Kardinál Duka pro PL: Mít rád svůj jazyk a svou kulturu člověka nedegraduje, právě naopak

12.06.2022 9:27 | Rozhovor

Kardinál Dominik Duka zaštítil pražskou svatovojtěšskou konferenci, která se snažila na základě příběhu a myšlenek českého světce nalézt společná východiska pro celý středoevropský region. Sám kardinál popsal střední Evropu slovem „domov“ a ve svém vystoupení hovořil o jakémsi zvláštním nepopsatelném pocitu blízkosti a sounáležitosti, který v tomto regionu cítí. Rovněž kardinál předložil výklad, v čem se podle něj duchovně liší střední Evropa od té západní i východní.

Kardinál Duka pro PL: Mít rád svůj jazyk a svou kulturu člověka nedegraduje, právě naopak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mezinárodní konference Sv. Vojtěch a středoevropský prostor pod záštitou Dominika Duky

Ve svém vystoupení jste hovořil o tom, že hranice střední Evropy nedokážeme zcela přesně vymezit zeměpisně, ale dokážeme je vymezit duchovně. Jak jsou tedy duchovně vymezeny?

Musíme začít právě od svatého Vojtěcha. To byl jeden z hlavních momentů, proč se tento prostor stal do jisté míry východiskem pro christianizaci, ale i plnou rehabilitaci slovanských národů, bez ohledu na to, zda patřily či nepatřily do Velkomoravské říše.

Svatý Vojtěch, který má být patronem tohoto setkání, je skutečným Evropanem. Ale on také vytvořil základní body pro existenci střední Evropy. Velkomoravská říše to ještě nebyla. Začíná se to rodit, když pod vlivem již zemřelého svatého Vojtěcha byla vytvořena tři království - české, polské a uherské, a tři samostatné církevní celky – biskupství pražské, hnězdenské a ostřihomské.

Nám se to povedlo trochu se zpožděním, za Karla IV., ale právě u něj také vidíme inspiraci svatým Vojtěchem, který vidí hranice Evropy až po samotný Kyjev. V tom můžeme být velmi aktuální.

Že nemůžeme určit hranice, je dané tím, že existuje pohyb národů. Ale kultura skutečně má své průniky. Vezměme třeba hudbu, naši skladatelé působili nejen v Praze, v Čechách, ale v celém středoevropském prostoru.

Nebo architektura. Jože Plečnik se zapsal do dějin Prahy nejen architekturou, ale i svou osobností. Jeho vliv na Masaryka byl pro mě až neuvěřitelný, a když čtete jeho korespondenci s Alicí Masarykovou...

Takže smysl mého vystoupení byl, abychom si nejen vážili minulosti, ale abychom v ní viděli inspiraci i do budoucnosti. Protože svět je veliký, globalizace má třeba v technice pozitivní výsledky, ale kulturně jako kdyby nás odcizovala.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šimíček z ODS: Protičeské ANO. Kdo nevidí vinu Ruska, je jak udavač Gestapa. A toto nebylo ani za Janouška

17:53 Šimíček z ODS: Protičeské ANO. Kdo nevidí vinu Ruska, je jak udavač Gestapa. A toto nebylo ani za Janouška

V eurovolbách bylo možné porazit Babiše, ale neumíme oslovit voliče online prostoru jako Filip Turek…