V posledních dnech kdosi zveřejnil dopis jakési české dámy, která se bojí jít na hlavní nádraží v Mnichově, protože se tam potulují temné figury, kterých se ovšem nezeptala, zda jsou uprchlíci. Způsobilo to řadu dost nenávistných komentářů. A já tedy musím na tomto místě sdělit, že jsem byl za poslední měsíc třikrát na témže nádraží a nic takového jsem neviděl, i když jsem tam i nakupoval, obědval a kupoval lístky a knihy a byl jsem tam tedy hodiny.

Ačkoliv německé vládní špičky hovoří o tom, že by novou stranu AfD v nastávajících zemských volbách na nových postech nejraději neviděli, stane se asi pravý opak. Co to podle vás způsobí a jak predikujete volební výsledky?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Václav Fiala

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

10:51 Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Proč má jeden spadlý drát takový dramatický dopad, rozjímal premiér Fiala po …