Když se to zhorší, lidé budou chtít „Orbána“. Vláda občanům dluží, míní firemní sociolog Bednář

10.07.2022 10:20 | Rozhovor

POLOČAS ROKU HRŮZY „Rusko není jedinou, ani největší hrozbou… ta se nachází ještě více východně.“ Firemní sociolog Vojtěch Bednář analyzuje uplynulé měsíce. Konstatuje, že premiér Petr Fiala je rozhodně liberální politik západního ražení a významu toho slova. „Takový politik se hodí pro určité situace, radikální politik zase pro situace jiné. Troufnu si tvrdit, že pokud by například došlo k prudkému zhoršení sociálních podmínek českého obyvatelstva, velmi rychle by vyvstala poptávka po politikovi Orbánova typu. To se ale zatím neděje,“ říká. Bednář.

Když se to zhorší, lidé budou chtít „Orbána“. Vláda občanům dluží, míní firemní sociolog Bednář
Foto: archiv V. Bednář
Popisek: Firemní sociolog Vojtěch Bednář

I liberální komentátoři přiznávají, že naše sankce obtížně srazí Rusko na kolena tak, abychom přiměli jeho obyvatele povstat a válku ukončit. Padají slova o ,,divné“ a zlé povaze ruského národa, který je z povahy imperialistický a zamindrákovaný, takže se mu válka vlastně líbí. Jak na to nahlížíte?

Problém je v tom, že se na Rusko díváme evropskýma očima, přitom jejich tradice i civilizace jsou odlišné od naší, a to tak, že velmi. Bohužel v současnosti se Rusko skutečně chová jako necivilizovaný agresor, a to je problém, protože na druhé straně tvrdí, že chce být součástí mezinárodního společenství. Asi je ale dobré říct, že i když ruská mentalita a chování je opravdu jiná než naše, neměli bychom Rusy obviňovat z toho, že rozpoutali válku. Co se stalo, je vina jejich vedení, ne „obyčejných“ občanů, kteří na to pouze doplácejí.

Jak si vysvětlit, že sankce uvalují na Rusko převážně země Západu, zatímco Čína, Indie a jiné země BRICS, stejně jako např. africké či arabské země, s Ruskem dále nerušeně udržují styky. Proč Západ ztratil schopnost izolovat svého nyní největšího soupeře? K jakému vývoji to v mezinárodních vztazích povede?

Pro tyto země je konflikt v Evropě podobně vzdálený, jako by pro nás byla jakákoli válka v Jižní Americe; prakticky nerozumíme ani tomu, kdo proti komu bojuje, z jakých pohnutek, kdo jsou účastníci konfliktu... pouze zprostředkovaně víte, že se daleko od vás něco děje a že se to týká někoho, kdo je pro vás potenciálně důležitý, a to Rusko samozřejmě je. Za těchto okolností se k problému, k válce, budete stavět oportunisticky, budete bez ohledu na to, co se děje, podporovat spíše toho, koho znáte.

Bohužel, Evropa se nachází prakticky na prahu těch událostí, a Ukrajina, i když je civilizačně také „východní“ země, chce být její součástí; proto ruský útok na její území vnímáme mnohem bolestivěji, svým způsobem to považujeme za napadení sebe sama, a proto ty sankce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

18:42 Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

Novinář Ladislav Henek pro ParlamentníListy.cz podrobně rozebral vládní komunikaci v souvislosti s n…