Lídr Trikolory z Ústí Krause: Fiala se uchýlil ke stejnému populismu, jako Babiš

20.6.2022 8:44 odp. | Rozhovor

Dogma o nepřípustnosti plošných opatření je vládou používáno účelově a je důsledkem její neakceschopnosti. Myslí si to Petr Krause, krajský předseda Trikolory v Ústeckém kraji, podle kterého se tak vláda drží předvolební rétoriky a snahy šetřit za každou cenu. „Vláda nakonec došla k plošnému jednorázovému příspěvku pět tisíc korun na dítě pro 1,1 milionu domácností a podařilo se jí vyrobit diskriminační paskvil s dopadem na nezaopatřené děti nad 18 let. Nehledě na to, že vláda dá nyní ‚dětem‘ jednorázovou, téměř nic neřešící podporu na dluh, který budou splácet právě tyto děti,“ říká Krause

Lídr Trikolory z Ústí Krause: Fiala se uchýlil ke stejnému populismu, jako Babiš
Foto: Archiv PK
Popisek: Petr Krause, krajský předseda Trikolory v Ústeckém kraji

Velkým problém nejen pro domácnosti, ale také firmy, je stále rostoucí inflace. Postupuje podle vás v boji proti zdražování česká vláda dostatečně rychle a razantně?

Pojďme se zasnít. Vláda má jasnou koncepci a vyhýbá se jednorázovým nesmyslným výstřelům podpory, razantně zamezuje spekulativním nárůstům cen pohonných hmot a dalších surovin a nezesměšňuje se zanedbatelným snížením spotřební daně na pohonné hmoty. Naopak, výrazně snižuje DPH na energie a potraviny. Neprodlužuje válečný konflikt vyzbrojováním cizí země ze státního rozpočtu místo mírové diplomacie a v čase hluboké krize a propadu střední třídy do chudoby není prioritou poslat desítky miliard zbrojařům na posílení armády. Má jasnou strategii uplatnit své dominantní vlastnictví ČEZ pro snížení cen pro české domácnosti a firmy a vůbec neuvažuje o nepromyšlených jednorázových podporách. Taková vláda také připravuje rychlý odchod z lipské burzy, zabrání cenovým spekulacím a lidem umožní odběr energií za reálnou cenu. Taková vláda není ovcí v evropském stádu a odmítne prosazování Green Dealu za cenu likvidace domácí ekonomiky.

A teď se probuďme, rozhlédněme se a odpovězme si, co z toho dělá vláda Petra Fialy, aby pomohla českým domácnostem a firmám v boji proti zdražování.

Kabinet Petra Fialy odmítá zavádění plošných opatření a argumentuje tím, že vláda musí pomáhat ohroženým skupinám obyvatel. Je to podle vás správný přístup?

Anketa

Máte důvěru ve Víta Rakušana? (Ptáme se od 16.6.2022)

1%
98%
hlasovalo: 30601 lidí
Dogma o nepřípustnosti plošných opatření je vládou používáno účelově a je důsledkem její neakceschopnosti, tedy tím, že nemá žádný rozumný plán a drží se předvolební rétoriky a snahy šetřit za každou cenu.

Ale zatímco rychle, plošně a bez podmínek rozhodla o dávkách pro ukrajinské uprchlíky nebo o populistickém a směšném snížení spotřební daně na paliva, najít koncept fungující krizové podpory pro zasažené domácnosti jí trvá několik měsíců. Nakonec došla k plošnému jednorázovému příspěvku pět tisíc korun na dítě pro 1,1 milionu domácností a podařilo se jí vyrobit diskriminační paskvil s dopadem na nezaopatřené děti nad 18 let. Nehledě na to, že vláda dá nyní „dětem“ jednorázovou, téměř nic neřešící podporu na dluh, který budou splácet právě tyto děti. Vláda argumentuje, že plošná opatření živí inflaci, ale právě její neuvážené výdaje inflaci zvyšují.

Pokud bych měl být hodně rejpavý, tak se Petr Fiala snížil k tomu samému populistickému kroku, jako jím kritizovaný krok Andreje Babiše s příspěvkem pro seniory těsně před termínem voleb. Vláda Petra Fialy namísto jednorázových výkřiků podpory musí mít koncepční přístup. Proč se naši politici snaží vymyslet vždy něco „echt“ českého a nepřiznají, že model podpory v té či oné zemi je efektivní a můžeme ho převzít, například od Francouzů, Holanďanů, Maďarů.

Pro sociálně slabé rodiny a některé vybrané druhy firmy by měl být od srpna spuštěn speciální energetický tarif, který by měl pomoci zvládat vysoké ceny energií, ale zároveň motivovat k úsporám. Co si o tom myslíte?

V těch slovech je ukryta manipulace a vládní alibismus. Vyhlášením speciálního tarifu na energie vláda zároveň říká – pomůžeme vám, ale oblékněte se doma do svetrů, zapalte svíčky a zaveďte koupání maximálně jednou týdně nebo jedna vana na rodinu. Podobně jako doporučení představitele vlády k finanční tísní – tak si sežeňte ještě druhou práci.

Mnohem důležitější však je, že se opět nejedná o řešení příčiny, ale následku, na který vláda navíc nemá peníze. Při zachování současného systému, bez razantních změn, například vystoupení ze systému emisních povolenek, odchod z lipské burzy nebo alespoň prodávat pouze naše energetické přebytky, se bavíme o odhadovaných přes 20 až 50 miliardách korun, které vláda ani nemá. Možná právě proto chce paní Pekarová rozprodávat majetky státu.

Česká národní banka za poslední měsíce velmi rychle zvyšovala úrokové sazby, čímž však výrazně zdražila nejen hypotéky, ale také firemní úvěry. Nezpůsobí tento krok podle vás přeci jen další hospodářské problémy?

Nepovažuji se za ekonoma, ale sleduji, že současné kroky ČNB nepřispívají ke stabilizaci. Neustálé zvyšování sazeb zavírá cestu občanů k hypotékám, úvěrům a půjčkám. Zdražují se peníze pro investice firem, ale i na provoz podniků a promítá se to do zdražování a růstu inflace, takže efekt opatření je vlastně kontraproduktivní. Nemluvě o situaci domácností, kterým se blíží konec fixační doby již existujících hypoték a obávají se možných existenčních problémů, dalšího zadlužování nebo ztráty nemovitosti.

Vláda by v tomto ohledu měla působit hlavně stabilizačně a snažit se ve firemním sektoru svými výroky trhy uklidňovat. Pro domácnosti by měla zavést podpůrné programy na startovací bydlení a více zapojit kraje a města, která znají potenciál pro budování dostupného bydlení.

Odbory volají po zvyšování platů, zaměstnanci ve veřejné správě dokonce vyhlásili stávkovou pohotovost. Chtějí donutit vládu k zvyšování výdělku zaměstnanců. Podpořil byste odboráře v této snaze?

Práce by měla být spravedlivě ohodnocena a v době konjuktury je růst mezd namístě. Mzdy mají růst také podle produktivity práce a úspěšnosti firem. V době, kdy i dříve velmi ziskové podniky drtí náklady, především ceny energií, paliv a surovin, musí být jednání o růstu mezd oboustranně odpovědné. Cena práce roste z důvodu nedostatku lidí, kteří jsou ochotni pracovat, náš kraj je toho zdárným příkladem.

Pokud by vláda kývla na požadované navýšení mezd za prezentovaných podmínek, reálně by hrozilo roztočení inflační spirály ještě více. Ale, současně si myslím, že vláda nemá být arogantní a má s odboráři jednat. Zatím dává najevo, že je pro ni důležitější, jak dobře vypadá její pomoc Ukrajině, a méně ji zajímají existenční starosti českých rodin.

Na podzim nás čekají komunální i senátní volby. Jak se na ně chystá Trikolora Ústeckém kraji?

Anketa

Buď, anebo. Komu věříte?

hlasovalo: 2956 lidí
Do komunální politiky vstupujeme s týmem patriotů, kteří už pro svou obec nebo město pracovali nebo vědí, jak provést změnu k lepšímu. Jsou to odborníci ve svých profesích. V Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně, Varnsdorfu, Bílině, Mostu, Jirkově, Litvínově a v dalších městech a obcích tak můžeme nabídnout velmi kvalitní komunální program, který nebude jen seznamem slibů. Programy budou rozděleny na oblasti, které jsme schopni během volebního období změnit, a na dlouhodobé cíle.

Tyto komunální volby budou unikátní. Jsem přesvědčen, že se do nich silně promítne celostátní politika a situace v Evropě. Chceme dát naší vládě jasně najevo, že současná vládní cesta není naší cestou. Věřím, že spousta voličů přijde k volbám právě proto a očekávám mnohem vyšší volební účast než v minulých letech. Strany na vládní úrovni často přistupují k řešení problémů ideologicky a zarputile, mnohdy nepodporují dobré nápady jen proto, že je předkládá politický protivník.

Na komunální úrovni je to jinak, komunální politici musí pracovat pro občany města bez ohledu na to jaká ideologie vládne v parlamentu a musí na konci volebního období skládat účty. Jsem přesvědčen, že pokud město nefunguje, jak má, a sliby nejsou naplněny jen proto, že vládní strany uplatňovaly svoji ideologii v komunální politice, měla by všechna ta vládnoucí uskupení stáhnout své kandidátky a z komunální politiky odejít. Byla by to jedna z cest, jak přetrhat mnoho nezdravých propojení, která městům neprospívají.

Často se mluví o tom, že Trikolora bude v některých volbách spojovat své síly s SPD. Bude tomu tak i ve vašem kraji?

Mohu potvrdit, že v mnoha městech našeho kraje spolupracujeme na společných komunálních programech a stavíme společné kandidátky. Některá města se rozhodla jít do komunálních voleb samostatně jako Trikolora, nebo se spojila s jiným programově blízkým subjektem. Spojení s SPD dává občanům možnost si do vedení města zvolit unikátní kombinaci zkušených zaměstnanců městské správy, kteří znají potřebné procesy, a pracovitých odborníků.

Tato kombinace je pro občany měst totální výhrou a pro ostatní strany a hnutí inspirací. Na komunální úrovni chceme ukázat, že odlišné postoje v některých oblastech nesmí být překážkou v práci pro občany. Jako krajský předseda se snažím být podporou pro všechny místní organizace a mají moji plnou důvěru při sestavování kandidátek.

Důležité budou také senátní volby. Budete do voleb vysílat nějakého svého kandidáta, nebo jednáte o nějaké formě podpory?

Pro náš kraj se konkrétně jedná o města Ústí nad Labe a Most, ve kterých budeme podporovat společné kandidáty, o kterých probíhají intenzivní jednání.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři roky s covidem. Imunoložka Krátká varuje před tím, co si vakcinologové nepřipouštějí

17:43 Tři roky s covidem. Imunoložka Krátká varuje před tím, co si vakcinologové nepřipouštějí

Před podzimní covidovou vlnou se chystá nová kampaň ministerstva zdravotnictví. „Sama jsem zvědavá, …