„Nejsem natolik naivní, abych si myslel, že kmotři v minulosti z české politiky jednou provždy vymizeli. Dalo se čekat, že se o nich časem zase něco dozvíme, ale přece jen rozsah té sítě je docela překvapivý. Předpokládal bych, že politici a strany budou trochu opatrnější a budou se snažit aktivovat kontrolní mechanismy, aby předcházeli situacím, kdy si politické strany ochočí kmotři. K tomu bohužel nedošlo, protože zdá se, že hnutí STAN má tak slabou politickou strukturu a kontrolní mechanismy, že samotné působí spíše jako jakási platforma za lobbování zájmů měst a obcí než čitelná politická strana, takže k tomu nakonec došlo,“ zhodnotil nejprve politolog. Podle jeho pozorování má situaci dobře zmapovanou a podchycenou policie, která postupuje systematicky a zjevně má na všechny aktéry takříkajíc dobře nabito.
Co tedy způsobilo, že Starostové a nezávislí nemají dostatečné kontrolní mechanismy? Podcenění výběru členů, ignorování jasných varování nebo naivita? „Asi vše dohromady, protože my, kdo sledujeme politické dění, jsme naráželi už léta na informace, že financování Starostů je divné a pohybují se v něm různé podivné osoby. Jenom nikdo neměl v ruce důkazy, ale předpokládal bych, že tyto informace by měli mít předáci hnutí v čele s Rakušanem. Měli by tušit, že chod a financování strany má nějaké problémy a jsou zde problémoví lidé, kteří stranu v nejrůznějších pozicích reprezentují, i o kontaktech Redla (Michal, zlínský podnikatel, jeden z obviněných, pozn. red.) na politiky,“ řekl redakci Jelínek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová