Legenda Jiří Holeček: Odstěhovat ty, kteří nebudou očkováni. Nebo oddělit od ostatních

28.01.2021 14:25

„Ti, co se nechtějí nechat očkovat, by měli být oddělení a odstěhovaní někam jinam!“ Řekl ParlamentnímListům.cz Jiří Holeček, jeden z nejlepších hokejových gólmanů 70. let. Reprezentační branku hájil 12 sezón, je majitelem tří titulů mistra světa a osmi dalších medailí včetně dvou olympijských. V roce 1998 byl uveden do Světové síně slávy IIHF v Torontu. Jak se dívá na dnešní covidem vynucený sport bez diváků, co říká na současnou úroveň českého hokeje, komu přeje pořadatelství letošního světového šampionátu a z jakého důvodu je rád, že byl odebrán Bělorusku?

Legenda Jiří Holeček: Odstěhovat ty, kteří nebudou očkováni. Nebo oddělit od ostatních
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý brankář národní reprezentace, Jiří Holeček

Pane Holečku, už 11 měsíců řeší tato společnost problém jménem covid-19. Jak konkrétně ovlivnil váš život?

Já jsem v té rizikové skupině, takže se poctivě snažím dodržovat všechny rady ohledně mytí rukou, dezinfekce a samozřejmě nařízení s rouškami, rukavicemi atd.

Anketa

Dostane se Robert Šlachta se svým hnutím Přísaha do Poslanecké sněmovny?

69%
31%
hlasovalo: 18446 lidí

Myslím, že v tuto chvíli s tím ani nic jiného dělat nelze.

Poprvé před rokem upozornil poslanec Bohuslav Svoboda na hrozbu koronaviru. Tehdy to samozřejmě nebylo bráno příliš vážně. Jak jste ten rok prožil vy?

Já musím říct, že od začátku jsem to určitě nepodceňoval. Přiznávám, že na jaře jsem si myslel, že už to odchází, ale to jsem se krutě mýlil, jak se později ukázalo. A mýlili se i politici.

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25506 lidí

Chtěl byste být na místě Andreje Babiše?

Ne, to tedy rozhodně nechtěl. A myslím, že by na tom místě momentálně nechtěl být nikdo. Rozhodně mu nezávidím tu jeho úlohu, protože on musí spoléhat na ty odborníky a věřit, že ti ví, co dále dělat.

Podle průzkumů se více než třetina Čechů nechce nechat očkovat. Jste mezi nimi i vy?

Ne, já určitě ne, hned, jak na mě přijde řada, tak se okamžitě nechám očkovat.

A ti, kteří se nechtějí nechat očkovat, by měli být oddělení a odstěhovaní někam jinam!

Až takhle tvrdě byste na to šel?

Podívejte se, já jsem nemocný, a tím pádem jsem v té nejohroženější skupině – i věkově – a já prostě nechci riskovat styk s těmi, kteří se odmítají dát očkovat, protože když tu nemoc dostanu, tak je prostě konec. Takže nemám pro tyto lidi pochopení, to se mi nemůžete divit.  

Anketa

Zachrání nás vakcína proti covidu-19?

27%
73%
hlasovalo: 10392 lidí

Pane Holečku, já jsem se vás už vloni ptal na to, zda si myslíte, že zde vládne svoboda a demokracie. A vy jste tehdy reagoval – tak by si to ti lidi, kteří si tak stěžují, měli zkusit na chvíli v tom komunismu, který tady byl…

Ano, ano a pod to se podepisuju i dnes, protože kdo to nezažil, tak nemá ponětí, jaká je tu oproti té komunistické totalitě vlastně svoboda. Já jsem přesvědčen, že tu skutečně máme vyspělou demokracii, která je plně srovnatelná s tou, kterou mají státy západní Evropy.

Nežijeme ale teď v jakési koronavirové totalitě?

Tak máte pravdu, že se to skutečně dá nazvat totalitou, ale podle mě to zkrátka jinak nejde. Já s těmi přísnými opatřeními osobně souhlasím.

A v tuto chvíli bych je rozhodně nezačal rozvolňovat, protože ta doba ještě nenastala.

Zastavme se u hokeje – jak vidíte současné možnosti a úroveň českého hokeje?

Klesá nám především počet těch nadprůměrných, rozdílových hráčů, kteří rozhodují zápasy a převyšují ty druhé.

Váš vnuk, pane Holečku, se také věnuje hokeji, změnilo se něco zásadního třeba v tréninkovém plánu? Něco, co nám brání vychovávat více špičkových hokejistů tak jako dříve?

Já jsem byl několikrát na tom tréninku a dost jsem se zhrozil. Žádná technika, žádné myšlení, žádná kombinace – ti kluci se už od dětství učí jenom bezhlavě odpalovat puky, od třetí, čtvrté třídy se hraje jenom na výsledky a podle toho taky ta hra vypadá. A kdo se snaží tvořit, dostane vynadáno a trenér ho třeba nechá při zápase sedět.

A tohle v těch dětech zkrátka musí být a musí se to rozvíjet.

Co říkáte na současný stav, kdy se kvůli epidemii koronaviru konají sportovní klání bez diváků? Má třeba právě hokej pro vás bez těch diváků vůbec ještě smysl?

Tak to je těžké posoudit, prostě tu taková situace je a pro ty kluby a ty hráče je to rozhodně lepší hrát. Ty dopady jsou pak samozřejmě ekonomické. A také ti hráči, kteří reprezentují, přece nemůžou třeba tři měsíce stát a nehrát. Ale na druhé straně, hrát před úplně prázdnými tribunami – nevím, jestli bych se donutil k nějakým lepším výkonům.

Pane Holečku, Mezinárodní hokejová federace (IIHF) z důvodu eskalující autoritářské politiky prezidenta Alexandra Lukašenka odebrala světový šampionát 2021 Bělorusku. Považujete to za správné?

To je těžká otázka, protože já jsem vlastně celý život říkal, že se sport a politika míchat nemá, ale co se týče konkrétně toho Běloruska, tak já opravdu nejsem Lukašenkův příznivec, takže jsem rád, že se taková prestižní mezinárodní akce nebude konat v zemi, která je patrně posledním autoritářským režimem v Evropě – a která se ke svým občanům, kteří s něčím nesouhlasí, chová tak, jak se chová.    

Ve hře jsou teď Lotyšsko, Slovensko, Litva a Dánsko – má to být údajně jen jedna země, podle neoficiálního vyjádření předsedy IIHF Reneho Fasela. Komu byste to přál?

Tak samozřejmě že bych to přál asi Slovákům, taky by to pro nás bylo přece jen výhodnější. Ale divákům je nakonec jedno, kde se v té bublině vlastně hraje, stejně se do hlediště nedostanou a do hospod možná taky ne... Zato pro pořadatele to bude pořádně náročné, a hlavně ekonomicky nerentabilní, tedy jednoznačně ztrátové a zaplatí to stát.

Rozhovor vedl Tomáš Procházka

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: .

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda koalice trpaslíků, co si stojí na ramenou? Ústavní právník Kuba ukazuje jiný model. Nepotěší ani zastánce aktivace článku 66

19:50 Vláda koalice trpaslíků, co si stojí na ramenou? Ústavní právník Kuba ukazuje jiný model. Nepotěší ani zastánce aktivace článku 66

Šlo koalicím o ochranu svobodné politické soutěže, nebo o účelové předvolební spojení? „Připomínám, …