Keller: Takto lidé říkají Fialovi. Šibenice? Mám lepší nápad

03.02.2022 4:44 | Rozhovor

„Zvlášť nechutné je, když takový zákon prosazuje vláda, která ještě nedávno kritizovala jakékoliv opatření, jež navrhovala vláda předchozí,“ komentuje dění v souvislosti s pandemickým zákonem známý sociolog, bývalý europoslanec profesor Jan Keller. Místo šibenic by dával přednost pranýřům a nabízí otázku, proč Fialovi lidé pokračují v „Babišově drahotě?“ Pár slov přidává i na adresu premiéra: „Nebudu se k němu vyjadřovat. Ale u nás mu lidé říkají etylén.“

Keller: Takto lidé říkají Fialovi. Šibenice? Mám lepší nápad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

Pane profesore, potřebujeme pandemický zákon?

Nějaký zákon použitelný pro případ přírodních katastrof a velkých havárií samozřejmě potřebuje každá země. Spor se ale vede o to, zda covid v této fázi je skutečně něco, co je svým rozsahem a nebezpečností srovnatelné s přírodní katastrofou. Já osobně covid rozhodně nepodceňuji, mám na to ostatně už roky. Ale těžko obhajovat, že se jedná o katastrofu, jestliže vidíme, že celá řada zemí od opatření couvá. Zvlášť nechutné je, když takový zákon prosazuje vláda, která ještě nedávno kritizovala jakékoliv opatření, jež navrhovala vláda předchozí. Já osobně mám obavu, že takový zákon mohou zneužít spíše lidé typu Petra Fialy než lidé typu Andreje Babiše. Babiš je byznysmen a byznysmeni nevidí rádi zavřené provozovny a uniklé šance na výdělek. Co je vlastně Petr Fiala, to zatím nevíme.

Byl schválen. Ale kdybychom ho neměli, přestalo by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 fungovat „úplně všechno“. To jsme na tom tak špatně?

Já myslím, že tato vláda už stačila za pár týdnů svého „řízení země“ ukázat, že fungovat může přestat úplně všechno bez ohledu na to, jestli je, nebo není přijat pandemický zákon. Důležitým věcem se vláda nevěnuje, místo toho se vměšuje do občanské války na Ukrajině a dodává útočné granáty, aniž je schopna v nejmenším ovlivnit, kdo jimi bude koho zabíjet.

Předseda SPD Tomio Okamura si ve středu brzy ráno stěžoval, že na něj poslanec ODS Ivan Adamec pokřikoval „vole“. Co s tím?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Vládo, ignoruj Ústavní soud jako Tusk v Polsku. Jde o demokracii

13:02 Drulák: Vládo, ignoruj Ústavní soud jako Tusk v Polsku. Jde o demokracii

Pokud se vláda nepostaví proti zásahům do jejího demokratického mandátu, jako to učinil Ústavní soud…