Věnujete se nekorektním zprávám, napravování dezinformací, takzvanému fact checkingu – v mainstreamových médiích a také cenzuře. Sám jste často její obětí. Omezují vám dosah na YouTube, vypínali vás na Facebooku, na Twitteru. Tam vás vrátil až sám Elon Musk. Jak jste se k fact checkingu vůbec dostal?
Politika mě vždycky zajímala. Mezi svými přáteli jsem byl v tomto ohledu vždycky trochu odlišný. Nebyl jsem klasický nadávač v hospodě. Vždycky jsem chtěl nejen kritizovat, ale také zjistit, proč se děje to, co se děje, a jak to lze řešit. Můj zájem o chování médií v politice a o jejich neblahém vlivu začal, když bylo v roce 2015 jedno z hlavních témat islámské „náboženství“. Média poskytovala absolutně pokřivený pohled. Snižovaly se počty účastníků demonstrací proti islámu, naopak se uměle navyšoval počet demonstrantů pro „uprchlíky“, média vytvářela provokace, kdy se novináři převlékli do ostentativních muslimských oděvů a skrytou kamerou natáčeli reakce, aby ve společnosti vyvolali pocit, že lidé tady ty chudáčky muslimy nenávidí. Pak to přešlo až do bizarních situací, kdy v roce 2016 vydal Český rozhlas rozhovor s muslimem, který říkal, jak ti zlí islamofobové islám ani neznají, a o pár let později byl dotyčný muslim usvědčen z podpory islámských teroristických organizací. Média také lhala o tehdejších chystaných migračních kvótách. Objevily se první zmínky o takzvaných dezinformacích. Najednou jsem cítil jakési až spiknutí. Jenže tehdy jsem odmítal věřit tomu, že je tak hluboké. Jenže čím více jsem se snažil vyvrátit v sobě podezření, že to média dělají systematicky, tím více se ta hypotéza potvrzovala. To samé o cenzuře. Nyní je evidentně reálná. Dříve se však podle takzvaných liberálů jednalo jen o „soukromou iniciativu firem“, čímž měli tito lidé na mysli mazání příspěvků. Nyní, když je přikázáno, že tak sociální sítě jednaly na příkazy vlád včetně západních, tak jako kdyby to někteří odmítači toho, že tu cenzura je, vytěsnili z mozku. Jako kdyby se nutili k tomu, ignorovat to. Je to až neuvěřitelné.
Proč jste pro vládnoucí liberály nepohodlný?
Moje přednášky, které jsou opravdu poctivě ozdrojované, právě přesně poukazují na konkrétní případy spolupráce médií s politiky a neziskovkami napojenými na zahraniční miliardáře trpící jakýmsi pocitem, že musejí měnit svět k obrazu svému a volby by to jen zdržovaly. Systém je propracovaný, ale zároveň dostatečně komplikovaný na to, aby průměrný čtenář či divák na nic nepřišel, protože nemá takový zájem jako třeba já a ty informace si nevyhledá, protože to bere dost času. Lidé jsou tak dokonale oklamáni. Proto jsou všechny servery, které nespolupracují s tímto systémem, automaticky na seznamu nepohodlných. Jedná se jen o pokus zlikvidovat a umlčet konkurenci. A přestože sociální sítě trochu změnily přístup v USA, v EU, vlivem místních pravidel, přizvrzují. Můj kanál na YouTube od počátku platnosti DSA v únoru 2024 klesl o 80 % prokazatelně vlivem takzvaného shadow BAN. Na první pohled vám nikdo neoznámí, že jste nepohodlný, ale náhle vám klesne sledovanost. A ne proto, že by lidé neklikali na vaše videa. Ta videa se jim prostě až o 90 % méně zobrazí v nabídce. Shadow BAN pak nelze prakticky obejít jinak než založením úplně nového kanálu. I to je cenzura, protože se to děje v přímé časové souvislosti s platností DSA.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jane Frank