Podle aktuálních dat se růst české ekonomiky zpomalil z 5,5 na 4,5 procenta. Lze to vnímat jako signál, že ty nejlepší časy jsou na nějakou dobu pryč, nebo můžeme spoléhat na slova bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera, jenž v rozhovoru u příležitosti svých padesátin prohlásil, že česká ekonomika bude bez problémů fungovat několik následujících let?
Ano, je signál, že už jsme za vrcholem hospodářského růstu, a na tento vrchol se hned tak nevrátíme, krom jiného i proto, že už „došli lidé“, které by zaměstnavatelé mohli nabírat. V mnoha oborech je pro zaměstnavatele situace kritická, třeba v hoteliérství i v dalších... Zaměstnavatelé hlásí nejen kritický nedostatek zaměstnanců, ale i jejich rostoucí chybovost. Za takových okolností může růst už jen zpomalovat.
Současně to ale není tak docela v rozporu se slovy Miroslava Singera. Pod tvrzením, že „ekonomika může bezproblémově fungovat“, je těžké si představit něco konkrétního. Za jistých okolností bychom možná za „bezproblémové fungování“ mohli označit i recesi, protože to je normální součást ekonomického vývoje. Naopak vždy, když ekonomika směřovala do recese a politici se tomu snažili zabránit, vybublalo to někde jinde a hůř.
Na sněmu Hospodářské komory její prezident Vladimír Dlouhý pohrozil budoucí vládě za její připravované programové prohlášení masívním odporem podnikatelů. Kritizoval mimo jiné chystané zrušení karenční doby, rozšíření mýtného o 900 km na silnicích první třídy, protože zvýší náklady hlavně malých podnikatelů. Dále pak celkové odvodové a daňové zatížení práce v ČR, které je celosvětově sedmé nejvyšší ze zemí OECD, a s tím související štědrý sociální model, který je nemalou částí našich spoluobčanů zneužíván. Řekl, že podnikatelé a zaměstnavatelé i zaměstnanci v soukromém sektoru financují chod tohoto státu. Může soukromý sektor nějak čelit tomu, že politici tuto skutečnost příliš nerespektují?
Obávám se, že jediná možnost, kde se bránit, je u voleb. Samozřejmě pokud budeme i nadále volit strany, které se třeba i prohlašují za pravicové, ale ve skutečnosti zejména ty nejmenší podnikatele systematicky likvidují zaváděním nejen daní, ale hlavně také stále nové a nové byrokracie, pak to v realitě žádná pravicová strana není. Ale když už jsme si – možná z naivity – zvolili, jak jsme zvolili, mnoho s tím během volebního období asi už nenaděláme. Ne, že by mě to těšilo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník