Když je něco opravdu blbé... Richard Falbr velmi otevřeně o Britech a EU

05.07.2016 14:32 | Zprávy

„Britové si neustále vymýšlejí nějaké výjimky, většina Angličanů se chová jako sobci. Proto mne výsledek Brexitu ani moc nemrzí,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz někdejší předseda ČMKOS Richard Falbr, který byl deset let poslancem Evropského parlamentu. Přestože se Falbr narodil v britském Chesteru, o Britech tvrdí, že se nikdy nepovažovali za součást evropského kontinentu.

Když je něco opravdu blbé... Richard Falbr velmi otevřeně o Britech a EU
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na kampaň přijel i Richard Falbr

Jaký je váš osobní názor na Brexit? Čekal jste, že by to vůbec mohlo takhle dopadnout?

Narodil jsem se za války v britském městě Chester a můj táta sloužil u královského letectva jako zbrojíř. A maminka mi vyprávěla, že Angličani, když chtěli říct, že je už něco opravdu blbého, tak používali takovou podivnou větu: „truly continental“, tedy „opravdu kontinentální“. Jiným slovy to znamená, že Britové se nikdy nepovažovali za součást kontinentu. To ostatně poznáte i podle toho, když si v londýnském hotelu dáte snídani. K mání je pro vás někde kontinentální, což je ta blbá: džem, máslo, chleba, a pak je tam britská snídaně, tedy hemenex, párky, fazole a podobně.

Faktem také je, že Britové vždy všechno, co se v Evropě děje, kritizovali. Oni se totiž nikdy za součást Evropy nepovažovali. Nemohli prostě zapomenout nikdy na to, že kdysi byli koloniální mocností. Když si vezmete, jak se zachovali v roce 1938 ke střední Evropě... nebo když si vzpomenete na vyjádření různých britských politiků – například Chamberlaina, který říkával, že přece nepůjdeme do války kvůli nějaké neznámé zemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škodič Fiala. Okamura tvrdě vyjel kvůli penězům

4:44 Škodič Fiala. Okamura tvrdě vyjel kvůli penězům

Základním úkolem příští vlády, na které se chce hnutí SPD aktivně podílet, musí být zastavení růstu …